Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si discurile si placutele...este chiar recomandat sa pui acelasi producator pentru compatibilitate.
In ce priveste km nu este elocventa comparatia..., depinde mult de stilul de mers, raportul urban/extraurban, oricum am cu cele de pe spate peste 30.000, iar cele de pe fata le-am schimbat anul trecut, cele vechi erau GM, mi-au parut mult mai "moi"...
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pe spate am gasit urmatoarele discuri:
ATE Cod producator: 24.0112-0187.1 si ATE Cod producator: 24.0312-0187.1

Pe fata:
ATE Cod producator: 24.0130-0207.1 si ATE Cod producator: 24.0330-0207.1


Nu inteleg diferenta dintre ele. Specificatiile sunt aceleasi, dimensiunile, etc. Se refera la calitate? Mentionez ca sunt pentru sistemul de franare J60, cu dicuri de diam. in mm de 296 fata si 292 spate.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am incercat sa caut pe site-ul oficial detalii despre discurile de frana ATE. Momentan nu am acces decat de pe sistem android.
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu zic sa cumperi Textar sau Ferodo, sunt printre principalii producatori din segment, Ate, Bosch, etc., sunt doar cu numele.
Sau poti merge pe fata cu discuri Jurid si placute ceramice Jurid, ca pret e ok, si pe spate cu ferodo sau textar, sau pagid, sau wenger, etc.!
Spor.
Skip ads

  • mos_craciun22

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Eu ma gândeam sa ma bag pe brembo,ce pãrere aveți?discuri si plãcute,ca tot trebuie sa schimb in curând plãcuțele spate.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am tot comparat preturile pentru sistemul de franare J60, al meu, si ca pret ATE sunt peste cele mentionate mai sus in discutii, gasite de mine pe trei site-uri de piese.

Ma refer la discuri si placute.
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Ca pret in ce sens?
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pe toate cele 3 site-uri preturile la discuri si placute ATE sunt mai mari decat la cele produse de Jurid, Textar, TRW, Brembo. Mizez ca ar fi mai calitative ATE?... Sau?...
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Au am pus Ate pe fata si discuri si placute si nu am nimic de reprosat in 35000 km, stii cum e fiecare recomanda in functie de experientele personale
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc! Asta asteptam sa aflu, din experientele personale.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu cu discuri Ate + placute Ate am mers 29.400 km am fost multumit, de 2 luni sunt pe discuri TRW si placute tot TRW, momentan este ok, sunt curios si eu sa vad cat o sa tina
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Eu am pe fata discuri si placute TRW iar pe spate discuri si placute ATE. Sunt diferite pentru ca nu le-am schimbat toate odata, ci pe rand(si in service-uri diferite).
Ca si observatie, masina franeaza greu... trebuie sa anticipez bine momentul franarii. Nu stiu daca e din cauza ca sunt diferite discurile si placutele fata/spate, pentru ca asta am sesizat chiar de cand am luat masina(in 2014) inainte de a le schimba...
La testele de frana de la RAR si ulterior de la ITP, toti au zis ca sunt ok, ca nu sunt probleme la sistemul de franare....
.... nu stiu ce sa zic...Sa merg sa le mai verifice odata, sa le mai faca o aerisire?

Cheers!
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Daci a scris:Multumesc! Asta asteptam sa aflu, din experientele personale.

Pe spete am pus TRW discuri + placute, totul in regula functional doar ca spre deosebire de Ate cele Trw au ruginit dupa 5000k pe zona suruburilor unde nu calca placuta

Eu iti recomand Ate
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am pus placute ATE pe spate, dupa 15k km s-au 'mancat', dar posibil sa fi prins un lot prost sau sa fi fost contrafacute, la noi totul e posibil.
Acum am Ferodo pe spate de vreo 15k km si mai merg vreo 20-25k. Pe fata am avut TRW, foarte ok, acum am Wenger, la fel de ok. Personal la urmatoarea revizie/masina voi merge in configuratia jurid cu placute ceramice.
ATE nu e producator, ci doar isi pune stanta pe ele, nu vad de ce as plati in plus.
  • costea91

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Discuri GM si placute Textar!
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
ciobysp a scris:Eu am pe fata discuri si placute TRW iar pe spate discuri si placute ATE. Sunt diferite pentru ca nu le-am schimbat toate odata, ci pe rand(si in service-uri diferite).
Ca si observatie, masina franeaza greu... trebuie sa anticipez bine momentul franarii. Nu stiu daca e din cauza ca sunt diferite discurile si placutele fata/spate, pentru ca asta am sesizat chiar de cand am luat masina(in 2014) inainte de a le schimba...
La testele de frana de la RAR si ulterior de la ITP, toti au zis ca sunt ok, ca nu sunt probleme la sistemul de franare....
.... nu stiu ce sa zic...Sa merg sa le mai verifice odata, sa le mai faca o aerisire?

Cheers!


Daca ai pus masina pe stand si e OK....cum adica franeaza greu si trebuie sa anticipezi momentul franarii ? Te referi la viteze mari (o masina de aproape 2 T nu se opreste chiar usor daca nu ai ce trebuie) sau mers normal ?
Nu are nimic daca sunt producatori diferiti la discuri atata timp cat sunt pereche si schimbate pereche.
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Chiar si la viteze mici mi se pare ca franeaza greu. Poate ne vedem undeva(pe la Stadion - daca esti din Timisoara) sa iti dai si tu cu parerea...comparativ cu a ta Wink
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
incercam sa ne vedem la stadion....ajung mai greu din cauza programului incarcat, poate maine seara
  • dorax5

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salve,

eu am ajuns cu discuri + placute trw la 30k km si vreau sa schimb placutele, deoarece am si eu senzatia mai nou ca am nevoie de mai multa atentie la franare, zici ca am un delay sesizabil dintre apasare pedala si franare efectiva.

nu prea am avut timp sa fac verificari in ultimul timp, dar am vazut ceva mentionat de niste placute cu/de ceramica. chiar s-ar merita? numele firmelor nu-mi spuneau nimic si mi-as dori de la cineva o referinta daca chiar foloseste asa ceva.

merci anticipat!

D.

PS merg la schimbat o-ringul buclucas pe 12 mai Smile))) masina e din 2012, dar am zis sa nu risc - mai ales ca sunt city runner mai mult Smile scuze de off topic Smile)
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Jurid face parte din concernul Federal Mogul ( Ferodo, Wagner, Jurid , etc.).
Mai ai varianta EBC (parca redstuff sunt cele ceramice).
Spor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR