Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E un ulei bun ce ai pus mariano (Valvoline 10W40), avand in vedere ca in B nu e foarte frig de regula merge, idea e sa nu o calci sa intre turbina iarna cand motorul este inca rece, vara nu ai treaba.
5W30 il papa, viscozitatea la cald este W30 deci mica
5W40 nu e papat de motor, viscozitate la cald W40 e cea indicata de Opel
La buson nu stiu de ce bit vorbesti, probabil e stricat capul, cumperi buson de scurgere (cred ca de el este vorba), cel vechi se scoate cu un cap bun si batut putin, daca nu cu o dalta mica cit sa-l deblochezi...data viitoare sa stii ca busonul de scurgere are cuplu mic la stringere, parca 9Nm la cele cu garnitura cauciuc
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Chiar azi am fost la rampa si am schimbat uleiul. Am schimbat si busonul. Am verificat si in manualul de intretinere scrie ca forta la strangere in cazul busoanelor cu garnit de cauciuc este de 14 Nm.
Am asteptat aproape 45 minute sa se scurga tot, timp in care am mai mesterit una alta si dupa aceea am pus busonul nou, am schimbat filtrul si am turnat uleiul nou. Apropos de filtru de ulei eu am cerut la magazin Mahle dupa ce in prealabil primisem Mann si nu se aseza corespunzator pe suportul sau, basca ca cel de la Mann are diam. interior putin mai mare.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ca o completare:

5w fata de 10w e mai subtire la rece, in concluzie, turbo si axele cu came sunt unse mai repede.

40w fata de 30w este mai vascos la cald, in concluzie ungerea este mai buna.

LE: @mariano, si eu am patit-o asa cu MANN
  • eminem03

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Y22DTR - ulei Castrol Magnatec 5w40 .il folosesc de 4 ani si nu am avut nici o problema
Skip ads

  • deleted-21456

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Y22DTR- eu folosesc CASTROL SLX Profesional 5w40 si motorul este silentios si nu consuma intre schimburi (10000 km) 84000 km in bord.
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:nicholas886 daca pe tine de doare la buzunar cauta un ulei 10W40 (5W40 fiind mai scump), sa scrie pe bidon turbodiesel (important asta) si sa fie cat de cat de firma, gasesti la 20lei/L.
Uleiul 15W40 fiind mai gros la temperaturi scazute nu unge suficient turbina in primul rand.
Referitor la stropi de ulei verifica joc la ax turbina


mersi de indicatii..pana la urma m-am lasat dupa sfaturile voastre..
am gasit la un magazin prin craiova, "bagat mai in dos"Very Happy...cam cele mai mici preturi la ulei..
am pus castrol GTD(mmagnatec diesel) 10w40...5L -->100lei +38 filtru mann ulei+40filtru motorina mann= <2 mil...mai merge asa,,,
in constanta luam 5 L castrol 160 lei+ 50lei filtru..Very Happy..
mersi inca o data..Very Happy
....
joc nu are la ax..imi arunca prin furtunasul ce vine de la aerisirea baii de ulei..arunca cate in strop si suflanta il arunca la randul ei prin refulare..nush ce sa fac..am desfacut furtunul de la iesire din interculer sa inlocuiesc filtrul de ulei , si are ulei gramada pe el..
multumitor e ca mi-a consumat doar 100-200 grame ulei (cel neschimbat) de la mangalia la craiova..
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
va salut baieti, as putea face schimbul la vectra mea y20dth cu un ulei 5w40 sintetic URANIA SPECIAL PENTRU IVECO STRALIS(TIR),LA TIR AI FAC SCHIMBUL LA 50.000 ,mentionez ca turatia la tir este de 3 mii de ture maxim,pe cand la opel este de 6 mii,ar afecta motorul? UN PRIETEN TOT CU O VECTRA B MOTOR 1.7 TD IL FOLOSESTE DE 3 ANI SI MOTORUL MERGE BRICI,NU CONSUMA SI NICI NU SCOATE FUM,DAR IL SCHIMBA UNDEVA PE LA 5-6.000 DE KM,CE SFATURI IMI DATI ?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
5w40 e un ulei potrivit pentru Y20DTH, mai ales iarna. Urania ar trebui sa fie ieftin ca sa merite, altfel mergi pe marci consacrate, Aral, Castrol, Mobil, GM. Chiar daca pui Urania, nu il tine ca la camion, preferabil ar fi sa-l schimbi la 10000KM
Skip ads

  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca nu imi afecteaza motorul daca pun urania, pretul la urania nu e chiar mic am vazut pe o factura ca ar costa undeva in jur de 40 de lei litrul,o sai fac schimbul undeva pe la 5-6 mii ca sa fie mai bine ca ulei am destul nu ma zgarcesc,te salut si iti multumesc pt. sfat
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu afecteaza, insa la 40 lei / litru poti lua Castrol EDGE sau Mobil 1.
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ai dreptate,dar daca il iau gratis dc sa nu pun din asta,ideea e ca nu dau bani pe el si as putea sa ai fac schimbul lunar;))
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Urania este un ulei excelent, ai putea sa-l lasi in jur de 10k
Skip ads

  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
dar cum am scris mai sus TURATIA MAXIMA LA TIR ESTE DE 3000 DE TURE IAR LA VECTRA MEA ESTE DE 6000 DE TURE, SPER SA NU AFECTEZE MOTORUL
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ca urmeaza sa dai 40 lei/litru. Daca il iei gratis, nu mai sta pe ganduri, pune Urania, pune si un filtru mai de marca si tine-le 10.000 km.
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Stai lin ca nu se rupe filmul (de ulei) la diferenta de turatie pe care ai prognozat-o tu, deci pune linistit ,,mama soacra" Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Problema nu este ruperea filmului de ulei. La ce temperaturi sunt afara (Iasi -25) turbosuflanta o faci prastie, ori crapa si scuipa ulei de se tureaza ca nebuna ori se intepeneste de ajungi caruta.
10W40 merge vara sau hai pana la -10 dar pe urma e crima. Uleiul normal la ele este 5W40 sau 0W40 pentru zonele polare ca avem si asa ceva.
  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
as mai avea si 5w30 asta e mai bunicel?
  • TUTU GABI

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1989 2ONE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ulei de motor in rezervorul de combustibil.va rog sa ma scuzati dar sunt sieu mai incepator pe forum MULTUMESC.
.GABI
  • Valentin_77

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare colegi!
Ce ulei indicati pt 2.2 DTR Vectra, 245 mii km?
Va rog sa nu va suparati pe mine daca s-a mai pus intrebarea asta. Eu ma gandesc sa merg pe gm 10w 40, pt ca e ulei recomndat,dar sunt deschis la sfaturi. Multumesc tare mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR