Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare...a mai efectuat cineva aceasta operatie?..ale mele sunt ruginite si vreau sa le schimb..am intrebat pe la 2-3 service-uri dar nici unul nu schimba..de cumparat din cate am inteles nu se gasesc si trebuie confectionate din teava de cupru.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Aici ai intrebat...

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=75733

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cum sa nu se gaseasca conducte de frana? Cauta pe net setul cu toate accesorile...Din dezmembrari nu merita sa pui..
daca ai canal si un ajutor nici nu e asa de greu de montat.. dar mare atentie..
eu as apela lu unu care a mai facut asa ceva..
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
La serviceopel am intrebat si nu fac...o sa incerc si la autoA...ms
Skip ads

  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am cautat dar nu am gasit...din dezmembrari nici vorba sa pun...garantat o sa fac treaba asta in service..nu vreau sa ma risc aiurea.
  • dan.chirita

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat eu la un Bosch Car Service (Zarnesti, jud. Brasov). Mi-au pus conducte de cupru si m-a costat vreo 300 de lei toata treaba. In vreo 7000 de km n-am avut nici o problema, si am testat si ABS-ul Very Happy
  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nici cei de la AutoA nu au...se pare ca in provincie sunt mai multi care se baga decat in Bucuresti
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat la a mea pe fata din dezmembrari. Aratau ca noi. Am dat 15- 20 de lei pe bucata.
Nu prea este spatiu sa te misti cu ele. Cele vechii le-am dat jos pe bucati , le-am taiat din loc in loc, cu cele "noi " a fost mai greu.
Am resectat traseul lor original si m-am chinuit ceva.
Skip ads

  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
La EDS mi-au cerut 370 ron manopera dar sa vin cu conducte cumparate de la dezmembrari ca ei nu fac
  • soryin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat una de la roata stanga fata la abs.se potrivesc cele de dacie de cupru am taiato la lungime si am bercuito.nu se gasesc conducte noi de vanzare,
  • RRai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2017

  • Mesaj Privat
ionutz1971 a scris:Nici cei de la AutoA nu au...se pare ca in provincie sunt mai multi care se baga decat in Bucuresti

Salut! Am sunat si eu la service ul din Zarnesti si toata treaba adica schimbat toate conductele de frana cu conducte de cupru plus furtunasele pe fiecare roata si mi-au zis ca face 1050 RON fara sa imi bage in pret si valoarea lichidului de frana, asta insemnand ca depaseste 1100 Ron. Tu ai schimbat toate conductele sau partial. E o diferenta mare de pret intre 300 ron si 1100ron . Masina este astra g hatchback 1.7 tdi
  • RRai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2017

  • Mesaj Privat
dan.chirita a scris:Am schimbat eu la un Bosch Car Service (Zarnesti, jud. Brasov). Mi-au pus conducte de cupru si m-a costat vreo 300 de lei toata treaba. In vreo 7000 de km n-am avut nici o problema, si am testat si ABS-ul Very Happy

Salut! Am sunat si eu la service ul din Zarnesti si toata treaba adica schimbat toate conductele de frana cu conducte de cupru plus furtunasele pe fiecare roata si mi-au zis ca face 1050 RON fara sa imi bage in pret si valoarea lichidului de frana, asta insemnand ca depaseste 1100 Ron. Tu ai schimbat toate conductele sau partial. E o diferenta mare de pret intre 300 ron si 1100ron . Masina este astra g hatchback 1.7 tdi
Skip ads

  • opelikka

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut si eu am conductele ruginite rau si acum vreo 2ani am fost in service la rep opel de pe calea bucuresti brasov. Ptr o alta prb si miau recomandat ca trb sa schimb conductele si miau facut un pret. La vreo 1000 roni cu totul
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Luati conducte de Dacia papuc diesel, sunt de cupru(usor de modelat), ieftine si potrivesc filetele. Ptr scurtari e un pic mai dificil, trebuie cineva care se pricepe si/sau are scule...
  • dan.chirita

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
RRai a scris:
dan.chirita a scris:Am schimbat eu la un Bosch Car Service (Zarnesti, jud. Brasov). Mi-au pus conducte de cupru si m-a costat vreo 300 de lei toata treaba. In vreo 7000 de km n-am avut nici o problema, si am testat si ABS-ul Very Happy

Salut! Am sunat si eu la service ul din Zarnesti si toata treaba adica schimbat toate conductele de frana cu conducte de cupru plus furtunasele pe fiecare roata si mi-au zis ca face 1050 RON fara sa imi bage in pret si valoarea lichidului de frana, asta insemnand ca depaseste 1100 Ron. Tu ai schimbat toate conductele sau partial. E o diferenta mare de pret intre 300 ron si 1100ron . Masina este astra g hatchback 1.7 tdi



Salut!

Eu am schimbat toate conductele dar fara furtunase. Pretul a fost 300 de lei cu totul. Chestia e ca am mai facut si altele la ei si probabil de-aia a fost mai ieftin. Nu stiu exact ce si cum. Au trecut vreo 2 ani de-atunci fara nici o problema. La mine e hatchback, 1.7 CDTI din 2007.

O zi buna!
  • RRai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2017

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns Dan Chirita.
Conductele de frana din cupru sunt bune, dezavantajul lor este ca oxideaza, asta nu ar fi o mare problema pentru ca oxidarea nu e in profunzime este doar la suprafata, insa daca niplurile sunt din otel si nu din alama sau alt material inoxidabil se intampla un fenomen periculos. Cuprul nu e compatibil cu otelul, intre ele se produce o reactie chimica coroziva puternica iar otelul oxideaza/rugineste foarte agresiv. Conducta de cupru rezista insa niplurile daca sunt de otel, ruginesc agresiv si pot ceda in timp.
Cele mai bune conducte de frana sunt din aliaj Cupru-Nichel dar sunt mult mai scumpe. Am cautat astfel de conducte iar in magazine nu am avut nici o sansa asa ca am cautat pe internet. Am gasit o firma din Bv care vinde astfel de conducte la colac de 5M si cand mi-au zis pretul nu mi-a venit sa cred 370 lei fara TVA Smile))) probabil sunt si poleite cu aur Smile)). Am gasit pana la urma in UK pe ebay iar in aproximativ aceeasi bani adica 397 lei am luat aprox 15 M de conducta CuNi plus 48 de nipluri ( 1 set are 7.6 M, 12 nipluri Mama, 12 nipluri Tata). cine e interesat sa caute cu google : "Copper Nickel, Kunifer Brake Pipe 25ft Roll"

caracteristicile conductelor :

highly corrosion resistant (rezistenta mare la coroziune)
Seamless, 22 Guage, 3/16 inch (4.75mm) outer diameter ( Diametru 4.75 mm)
Conforms to BS EN 12449 Standard, is manufactured from 90% Copper, 10% Nickel (aliaj 90 % Cupru, 10% nichel)
100% Electronically tested & pressure tested (100% testat electronic, testat sub presiune)
Guaranteed against the effects of weather and seasonal road salt ( Garantaț împotriva efectelor vremii și a sarii de drum din sezonul rece)
Internal Cleanliness to BS EN 12449
OUTSIDE DIAMETER : 3/16 ins (4.76 mm)
WALL THICKNESS : 0.028 ins (0.71 mm) peretele conductei 0.71 mm
LENGTH : 25 feet (7.62 meters)
SAFE WORK PRESSURE : 3120 PSI (215 BAR) presiune de 215 BAR

in service sa vad cat ma ajunge manopera , am inteles ca numai o conducta de bercuit costa 25 lei, plus montajul sa vad cat o sa ma ajunga.
Toate cele bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR