Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Cosmin alexandru

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa schimb filtrul de motorina, m-am uitat pe serviceopel si nu inteleg diferenta de pret dintre, mann,mahle (peste 250 lei) si purflux care costa doar 180 lei adica mult mai ieftin (precizez ptr corsa D 1.3 cdti 90 cp). Am citit comentarii destul de bune despre acest filtru si as vrea niste pareri daca exista o diferenta sau nu intre ele?

Multumesc !
Skip ads

  • Mavrodin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
SCT Germany 59 lei la autokarma foarte bun eu il schimb la 10mii km
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Purflux este cel mai bun cu cea mai fina hartie si cea mai buna filtrare. Pe original GM daca cumperi iti vine Purflux cu stanta suplimentara de GM. Tu ai numai cartus sau ai cu totul filtrul? daca este numai cartus este enorm pretul... Daca este din acela incapsulat atunci asta este, ia Purflux si e cel mai bine. Poti vedea de curiozitate si cat este pe GM ca sa vezi diferenta fata de Purflux ca sa stii macar cat adauga GM la pret Smile
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut! UFI original de fabrica 20000 km merge lejer si nici nu se compara cu MANN
Skip ads

  • Cosmin alexandru

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Da..pai vreau sa fac revizia la eds si aici la filtre http://www.serviceopel.ro/p...ile_0/Filtre_63/3 am vazut ala purflux care avea diferenta de pret destul de mare fata de celelalte. Momentan am de la mann insa nu am incredere ...am patit de cateva ori sa traga masina greu (acum nustiu sigur daca e de la asta dar. anyway...am 20000, poate daca nu mai mult si o sa schimb filtrul ca mie sa nu patesc altele pe la injectoare..).Cand am cumparat masina la inceput aveam tot ufi (fostul proprietar facea reviziile doar la opel radacini).
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu folosesc doar UFI stiu ca e garantat 30000 sincer l-am schimbat de fiecare data la 10000 pana mi-a zis mecanicul ca fac risipa de bani si nu are rost sa il schimb asa ca de acum il schimb la 20000. Asts e parerea mea...dai un ban dar stai in fata. Numai bine!
  • telcy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2008 Z13
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu am dorit sa mai deschid un topic....

Ce kit recomandati din lista din link:

http://www.emag.ro/pachete-...0/c?tree_ref=1889

Pana acum am flosti to MANN dar observ o diferenta mare de pret fata de Bosch sau alte brandrui cum ar fi:

Fram
Muller Filter
Comline

Ar mai fi optiunea de filte origlinale GM la 140Ron + un filtru de motorina separta Purflux 160 RON pe serviceopel.ro (cu 50 Ron mai ieftin decat Mann).

Multumesc pentru recomandari Smile

P.S Sunt nevoit sa schimb si rola intinzatoare + curea alternator. Nu am gasit tutoriale. Daca aveti linkuri asi aprecia.
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Foloseste numai Filtru original GM facut de UFI il schimbi din 30.000 km in 30.000 km motorina de calitate si nu o sa ai probleme
Skip ads

  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
marusu a scris:Eu folosesc doar UFI stiu ca e garantat 30000 sincer l-am schimbat de fiecare data la 10000 pana mi-a zis mecanicul ca fac risipa de bani si nu are rost sa il schimb asa ca de acum il schimb la 20000. Asts e parerea mea...dai un ban dar stai in fata. Numai bine!






Aprob cele mentionate mai sus se poate inlocui lejer la 30.000 km
  • Mavrodin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
O intrebare am si eu.De unde luam clemele albastre de pe conductele filtrului de motorina daca se rup la schimbarea filtrului?
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Daca desfaci cu grija nu o sa fii nevoit sa le schimbi ! eu schimb filtrele in regie proprie si nu mi sa intamplat sa se rupa acele cleme albaste care apasate usor cu o surubelnita or sa se pastreze intacte. Ca filtru de motorina merg pe Man, dar acum am comline si urmeaza sa il schimb dadorita motorinei romanesti am fost nevoit sa il pun pe acesta asta vara aflanduma in vacanta , l-am schimbat in sibiu ca acolo a cedat celalalt plin cu apa.
Cu respect!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
De unde alimentati de gãsiți apa in filtre?
Ca eu nu am gasit niciodata.
Skip ads

  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Plecasem din Bucuresti cu jumate de rezervor si am alimentat prin Valcea sau Horezu pe acolo si facui plinu, am mers pana in Alba-iulia si apoi in Cluj au inceput problemelel , la intoarcere in sibiu am stat 2 zile si aici am schimbat filtru. Am sunat un mecanic in bucuresti si mia spus sa desfac filtru si de gasesc apa in el sa il schimb sa nu il mai pun. Zis si facut am lasat peste noapte motorina scoasa din filtru respectiv si spre uimirea mea doar 1 sau 2 cm erau motorina restu de apa decantata. plus ca am scos restu de motorina din rezervor si am alimentat de la Mol sau OMV aproape de centru sibiului. Acum e bn astept revizia.
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
recomand purflux. pana acum foloseam mann, si bosch, dar purflux este peste.
  • marieryro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Filtru combustibil JC PREMIUM B3X008PR . Sunt la al treilea schimb, din 15000 in 15000 de km. si nu am avut nici un fel de probleme. De fapt folosesc toate filtrele JC PREMIUM si sunt foarte multumit, ieftin si bun. Sunt produse in Polonia pentru masinile japoneze in special.
  • DCiobanu243

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am schimbat filtrul de combustibil, în locul lui am optat pentru Mann. Cel de pe masinã arata asa

Pentru urmãtorul schimb o sa încerc sa îl acizitionez. Înainte de schimb am ales Mann în detrimentul Purflux-ului...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR