Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • bufly

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara, imi cer scz de deranj, sunt nou pe forum si am cautat o discutie legata de pierderile de ulei si de petele de sub masina nu am gasit nimic, deci imi cer scz daca am deschis aiurea discutia asta dar va rog sa ma ajutati. Acum 3 zile am facut schimbul de ulei, nimic ciudat si neobisnuit, ba chiar am intrebat mecanicul si mi-am aruncat si eu un ochi de soacra pe sub masina, absolut nici o scurgere nimic totul curat. Toate bune si frumoase dupa astea 3 zile de mers cu noul ulei si noile filtre observ niste pete mici pe asfalt, initial am crezut ca busonul de la baia de ulei nu a fost strans bine, am fost am urcat masina sus pe elevator, am gasit burduful de la caseta de directie spart( gaurit mai mult) si sucureaza putin ulei la viraj maxim stanga sau dreapta tinand cont ca nu avea nici un fel de scurgere asa cum am zis mai sus. Si 2 am vazut ca vine ulei de undeva de sus de deasupra baii de ulei si parca se prelinge pana pe scut si in final pe asfalt, insa nu imi dau seama de unde vine uleiul , sus m-am uitat nimic ud sau umed, am verificat si simeringul de la capacul de culbutori insa nimic. De la ce poate fi ce pot sa fac sau sa verific, am cunostinte medii de macanica, ce as mai putea face. Daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi si despre caseta de directie si despre aceste scurgeri de deasupra baii de ulei. Sa mai confruntat cineva cu aceasta problema ce este de facut? Multumesc anticipat
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Daca vine de deasupra baii de ulei sa nu fie din vina termoflotului, poate s-au slabit garniturile. Eu cand am schimbat sorbul pompei de ulei, preventiv am schimbat si acele garnituri:

  • Flores'

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Franta
  • Masina: Insignia 2018 2.0 BTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai schimbat uleiul recent, scurgerile de deasupra sunt normale! Filtrul de ulei are o pozitie dificila, si atunci cand il schimbi mai multe piese (planetara, baie) se umplu de ulei. Parerea mea este ca mecanicul nu a sters suficient uleiul scurs din filtru......... mai asteapta cateva zile si o sa treaca.
  • mvt2595

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Vezi si garnitura de la capacul de la axele cu came
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR