Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor. apelez la ajutorul vostru ca nu stiu ce sa ii mai fac masinii. am o astra g 1.7 dti break 2003, i-am schimbat bielete,pivoti,capete de bara,flanse amortizoare si tot se aud anumite batai la denivelari (se simt usor in volan) ce ar putea fi? bucsele la bascule sunt ok,la bara stabilizatoare la fel. mentionez ca daca zdruncin masina in lateral (in 2 persoane e mai bine) apucand din zona aripilor fata cu capota ridicata si fac miscarea de du-te vino ca si cum as cerne,se aud acele batai infundate si nu de fier pe fier. multumesc de ajutor
Skip ads

  • Dorucon

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2012

  • Mesaj Privat
La mine se auzea un zgomot similar descrierii tale si sa dovedit a fi bieletele antiruliu vinovate .
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu cred ca au jumatate de an de cand le-am schimbat. Le-am verificat acum o saptamana..bune. Sa vedem colegii,poate au intampinat altceva.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Caseta de directie sau ar mai fi de verificat si bucsile de la cadrul motorului. Sa nu vorbesc prostii, dar parca sunt 8 acolo.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
In primavara am schimbat bieletele antiruliu, capete bara ssmd.. Dupa 2 saptamani zgomot in timpul deplasarii si la mici denivalari. Ce sa fie ca totul este nou, citesc pe forum si gasesc bucsa bara stabilizatoare. Cumpar 2 bucati si hai sa schimb, ma bag sub masina, ce sa mai ,mega chin ca sa le inlocuiesc. Intr-un final ma las pagubas si ma duc la un service. Urca mecanicu sa preia masina, cand o trage la elevator, tronc tronc, asta imi spune, mai nene n-are cum sa fie bucsile astea pt ca asta pica cam greu, bieletele antiruliu sunt problema. Eu ii explicam omului ca au doar 2 saptamani decand le-am inlocuit, el imi explica si sincer eu nu voiam sa pricep pana cand imi spune, pune mana si misca, vezi cum face? Eu ii zic da, si decid sa le schimbam. Am dat comanda pt 2 bielete le-am inlocuit si zgomotul a disparut. Imediat se face anul, bieletele sunt in regula, insa capetele de bara le schimb acum dupa sarbatori ca au cedat. Insa am invatat un lucru, dai un ban ca merita. Daca ai mers pe piese gen MOOG, e clar. PS( sa desfaci mansonul lor sa vezi ca n-au vaselina mai deloc)
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu,nu. Am mers pe ce e mai bun. Lamforder le am puse. Si personal le-am re verificat cu mana mea. Cunosc si eu in mecanica cat de cat dar...nu au bataie deloc,nu se misca din nuci ca si cum ar fi uzate. sa nu fie din caseta cum spune colegul,pt ca se simt f putin daca esti atent,in volan. Dar cum va spuneam,cu masina pe loc si in doi oameni daca o hatanam in lateral se aude acea bataie,poc poc semi infundata...ramane sa vada cineva caseta pe elevator cumva...ms pt raspunsuri. Daca mai stie cineva ceva,il rog sa scrie aici.
  • radum25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salutari.Am un Opel Astra G din 2000 si am o problema si nu ii dau de capat.Cand merg cu masina pe drum fara gropi si denivelari se un zgomot ca fier pe fier la viteze de peste 50km/h...am dat rotile fata jos si nu vad nimic a fi in neregula,rulmentii i-am schimbati,pivoti...dar tot se aude un zgomot "ca si cum ar merge trenul pe sine"..nu stiu cum sa va spun sa intelegeti....
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai verificat bieletele antiruliu si/sau bara, cu tot ce tine de ea?
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Rezolvat. Bucsele de la bara de torsiune erau.
  • radum25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Le voi verifica saptamana asta ce vine si voi revine cu un raspuns.Mersi de sfat!
  • costi_rxy

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Daca masina e ridicata,nu o sa se miste bara de torsiune si o sa spuneti ca sunt bune bucsele. Intamplarea a facut ca masina sa fie pe roti,cand am tras de bara de torsiune si am vazut/auzit jocul.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
costi_rxy a scris:Rezolvat. Bucsele de la bara de torsiune erau.

Mã bucur cã s-a rezolvat.

costi_rxy a scris:Daca masina e ridicata,nu o sa se miste bara de torsiune si o sa spuneti ca sunt bune bucsele. Intamplarea a facut ca masina sa fie pe roti,cand am tras de bara de torsiune si am vazut/auzit jocul.

Good point!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR