Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Primele sunt Bose si sunt cele mai bune,vezi ca s-ar putea sa-ti vibreze capacul boxei,nu prea am vazut boxe d-astea cu membranele sparte


Nu sunt BOSE!

Eu le-am desfacut pe ale mele si pe spate scria: MAGNAT.
(astra g 1.7 cdti 2004)
Skip ads

  • marcykone

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2007 Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
azi am desfacut suportii aia de tweetere de pe fata,crezand ca o sa gesesc cablurile cu mufe ptr tweetere...cand colo...teapa!mi am luat toate 4 tweeterele...si acum tre sa muncesc sa dau jos toate 4 fetele de usi ....asa a fost si la voi? la preechiparea radio,masina a vn doar cu 2 boxe fata si atat?fara cablaj si mufe ptr tweetere?
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi .
O intrebare pentru cei care au cunostinte:
Vreau sa-mi schimb difuzoarele la astra mea, si am gasit 2 optiuni:
Sony sau JBL.



Care marca e mai buna?

  • nitroshift

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Dintre cele expuse de tine, JBL. Eu am Clarion toate 4 + sub separate pe o statie Magnat legate la un Kenwood psw9531 si sunt foarte multumit.

nitroshift
Skip ads

  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu un tutorial de montare boxe fata pentru astra g ? Am cautat peste tot si am gasti doar pentru boxe spate. Ma intereseaza partea cu cablajul. Am luat o pereche de http://www.be-loud.ro/produ...evolution_X_2.16/ si nu stíu ce fire trebuie sa conectez la filtrul de sunet.
  • george.N

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
Incerc sa aduc la viata topicul printr-o intrebare si anume:
SE POT MONTA BOXE DE ASTRA H PE ASTRA G ? Precizez ca sunt posesorul unui modelul hatchback in 5 usi.
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Boxe originale astra G :

Boxe originale astra H :

La masura din ce vad eu sunt indentice...si in plus de asta boxele de astra h se aud mai bine decat cele de G, asta daca in caz le iei cu tot cu tweetere.
  • raducatalin1

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut, vreau sa pun 2 boxe pe polita de sub luneta sau cum s-o chema problema este de unde iau semnalul, ma gandeam sa iau de la boxele spate dar nu stiu culorile la fire asa ca orice informatie este bine venita. Smile
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Rog sa ma ajute cineva cu o parere. Vreau sa gasesc o solutie fiabila la a inlocui manevra idioata de a-mi scrie acasa CD-uri pentru playerul original al masinii ( parca CDR 500 ). Ma dispera ca-mi incap pe un CD doar 18 track-uri si ma gandeam la ideea de a mai achizitiona un player care sa-l montez sub butoanele climatizare ( banuiesc ca incape- Astra G)).
Ideea e ca nu prea as lua un player mp3 cu mecanism CD ci doar cu intrare USB pe care sa-l conectez prin mufe la difuzoarele existente. Am aruncat o privire pe net si am vazut ca exista playere doar cu radio si port USB si ma gandeam ca, cu stick-ul n-am decat sa-mi schimb play-list-ul de 10 ori pe zi !
Mentionez ca nu vreau sa desfintez playerul original al masinii si alta varianta decat cea cu playerul USB n-am gasit. Daca a gasit cineva alta solutie mai ingenioasa .......
Multumesc !
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
da, am gasit tot eu o solutie mai ingenioasa intreband in stanga si dreapta. Ar mai fi varianta unui mp4 de buzunar sau a unui telefon ceva mai destept cuplate la o mufa ce sa iasa discret de sub consola centrala, dar nu-mi convine( banuiesc ca CDR-ul asta 500 are AUX). Raman la varianta mea.
  • AVP
  • *
  • 5 mesaje
  • din 06 Jun 2005
  • Astra 2004 Z16XE
  • Bucuresti
  • AVP

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ziua buna,

Cum CDR-ul 500 de pe Astra mea G Z16XE 2004 isi da duhul, m-am decis sa fac o achizitie de HU, boxe fata si interfata comenzi volan.
Vrand ca HU sa fie doar digital media receiver, fara mecanism CD, am inceput sa caut unul potrivit in ideea de a gasi si interfata ptr comenzi volan la un pret decent, gen 200 ron nu 400+. Vreau ca HU sa citeasca inclusiv fisiere flac, asa ca variantele s-au restrans imediat la un model Kenwood si anume kmm-357. Din pacate la nici o firma nu mai este pe stoc deoarece urmeaza sa se introduca noul model kmm-361 care nu apare inca pe site-ul oficial. Mi s-a spus ca in aprox 1 saptamana va fi pe stoc.
Referitor la interfata comenzi volan, am gasit Connects2 la 200 ron si 259 ron, nu stiu daca sunt acelasi model.
Ceva sfaturi si recomandari? are cineva interfata Connects2 sa poate confirma ca functioneaza ok?

Multumesc
  • cyuby

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salutare,am un astra h si as vrea sa stiu daca dimensiunile la boxele fata spate sunt aceleasi ca la astra g? daca nu care sunt dimensiunile la astra h ca vreau sa schimb boxele toate,ms
Skip ads

  • Neb1

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua! De unde pot achizitiona acele adaptoare pentru boxe ca pot monta si eu boxele pe usa?
  • razvanmarian

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Se poate monta pe un opel astra g boxe de golf 4?
  • Teo st

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Salutare sunt nou pe aici. Am și eu o problema. Am un opel astra g 1.6 16v z16xe cu vdo cdr 500. Am luat un cd player aftermarket. L am montat la un service autorizat și surpriza. Merge 2-3 zile și la un moment dat nu se mai aude nimic. Am schimbat casetofonul la garanție și mi a dat altul cicã nou. Asta a mers 3 zile și la fel se oprește sonorul. Când l am scos astãzi din carcasa frigea foarte tare. Ce este de fãcut? Casetofonul este 4x50W
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Teoretic, ar trebui sa iti dea raspunsul, cei care ti-au luat banii (pentru montaj). Ei stiu ce au facut, ei stiu ce au montat,i ce au gasit pe masina si ce verificari au facut.

Daca vrei tu sa faci ceva teste suplimentare, ar trebui sa ai macar un aparat de masura (decent), ca sa poti masura impedanta (rezistența) difuzoarelor. Aceasta, ar trebui sa o masori in mufa care intra in HU (cu mufa scoasa), pentru ca astfel, o sa testezi si continuitatea si izolarea conductoarelor de legatura intre ele. Apoi masori si fiecare fir (desi este suficient doar cate unul de la fiecare difuzor), fațã de masã/caroserie (cu mufa scoasa din HU, aici ar trebui sa nu poti masura nici o rezistețã, adica spre infinit).
Daca la aceste masuratori totul este in parametri (3.6 -ohm - 4.5 ohm) pe fiecare difuzor, poti face inca o verificare suplimentara, prin montarea HU original si testarea acestuia cateva zile (spun asta, pentru ca nu cumva in dinamica miscarilor relative ale elementelor de caroserie, sa se produca atingeri ale conductoarelor ce merg la difuzoare, intre ele sau spre caroserie).
Daca la masuratori totul este ok si daca treci si testul de anduranțã cu HU original ... trimiti "conserva" la vânzãtor și ceri banii, pentru a cumpara altceva.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR