Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • PMihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut,acum 2 saptamani am cumpãrat un Opel Astra g 1.7 dti din 2000,din disperarea mea de a cumpãra Masina nu am bãgat de seamã cã egr si termoflotul erau anulate,asta ar fi prima problema ,problema a doua și cea mai mare este cã am schimbat într 2 sãptãmâni sunt la a 3 a turbina schimbatã, îmi cad toate...Am zis ca la prima am avut ghinion,a doua mi s a stricat în mers pe la 100-110 km a avut un moment când deodatã nu se mai accelera mai mult de 2500 de ture si avea un sunet mai ciudat motorul parcã se auzea mai gros sã zic asa,m am gândit cã o fi egr,am mai mers 100 de metrii si mi a rãmas acceleratã o luase pe ulei,dar am oprit imediat,acum am pus o pe a 3 a si tot nu trage mai mult de 130 km si aia cu greu si uneori scoate fum albastru , nu stiu care sã fie cauza care le strica...mi e si frica sa mai merg cu ea dacã o stric si pe a 3 a....deja ma falimentat de tot,i s a mai întâmplat cuiva ? Specific când s a schimbat turbina am curãțat intercooler am mai auzit cã dacã nu se curata ca ar prinde impuritãți si o strica...Dar la mn a rupt axu în amândouã ce impuritate sa prindã...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ceva nu este acolo in regula cu preisiunea sau cu comanda pe turbina... trebuie facuta o diagnoza si verificat ce valori dau senzorii. de asemenea trebuie verifica si teava care duce uleiul la turbo sa fie ok sa nu fie infundat si scurgerea sa fie bune.
fara o diagnoza nu stiu daca este cineva care sa iti dea o solutie cat de cat reala.
trebuie verificat si consumul de ulei ca este posibil sa ai si acolo probleme...
  • PMihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Comanda pe turbina te referi la electrovalva aceea? Știți pe cineva care are manometru si s ar putea deplasa sã îmi poatã lua presiunea ? Ca daca mai merg cu ea sigur se duce ai asta
  • PMihai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Cineva mi a spus cã pot fi tecile de la injectoare de vina! Zice ca de aceea am puțin ulei in apa si din cauza asta se strica turbo....are vreo legãturã treaba asta ? Eu nu prea cred.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR