Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • machiavelli

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Dupa ~11 ani de la achizitia unei Astre Classic 2 (G) cea din semnatura, am decis ca e momentul sa imi schimb masina. Obligat fiind si de cererea de spatiu, mentionez de la bun inceput ca ceea ce m-a interesat a fost spatiu mare in portbagaj, asta a fost criteriul meu, si de aceea m-am orientat catre break / wagon / Combi / Sports Tourer.

Deschid topicul in ideea ca mai sunt si altii in cautarea unei masini, si poate ii ajuta sa citeasca din experienta mea.

Initial ma gandisem sa schimb si clasa, dar am descoperit ca de exemplu la Opel, diferenta intre Insignia si Astra la portbagaj e inexistenta. Masina e mai lunga cu ~5cm si mai lata cu cam tot atat, dar tot spatiul asta se regaseste in habitaclu. Este clar ca atunci cand te urci in Insignia ai cu totul si cu totul alta senzatie decat in Astra, nu contesc acest lucru, insa eu sunt mic Smile) si criteriul mentionat de la bun inceput a fost spatiul din portbagaj. Vazand ca diferenta de la o clasa la alta inseamna cateva mii de EUR (vreo 3 mii minim) am decis sa merg pe 3 piste: Opel Astra ST, Ford Focus Wagon si Skoda Octavia 3 (nu ultima, cea cu facelift) Combi.

Am facut un calcul destul de riguros cu privire la dotari, dimensiuni, performante motor, pret, si a iesit cam ca aici: http://bit.ly/2odfFzA
Mentionez ca fiecare poate avea criteriile lui, eu am avut ca si criterii importante: sa fie cutie in 6 trepte, sa fie mai puternic motorul decat cel prezent (90CP), sa aibe tempomat, climatronic, parbriz incalzit, volan si scaun incalzite.

Ca si dimensiuni si volum portbagaj, cele 3 variante erau sensibil egale. O comparatie dimensiuni intre Octavia si Astra ST: http://bit.ly/2p4YkpX

Ford-ul pur si simplu nu mi-a placut la design, nici interior nici exterior (am realizat asta dupa ce am fost la dealer si l-am vazut).

Octavia mi-ar fi placut, dar a contat mult si atitudinea dealer-ilor, superioara de genul: noi suntem la grupul VW, nu discutam de pret, avem preturile corecte in raport cu ce oferim, etc In plus, trebuia sa iau o masina de pe stoc, cu anumite optiuni.

Alt lucru important era ca vroiam sa ma folosesc de tichetul rabla, deci asteptarea la dealer dupa o masina configurata dupa cum vreau eu nu ma deranjeaza, intrucat am deja masina, si nici Min. Mediului vad ca nu da semne ca s-ar grabi.

Alegerea e deja facuta, am comandat deja Astra ST, 1.4 DI Turbo 150CP Enjoy S/S, MT6, Albastru Deep Sky

Va doresc succes in alegerea unei masini si sper sa va ajute ce am pus aici.
  • tuwyx

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua !

Sunt si eu in fata aceleiasi decizii, tot de la astra classic 2 din 2008 fac trecerea, care dupa 12 ani si 190000 km nu mai prezinta siguranta la drum lung.
Tot spatiul este oarecum criteriul eliminatoriu, optiunile mele fiind Astra K facelift 1.2 145CP echipare Astra (portbagaj 540L) si Octavia Smart 1.0 TSI 115CP (portbagaj 590L), ambele sunt pe stoc, au aproximativ acelasi pret 16900 euro, in plus Astra are ca si dotari suplimentare faruri led basic si volan incalizit.
Inclin usor catre Octavia, nu stiu sa va spun de ce, probabil si din cauza experientelor cu Astra G sau a unei schimbari de marca, insa ce ma retine in a lua decizia finala este ca nu are tempomat.

O zi buna !
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
La ford ai fost? Dau reduceri grozave in perioada asta, ford focus cu o groaza de optiuni, cam tot, pret de lista 31 mii scos in 21 cu rabla, calculeaza tu reducerea 😁
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR