Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
sedanul astra j are priza de 12 V intre scaunele din fata, in spatele cotierei la echiparea standard ?
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nu are nici cotiera
  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
eu am comandat si pachetul care contine cotiera
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Si cat a costat varianta cumandata de tine cu tva inclus?
Skip ads

  • sedanastraj

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
12950
  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ce optionale ai pus si ce termen de livrare ai primit?
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,

Vineri seara am reusit sa dau intr.o groapa. .mai exact la podul Ciurel...care in urma zgomotului produs cred ca a fost destul de zdravana, instantaneu m.am uitat la afisajul cu presiune roti sa vad daca scade presiunea, ca de oprit nu am avut curaj sa opresc sa ma uit la roata. In urma unei inspectii vizuale, se pare ca janta de aliaj nu are nimic, cel putin pe exterior, iar flancul exterior al anvelopei nu are nicio deformare mecanica. Volanul nu a ramas stramb, iar de tras stanga/dreapta nu trage si nici zgomote articulatii nu sunt in urma 'impactului', iar senzorul de presiune roata este la locul lui din moment ce indica presiunea rotii. Intrebarea mea este: asa zdravana este masina asta pe suspensii? Ati reusit vreodata sa strambati ceva la ea pe suspensie? Asa se aude cand dai intr.o groapa mai adanca? Oare am avut eu sanse ca eram in accelerare si astfel am descarcat roata fata?
  • razzyfunik

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2016

  • Mesaj Privat
razzyfunik a scris:Salut

Ma puteti ajuta cu un sfat? Ati utilizat filtrele de mai jos?

La revizie as vrea sa montez unul din urmatoarele filtre:
Filtru de ulei: Purflux L387, Mann HU612/2 X si Mahle OX 401D. Cel din urma este mai mare si ma gandesc ca exista posibilitatea sa nu incapa, are in plus are insertie filtru si este mai scump.
Filtru de aer: Mann C 26 106 , Purflux A1380 si Mahle LX2882. Cel din urma este mai mare si ma gandesc ca exista posibilitatea sa nu incapa,
are in plus are insertie filtru si este mai scump.

Antigelul il pot completa eu cand motorul este rece? Sau trebuie diluat? Desigur doar antigel original.

Masina este in garantie.
Multumesc anticipat pt ajutor.


Salut

Voi ati reusit sa montati astfel de filtre la revizii?
Am discutat cu tipul de la radacini -garantii si nu m-a lamurit : "Recomandarea este ca cel putin uleiul si filtrul de ulei sa fie de origine GM! Fitrele altor producatori nu respecta standardele impuse de GM."

Multumesc.
Skip ads

  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
@Narko
Pare ca ai scapat cu bine din treaba asta, din moment ce nu sesizezi vreo problema la directie, nu trage, nu sesizezi joc, si cu atat mai mult daca nu sesizezi nici zgomote la rulare...pare ca totul e ok. Totusi, daca nu ai somn linistit, poti merge intr-un service sa ti-o puna pe rampa si sa-ti verifice trenul de rulare si asigura-te si ca nu exista nicio fisura - nimic, pe janta.

Ca si parere, ca ai intrebat, eu unul sunt foarte multumit de trenul de rulare, mi se pare foarte tzeapan stabil, suspensiile sunt perfecte din punctul meu de vedere si desi am reusit intr-un an de cand am masina sa evit vreun crater urias, au fost totusi vreo 2 sau 3 gropi "maricele" pe parte a dreapta pe care le tin minte, si masina s-a comportat perfect, sunet "nemtesc" plin, fara troncaneli, socurile au fost absorbite perfect, desi eu mi-am pus probleme gandindu-ma ce e o masina grea la 1500Kg...se pare ca e bine facuta la capitoul asta.
De fapt de trenul de rulare si de frane sunt cel mai impresionat la masina asta, tinand cont de cat de grea este!

Spui ca te-ai speriat de zgomot. Poti sa dai mai multe detalii? Ce fel de zgomot ai auzit? Ceva metalic, sau infundat?

PS: De accelerat nu stiu daca ajuta, dar stiu ca cea mai mare prostie este sa franezi cand dai in groapa.
Drumuri bune!
  • Narko

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Mersi pt feedback. Zgomotul s.a auzit infundat, nu metalic, dar s.a auzit si o vibratie in bord. Totusi s.a auzit destul de tare.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
@Narko: Din ce spui se pare ca socul a fost absorbit de amortizor dar s-a dus pana in fund..."capat de cursa", din moment ce spui ca lovitura a fost asa puternica.
Poti face o verificare petru linistea ta...sau o urmaresti cum se comporta la drum, eventual pe denivelari mici, daca sesizezi zgomote sau ceva in neregula, o sa-ti dai seama facand diferenta intre ce auzi in stanga si ce auzi in dreapta. Oricum ar fi, la revizie sa ceri sa verifice.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!astazi am dat comanda de un set bavete noroi pt masina.am gasit la site la http://www.bestautovest.ro/...i-accesibile.html set de 4 buc la 115 lei plus taxe livrare curier 20 lei.ar trebui sa ajunga joi din spusele lor.materialul este ceva mai dur,un plastic negru,dar toto odata flexibil.ne este acel tip de material casant care crapa imediat.mi-au zis ca s-au vandut fara probleme si nu au fost plangeri legate de compozitia materialului.am optat pt bavete pt ca au inceput sa sara vopseaua dupa prag in zona unde arunca roata mizeria si in fata si pe bara spate.sper sa fie de incredere aceasta firma.revin cu pareri dupa ce am sa le montez.undeva sapt viit am sa le montez,odata ce ma duc sa fac si revizia.am sa optez pt set filtre originale gm la 165 lei(filtru polen cu carbon activ) si ulei Liqui Moly la 180 lei 5w30 dexos 2.
Skip ads

  • alex4890

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2017

  • Mesaj Privat
uleiul sa schimba la un an da zile sau 10000 km pa benzina gpl merge si 12000 km 30 000 mi se pare foarte mult si risti sa uzezi motorul foarte repede
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am 8000 km cu uleiul asta din noiembrie pana acum.la toate masinile am schimbat uleiul la 10 000 km.nu vreau sa imi bat joc de motor,pt ca el ma va duce la multe sute de mii de km ani buni de acum inainte.cu cealalta masina astra g,am facut in 6 ani de utilizare 180 000 km,cu revizii la 10 000 km.vreau sa ma axez de acum inainte numai pe LM top tech 4600 5w30 dexos 2.la revizii daca nu or sa ma accepte cu uleiul asta am sa incerc sa schimb doar filtrele fara ulei,daca imi accepta asa ceva,daca nu le strang mana si la revedere.
  • razzyfunik

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut

Legat de revizie, am aceeasi problema. Poate ai observat ca am intrebat mai sus daca vreun utilizator a reusit sa monteze alte filtre.
Vreau sa ii pun un ulei mai bun, dar au spus clar ca nu accepta decat ulei GM. In fine am zis ok, in conditiile in care tipul de garantii a spus ca e discutabil in privinta filtrelor (discutia a avut loc in februarie fata in fata). Acum spun ca nu accepta nici alte filtre decat GM, altfel nu va mai avea garantie auto.

Am verificat aceste lucruri la toti dealer-ii din Bucuresti, aceeasi poveste. Oricum ar fi, nu le voi cumpara de la ei, la revizie voi plati doar manopera si sper ca nu vor pune mult la materiale mici (cum obisnuiesc, nu prea ai cum sa ii contrazici).

O zi placuta!
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
silviuromulus a scris:la AGR, trimis de dealerul de la care am luat masina, o anumita instalatie, care chipurile este agreata Opel.
DAR, in aceasta seara am aflat ca alt dealer, tot Radacini, te trimite la alt montator de gaz...Se pare ca fiecare dealer are cate o "combinatie", nu stiu sub ce forma si conform carui criteriu...
Garantia mi-a pastrat-o, interventia de astazi mi-a facut-o Radacini Iuliu Maniu, eu luand masina de la Radacini Bd. Timisoara, deci nu vad o problema, cu remarca, ca daca este vreo problema care tine de instalatia de gaz, bineinteles se ocupa montatorul gazului. Nu stiu ce se va intampla daca vreodata va fi o problema nasoala si voi fi trimis de la unul la altul...Smile))
sa rezum, dealerul m-a trimis la AGR, am montat instalatia respectiva, apoi am trecut pe la dealer sa introduca in sistem faptul ca pe masina s-a montat instalatie GLP.
consum gaz 20 procente in plus fata de benzina - undeva la 10 litri la 100 km.Un plin de gaz ma costa 100 RON si merg undeva la 450 - 470 km. Eu zic ca merita Smile. Nu discut de stat in trafic blocat in Bucuresti, merg destul de rar prin oras. Masina merge la fel, nu pot sa zic ca trage mai slab decat pe benzina.


Salut, as fi si eu interesat sa ii pun gaz si as avea cateva intrebari:
1)ti a gaurit ceva prin caroserie cand ti a montat o?
2)butelia a fost montata in portbagaj sau in locul rotii de rezerva?
3)trage mai greu pe gaz, ai sesizat vreo schimbare majora?
Multumesc
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@Razzyfunik...eu acum fac revizia sapt viit pt ca nu imi place cum arata uleiul de la ei.are 8000 de km si e jalnic.ultima revizie a fost facuta pe 8 noiembrie la 8500 km.am platit 380 lei pt un schimb de ulei si filtrul ulei.ATAT...restul filtrelor au zis ca nu trebuie schimbate.cu toate filtrele schimbate ma costa 680 lei.acum imi dau eu comanda de filtre gm si de ulei.ma costa 340 lei si am sa le schimb eu acasa.ca si interval de revizie,mi-au dat 1 an sau 30 000 km.adica sa merg cu un ulei de 16 lei litrul 30 000 km....Sad am sa ma duc la un an de zile la revizie sa vad daca imi accepta sa vin cu uleiul meu,adica in noiembrie.daca nu sunt de acord,sa ie sanatosi.oricum garantie mai am pana la anul in iulie.si inca ceva,mi-au zis ca la urmat revizie ca sa imi schimbe placutele de frana.masina are 16000 km acum,adica la vreo 25000 km sa schimb placutele?inteleg ca sunt placute eco,dar eu fac numai drum intins cu ea,frane mai rar.la cealalta masina mergeam cu placutele de frana si 60 000 km.oricum,masina se comporta super,chiar azi am dat putina talpa,am atins 198 km/h si mai mergea,dar mi-a fost frica de mai mult.pe partea de service sunt foarte,foarte dezamagit,mai ales de costurile de servisare.masini ieftine si apoi te rupe pe service. Sad drumuri bune!
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
@Andrei F
Si eu am montat instalatie GPL Landi Renzo, la Radacini Militari. Masina are 11.700 km si ramane in garantie pana in Martie 2018.
Rezervor toroidal 42L, umplere maxima 33L(am facut 2 plinuri la Mol pana in prezent si a intrat maxim 31,7L)
Este montat in locul rotii de rezerva, iar in centru lui, sub el este gaura in portbagaj pentru conducte si pentru "aerisire". Cei de la RAR mi-au spus ca este prevazut cu o valva care are rol de protectie si poate elibera presiune in cazul temperaturilor extreme daca rezervorul este full si gazul se dilata peste o anumita limita/presiune - gaura respectiva face ca eventualul gaz "rasuflat" sa nu ajunga in masina ci sa iasa afara pe sub ea. Deasupra rezervorului, in partea de sus este un capac care acopera centrul(gaura covrigului) si de abia dupa ce-l dai jos vezi de fapt multivalva, conductele si gaura din portbagaj.
Busonul de gpl este elegant langa cel de benzina, subtire, la care se monteaza adator.
La mers normal, in oras, nu vad nicio diferenta pe GPL, si schimb pe la 2500-3000. Daca vrei sa testezi insa, se simte o mica diferenta de putere, de la 80-100 Km/h..dar poti duce lejer viteze de croaziera de 150-160Km/h.
Consumul a cresut de la 12% pe benzina(media pe ultimii 2200Km) la 13%.
Problema cea mai mare in cazul meu(Hatchback) este ca mi-a furat cam 7-8 cm din inaltimea portbagajului, si in plus merg fara roata de rezerva pentru ca 80% din Km ii fac in oras. La drum lung o car in portbagaj pt ca este de dimensiuni reduse!
Drumuri bune!
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles, merci frumos @AlexLaur !
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Alex,cum adica ti.a crescut consumul de la 12% la 13% pe benzina?asta e consumul de gaz efectiv,iti arata consumul pe bc ca fiind cel de gaz?13% gaz?cati km faci cu un plin de gaz?ai schimbat/reglat bujiile,odata cu trecerea la gaz?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR