Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare ,stiam de cand am cumparat masina ca am sa postez destul; de des pe forum,din pacate nu este prea multa activitate..In sfarsit,eu tot am sa mi spun povestea.
in februarie am cumparat un astra j tourer, din anul 2012.Am observat ca avea o gramada de puncte de vopsea sarita ,dar nu m am asteptat ca ,ulterior,sa gasesc rugina in 2 locuri ale caroseriei(haion,caroserie spate).Una peste alta ,astazi,am observat ca in locul unde este atasat suportul de portbagaj,vopseaua este sarita pe ambele parti,pe portiuni extinse.
Vreau sa va intreb daca voi aveti probleme cu rugina si puncte sarite de la pietre
Multumesc.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Puncte pe capota are oricine. Mai mari sau mai mici. Dar dacã gãsesti ruginã, asta trãdeazã o reparație necorespunzãtoare. Pune o poza, doua.
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
m am uitat si la alta masina,problema cu voseaua sarita la barile porbagaj este identica.Am sa incerc sa remediez cumva ,deoarece am observat ca s a crapat si kitul acela ,nu vreaa sa am surprize la iarna.Cei cu tourer sports,sa verifice
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu am.
Skip ads

  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
eu am o sa atasez poze, este vorba de vopsea cojita sus intre barele de la portbagaj, parca a fost revopsita si se vede un strat de vopsea decojita si sub alt strat si la imbinarea partea spate au aparut niste crapaturi. sigur intra apa si o sa rugineasca...revin cu poze e tarziu acum

daca puteti sa mi dati ceva solutii ce as putea sa fac, a fost vopsita sau asa este din fabrica?
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
inca mai astept si eu un raspuns va rog chiar nu stie nimeni? ms!
  • Necula Robert

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Opelul meu este tot din 2012 nu are aceasta problema.
Ca sfat iti spun un caz , un prieten a patit cam acelasi lucru la o usa la prag deoarece in chederul acela negru era apa infiltrata si tot timpul acolo a avut umezeala poate mai mult de un an de zile...si ulterior a descoperit ca apa din chederul negru era acolo de fiecare data cand spala masina, acela se umplea cu apa de la presiune si ramanea apa in el..si asa din cauza umiditatii a ruginit ragul, vorbesc de un pasat cc an 2009 , iar intamplarea nu este mai veche de o luna cand a mers sa vopseasca pragul.
  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua, ieri dupa ce am spalat masina am observat ceva cam ciudat. Intre barile de portbagaj si pavilion in acel canal de rost, vopseaua parca era decojita/exfoliata pe o portiune relariv mica. Masina nu a avut nici un fel de inteventie de tinichigerie/vopsitorie.
Am observat ca acolo cam balteste apa, lucru destul de ciudat si neplacut.
Sa fie bug de proiectare?
Alte pareri de posesori de Sport Tourrer ? Mai are cineva asa ceva? Ar trebui remediata urgent?
Skip ads

  • Necula Robert

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nu am un varianta ta de masina dar sigur trebuie sa faci ceva sa nu mai balteasca apa acolo, ti-am zis intr-un an se umfla vopseaua si o sa inceapa sa apara rugina, deci ceva trebuie sa faci sa nu mai balteasa apa.
  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
M-am uitat mai atent si am ramas masca de ce am vazut acolo, pun ceva poze.


Robert, tu ce ii faci ?
Eu cred ca o sa ma duc la Opel sa vad ce imi zic.
Nu ma asteptam la asa ceva...
  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Sunt 2 straturi de vopsea ? Ca nu mai inteleg nk ?sau revopsite?
  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut, teoretic ar trebuie sa fie cel putin 3-4 straturi de vopsea. Ce e pe dedesubt pare ceva mai galbior, gen kit.... Nu stiu ce sa mai cred, e simetric stanga/dreapta. Stiind ca masina nu a avut interventii vopsitorie/tinichigerie inclin sa cred ca e ceva de fabrica (o protectie suplimentara cum e pe sub praguri). Oricum ar fi eu personal o vad ca pe o probleme de proiectare. Cum masina mai sta si pe sub copaci acele canale se umplu cu mizerie si tin apa, sau iarna cu zapada si gheata. Probabil in timp urmeaza sa apara si rugina.
Skip ads

  • loredan_f

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Si e al naiba de complicat sa faci reparatie acolo. Trebuie dat jos plafonu sa scoti suporti de portbagaj mamamamamama... nici daca i punem un capac nu rezolvam nk..sau chedar ceva genu...
  • Bogdan Adi

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut, detin un Astra J St din 2012 si am vopseaua cojita ( exfoliata) unde se prind barile portbagaj de plafon, pe suprafete mari. Masina nu a avut nici o reparatie pe aceasta zona. Colegii care au mai intampinat aceasta problema cum au rezolvat problema asta care pe mine m- a lãsat masca. Ps: la pragaul de la usa sofer unde este prins chederul negru de prag, am gasit un punct de rugina sub acel cheder. Locul acela este mai mereu umed, cred k se scurge apa de la usa. Nu ma asteptam la asa ceva, la o masina din 2012.
  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Eu am renuntat sa o fac pana nu apare rugina. In schimb am pus ulei pe zona cu vopseaua exfoliate.
Am luat vopsea de retus la sticluta mica si am vrut sa dau eu dar e foarte inacesibila zona, cred ca fara sa demontezi tot ce e in habitaclu de la jumate in sus nu poti vopsi langa acele bari.
Am impresia ca la un moment dat mai toti posesorii acestui model vor intampina problema.
  • lucescu lucian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2017

  • Mesaj Privat
problema foarte mare astra j tourier 1.7 la tot ce tine de suport motor.A se da jos scutul cu totul.mai bine asa.pareri? 2011ma refer la jug si cum se mai numeste restul de ansamblu caroserie de sustinere motor,nu ma pricep prea bine la explicat,scuze
  • andu.frf

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 Dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Hopp....si eu ! Sigur este o problema de fabrica ! Am si eu un astra j break 2012, si pe plafon lntre barile de aluminiu si caroserie , pe mai multe portiuni este vopseaua sarita ! Paiiii parca era ceva cu 12 ani garantie la caroserie ? 2. La haion unde se uneste cu bara spate , pe interior am vazut cum vopseaua pur si simplu are mici pori de rugina ! Am fost la Opel Gtt ( zona Dristor) , fara masina , si am discutat cu un baiat de acolo , daca este normal acest lucru ! El a spus " Ca daca masina are toate intrarile la zi in reprezentanta Opel , se poate rezolva ! Cazul meu este : Ca masina a fost cumparata din Germania in 2015 ( totul in reprezentanta) , dar cu venirea in Romania , am trecut la un service particular ! Dupa ceva discutii cu acel baiat ....parca cu "jumate " de gura spune : Binee ! Bineee! Veniti cu masina si vedem cum facem ! Concluzia o trage fiecare ! Seara buna ... si poate mergem mai multe masini " in vizita " ..pe la ei ! Doar nu au trecut 12 ani noooo ?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
12 ani e la perforarea caroseriei de rugina, atunci cand te uiti dintr-o parte in alta prin tabla... nu la saritul vopselei.
  • andu.frf

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 Dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si daca nu se intervine acolo , unde este povseaua umflata , nu se ajunge la gaura ? Eu zic ca nu ar trebui sa asteptam "o gaurire" a caroseriei ! Astept si alte pareri , nu de alta , dar vorbim de mii de euro ....platiti pe masini .
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie sa intervii, dar eu nu cred ca vei beneficia de garantie intrucat vopseaua are 2 ani garantie din cate imi amintesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR