Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • valcri

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am comandat un Opel Astra Sedan 2016 cu motor 1.4 turbo start/stop 140 CP si vreau sa stiu daca este mai bun acest motor decat cel de 1.6v115 CP.. Eu am fost multumit de vechiul 1.6 Z16XEP care merge si acum din 2006. Very Happy
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca nu ai pretentii sa meargã si asta 10 ani fara probleme, e minunat.
  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Un motor bun...o sa fii multumit. Destul de fiabil, consum asa-si-asa, adica nu foarte mare.
Cat te-a ajuns masina si in cat timp iti vine, ca am un prieten care asteapta de mai mult de-o luna.
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nici nu se compara cu aspiratul 1.6, e clar superior 1.4 turbo. singurul minus la opel benzinar e ca nu e foarte friendly la consum, am inteles ca start/stop nu prea ajuta. sa nu te astepti sa scazi sub 10 la suta in oras decat daca esti obsedat de asta.
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Depinde ce intelegi prin"bun", ca performanta nu cred ca are rost sa discutãm, e clar superior,iar ca fieabilitate e de discutat daca e mai "bun"decat1.6 aspiratul.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Mai bun la ce ?
La accelerari, da e mai ok fiindca turbina isi face treaba, insa sa stii ca si aspiratul daca stii sa-l tii in ture isi face treaba foarte bine.
La consum eu zic ca ambele sunt pe acolo, conteaza mai mult stilul de condus
La fiabilitate, teoretic la aspirat nu prea ai probleme. Dincolo ai ceva mai multe sanse la probleme insa ai masina noua si cel putin cativa ani nu ar trebui sa te gandesti la asta.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Trebuie sã iau și eu acasã sedan ul cu motor 1.4T cu transmisie automatã, astept sa vãd cu Rabla.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare stimabililor,
La primul post, un nou iubitor de Astra J, care tocmai si-a comandat un Sedan de 1,4 Turbo.

La insistentele si la recomandarea unui coleg am dat ieri comanda la Astra B14NET 140CP Sedan Start/Stop, cu urmatoarele optionale: pachet enjoy (clima, faruri ceata), pachet versatilitate (cotera spate, sertar sub scaunul pasagerului), pachet lumini si vizibilitate (faruri automate, senzor ploaie), pachet fumatori, scaune si volan cu incalzire, senzori parcare, cotiera fata si roata rezerva normala.
Nu am pus bi-xenon si navigatie pentru ca voi folosi masina 90% urban.
Culoare argintiu magnetic. Pretul 12.370 Euro, inclusiv rabla. Termen de livrare 2 luni.

Motivul principal a fost pretul decent, fiabilitatea, faptul ca-mi place Opel si nu in ultimul rand colegul olx.iulian, care mi-a facut capul mare. Wink
Am mers cu masina. Imi pace ca si design, confort si mai ales ca motorizare.
Ce-mi mai place: pozitia de condus, bordul, materialele si finisajele, spatiile de depozitare, climatizarea, tinuta de drum.
Ce nu-mi place in mod deosebit: vizibilitatea in zona montantului stanga, greutatea masinii, portbagajul.

Nu am avut mai multi bani disponibili, sa merg spre un K eventual, iar faptul ca am vrut neaparat sedan, m-a facut sa iau aceasta decizie, in contrapartida avand Ford Focus (14.500 Euro), Skoda Rapid (13.000 Euro) si Fiat Tipo (12.500 Euro), toate sedan. Am cochetat si cu R. Megane, S. Toledo, Nissan Pulsar, chiar si cu Hunday Elantra si Toyota Corolla.

Am mai avut Dacia, Mazda, Opel si Ford... si nu mai sunt la varsta in care sa ma incante masinile sport si ornamentele de pe masina.

Sper ca dealerul sa respecte termenul de livrare (2 luni) si ma la alatur cat mai repede clubului.
Skip ads

  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ohoho...De cand te astept.
Bine ai venit!
Ia si citeste sutele de pagini de pe aici si familiarizeaza-te cu forumul. La orice intrebare avuta, nu ezita sa intrebi...
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Pana la urma se incadreaza motorul 1.4T la rabla? Stiu ca era vorba de de maxim 130 emisii de CO2 (g/km) combinat.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Asa mi-a trecut dealerul. Benzina 1,4 Turbo Start/Stop - 130 CO2 g/km.
Celelalte modele de benzinare cica nu fac obiectul.
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Foarte interesant, in pliantul de anul trecut la 1.4T s/s apare cu 130 g/km, iar in pliantul de anul asta apare cu 138 g/km. Altceva interesant e cum se modifica consumul oficial de la an la an.
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Pe 24 aprilie aflam oficial ce și cum cu Rabla....
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
S a devansat termenul pentru inceperea programului in jurul datei de 10.05
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu as vrea sa te descurajez, dar eu consider ca nu este deloc o masina de oras... De la consumul minim de mers frumos de 10-12% in oras si pana la greutatea f mare, destul de lunga 4,5m.. nu e deloc "frendly" cu mersul prin oras...
  • Mask001

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2017

  • Mesaj Privat
all4u a scris:Salutare stimabililor,
La primul post, un nou iubitor de Astra J, care tocmai si-a comandat un Sedan de 1,4 Turbo.

La insistentele si la recomandarea unui coleg am dat ieri comanda la Astra B14NET 140CP Sedan Start/Stop, cu urmatoarele optionale: pachet enjoy (clima, faruri ceata), pachet versatilitate (cotera spate, sertar sub scaunul pasagerului), pachet lumini si vizibilitate (faruri automate, senzor ploaie), pachet fumatori, scaune si volan cu incalzire, senzori parcare, cotiera fata si roata rezerva normala.
Nu am pus bi-xenon si navigatie pentru ca voi folosi masina 90% urban.
Culoare argintiu magnetic. Pretul 12.370 Euro, inclusiv rabla. Termen de livrare 2 luni.

Motivul principal a fost pretul decent, fiabilitatea, faptul ca-mi place Opel si nu in ultimul rand colegul olx.iulian, care mi-a facut capul mare. Wink
Am mers cu masina. Imi pace ca si design, confort si mai ales ca motorizare.
Ce-mi mai place: pozitia de condus, bordul, materialele si finisajele, spatiile de depozitare, climatizarea, tinuta de drum.
Ce nu-mi place in mod deosebit: vizibilitatea in zona montantului stanga, greutatea masinii, portbagajul.

Nu am avut mai multi bani disponibili, sa merg spre un K eventual, iar faptul ca am vrut neaparat sedan, m-a facut sa iau aceasta decizie, in contrapartida avand Ford Focus (14.500 Euro), Skoda Rapid (13.000 Euro) si Fiat Tipo (12.500 Euro), toate sedan. Am cochetat si cu R. Megane, S. Toledo, Nissan Pulsar, chiar si cu Hunday Elantra si Toyota Corolla.

Am mai avut Dacia, Mazda, Opel si Ford... si nu mai sunt la varsta in care sa ma incante masinile sport si ornamentele de pe masina.

Sper ca dealerul sa respecte termenul de livrare (2 luni) si ma la alatur cat mai repede clubului.


Salut, am citit postul tau si sunt fix in situatia ta, adica vreau sa cumpar o masina prin programul Rabla (prima mea masina noua)
Am fost deschis la toate marcile dar pana la urma am ramas la doar cateva variante (am eliminat Honda, Megane si Mitsubishi pentru ca nu intra in rabla datorita emisiilor pt motoarele pe benzina >130g)
Daca esti ok sa imi trimiti prin pm sau pe mail ofertele ar fi minunat- ce am primit eu pt Opel Astra J 1.4 140 s/s nu se apropie ca dotari de a ta.
Imi fac putin griji pentru consum din ce am tot citit pe forum in ultimele zile (am un logan 1.5 si stim bine ce consum au..) dar vreau siguranta si confort deci undeva trebuie facut un compromis.
Felicitari pentru achizitie!
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
damnatu a scris:S a devansat termenul pentru inceperea programului in jurul datei de 10.05


Da...dar pe 24 aflam ghidul oficial daca se introduc pragurile sau nu...sau cat vor fi acestea...
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Se zvoneste ca ministra noua ar elimina pragurile de emisii sau ar mari pragul la 16o de aia a mai prelungit...oricum ea a declarat ca pe 24 apr se va definitiva procedura..asa ca..strig din rasputeri: Hai Gratiiieeelaaaaaa Smile
  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Andrei F a scris:Salut,
Nu as vrea sa te descurajez, dar eu consider ca nu este deloc o masina de oras... De la consumul minim de mers frumos de 10-12% in oras si pana la greutatea f mare, destul de lunga 4,5m.. nu e deloc "frendly" cu mersul prin oras...

Eu cred ca sedanul de 1.4T este un compromis acceptabil intre masina de oras vs masina de familie, confort vs consum.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Este acceptabil daca esti cu dare de mana la pompa.. Eu vad necesar confortul la drum lung, nu la fataiala prin oras.. Intradevar masina este f confortabila am mers vreo 500km fara sa opresc si am ajuns la destinatie la fel de odihnit cum am plecat, fara durezi de spate etc.. Acum na fiecare cu parerea/placerile lui.. Cert este ca eu unul nu o recomand pt oras in schimb pentru drumuri mai lungi este o masina excelenta raport calitate/pret/consum/confort/manevrabilitate etc..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR