Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut colegi, de cateva zile am observat ca nivelul uleiului in bidonul de servo este cu foarte putin deasupra liniei de la nivelul minim,am cautat pe net, mai mult aici pe forum si am vazut ca parerile sunt impartite, unii spun ca la servodirectie merge si ulei de cutie automata, altii spun ca nu merge si ca se va strica pompa, unii spun ca este bun cel de culoare rosie, altii zic ca il folosesc pe cel galben verzui, si m-au cam bagat in ceata...eu nu stiu ce culoare este cel care il am acum, si nici nu am vazut vreo urma de vopsea cum spun uni ca daca are pe bidon o pata de vopsea verde atunci lichidul trebuie sa fie verde, daca are pata rosie, atunci lichidul de servo trebuie sa fie rosu.
-Ce lichid recomandati pentru un astra G din 2000, cu motor y1,7dt,?
-Care ar fii diferenta intre aceste doua lichide de culori diferite?
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu a completat nimeni uleiul de servo?
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cel mai sigur te duci la reprezentanta si iti dau ei ce trebuie. e vreo 70 lei litrul. la mine este verde. cel de cutie este rosu.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
krydoo a scris:cel mai sigur te duci la reprezentanta si iti dau ei ce trebuie. e vreo 70 lei litrul. la mine este verde. cel de cutie este rosu.

mersi de raspuns frate, tocmai de asta am deschis topicul sa nu ajung la reprezentanta, cine stie ce imi mai recomanda si aia acolo, de costuri nici nu vreau sa mai ma gandesc...
sa merg la magazinele de piese auto sau service-uri fiecare imi recomanda ceva diferit, cum mi-au facut si cu antigelul... ei vin cu fel si fel de idei.
Ultima data cand am fost in service am intrebat un mecanic, care se pricepe destul de bine la masini, si mi-a zis ca uleiul ala nu trebuie inlocuit ca nu face nici o ardere, el trebuie doar completat, cu acelasi tip de ulei. si sa il completeze trebuie foarte putin, nu trebuie sa cumperi un litru, el mi-a zis ca daca ma dau banii afara din casa pot sa imi iau daca nu, sa nu imi iau Very Happy
Acum la raspunsul taucare este verde cel care il ai pe masina? si daca e verde ai completat cu rosu? are ceva daca se amesteca?
Skip ads

  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
la fel am zis si eu la inceput cand m-am decis sa schimb uleiul de servo....de ce sa merg la reprezentanta? dar cand am inceput cautarile si am vazut ca nu prea e sigur de care ulei trebuie m-am dus la opel si am cumparat ulei original opel care este verde si care m-a costat cu putin mai mult decat cel de pe piata. decat sa stau cu inima indoita ca nu e uleiul care trebuie....iau original. pentru alte chestii de acord ca nu trebuie sa mergi la ei. la fel am procedat si cu uleiul de cutie. tot original. cu restul a fost mai simplu sa iau decizia.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ok mersi pt sfat, am sa merg sa intreb la reprezentanta.
  • AIulia

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2017

  • Mesaj Privat
salutare cine ma poate ajuta cu o sugestie referitoare la servodirectie .Asta iarna a mers dar cum a dat caldura nu a mai functionat deloc trag de volan .Am pus o alta poma asemanatoare si tot nk.Care sa fie prb?
plzzzzzzzz un sfat
Dan din Bv
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Problema este la masina.
Oare ce masina?
  • AIulia

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2017

  • Mesaj Privat
sa merg sa resetez din calculator pompa sa o pun pe un tester?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
du-te si fa-i ce vrei...
atat timp cat nu ne zici ce masina ai...
vrei sa ghicim noi?
  • AIulia

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2017

  • Mesaj Privat
scuze tuturor am un astra g din 98 benzina 1.8 85 kw 116 hpsi am schimbat pompa servo si se aude ca functioneaza.Pompa este electro hidraulica .Cer pot sa ii fac
o idee va rog
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR