Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • CBirziche

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Simptome: Cred ca am o problema cu sistemul de rãcire al motorului. Atâta timp cat motorul este la ralanti sau circul cu masina prin oras, fara sa fortez motorul, indicatorul din bord ce indica temperatura, rãmâne la mijloc (90), functionând in parametrii normali.

Problema apare atunci când urc o pantã si solicit mai puternic motorul, mergând la turatii de peste 3-4000. Dupa 2-3km de urcare acul urca pana la rosu, iar in bord apare ca motorul e supraincalzit.

Am deschis capota imediat dupã ce mi s-a întâmplat asta si am observat ca fluxul de antigel din vasul de expansiune nu este continuu, iar in parte a de jos a vasului se observa bule. O sa urc clipul pe YouTube pentru a observa exact la ce ma refer.
https://youtube.com/watch?v=fYRwlPpe1kM
https://youtube.com/watch?v=CKUnf05LKro

Din pãrerile pe care le-am primit pana acum, mi s-a spus ca ar putea fi termostatul blocat, pompa de apa, ori garnitura de chiuloasa.

As fi recunoscãtor dacã m-ati ajuta cu sugestiile voastre.

----
Model: Astra J 2.0 CDTI 160cp
An fabricatie: 2010
Cod motor: A20DTH
  • cmarius53

  • Mesaje scrise: 454
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Incepe si tu cu ce iti este la indemana.Demonteaza termostatul si fa o proba.Dar tinand cont ca pe furtunul subtire trebuie sa ai antigel indreapta ti atentia asupra pompei de apa.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Parerile care ti s-au dat sunt indreptatite ... problema este undeva pe instalatia de racire... verifica termostatul, pompa de apa, vreun furtun/cot infundat, poate chiar radiatorul ... daca toate astea sunt Ok, suspiciunea merge spre garnitura de chiulasa, care incepe sa se prajeasca...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR