Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am o zafira B, care aseara din nu stiu ce motiv nu a mai vrut sa incuie usa din spate.
Are cineva idee ce ar putea fi?
Mecanismul de inchidere pare sa functioneze cat de cat, se simte ca si cum ar fi o tija care nu face cursa completa.
Help!
Si mai vroiam sa stiu daca fata usii din spate se da greu jos.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • marianu marian alin

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sall all.
fiindca nu imi mergea inchidera centralizata la usa stanga din spatele meu, am dat jos panoul.
prima data se scoate siguranta de la bratul macaralei cu: Smile multumiri celui care ne-a spus ca merge cu o carpa.
se desface un surub in partea de jos, un surub sub butonul de actionare electrica a geamului sau sub capacul ornamental cand geamul este manual, un surub astupat cu un dop in manerul usii, un surub tot astupat cu dop in locasul unde tragi de parghia ce deschide usa si inca ulul sub capacul de la difuzorul mic(tweeter).
acestea desfacute, panoul mai are 6 cleme(agrafe sau un fel de pioneze daca pot sa zic asa) care ies doar tragand de panou cat mai aproape de locul unde sunt amplasate.
cand astea is desfacute se trage sau ridica panoul in sus pana iese cu cheder.
dupa care se deconecteaza mufa de la difuzorul mic si se scoate o clema albastra (in cazul meu) care tine cablul impreuna cu parghia ce deschide usa.
daca te documentezi in prealabil si iti pui mintea la contributie poti.
apropo: aveam intrerupt un fir negru cu galben in burduful de la intrare in usa si de asta nu functiona inchidera centralizata pe usa respectiva
  • marianu marian alin

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
multumiri celor care au descoperit firele intrerupte si ne-au spus tuturor
  • marius88_dan

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cum sa scot difuzorul din partea stanga fata la opel astra g 2004?e complicat tare ?Vreau sa-l schimb pt ca baraie.
ms
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
marius radu a scris:La mai toate modelele de opel fetzele de ushi sunt prinse perimetric de usha cu "capse" de plastic shi shuruburi. La modelele mai vechi capsele shi prinderea lor pe fetze mai poate ceda din cauza "oboselii". Dar cel mai simplu shi ushor la problema cu manerul de ridicare/lasare a geamului manual se face asha - se ia una bucata batista mai veche, carpa sau ceva material textil lungime 30-40cm, latzime 15cm, se trece pe sub maner shi se trage intr-o parte, stg. sau dr., pana carpa agatza clema suparata in forma de "omega". Garantat iese instant! fara cleshti, penseta shi alte scule facute empiric acasa. Incerca-tzi macar for fun. La cele electrice ... nu shtiu Sad


foarte tare ideea. multumesc. in 2 minute siguranta a cedat. problema e alta. am facut operatia afara si siguranta a sarit in iarba. deci! mare atentie cum trageti de siguranta!
  • motorman_65

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sal
am aplicat metoda ,,carpa''
a mers la fix
multumesc, marius radu!
numai bine
  • ZaiR

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru ca am desfacut toate usile, am reusit performanta de a amesteca suruburile intre ele si acum nu stiu care are locul lui. Rugamintea mea este sa mi spuneti va rog, cum credeti ca e mai simplu de fel, modelul fiecarui surub si locul de prindere.
Va multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR