Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Petrevip

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut, Eu am patit la opelul meu 1,9 cdti 2006 am luat o groapa la 160 km/h si din momentu ala masina vibra puternic la acererare sau in sarcina.Exact cum povestesti tu .... Am schimbat tampoane ,genti,bucsi, si tot vibra. Pana cand am schimbat planetara stanga fata (roata cu care am luat groapa).Eu am descoperit din intamplare ca este planetara problema ,am mers cu un pieten sa ne facem poze si pe un camp am ramas impolmolit (am patinat) si am vazut ca masina vibreaza tare .Am tras frana de mana si m-am dus sa vad care e problema atunci am observat ca roata stanga patina si tremura .Am cautat planetara pe net am gasit una am cumparat-o am montat-o si de atunci nu mai am treaba.Eu zic ca si la tine e tot planetara.
Skip ads

  • TSebastian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2006 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am schimbat cea din dreapt a cea din stanga nu numa burduf acum nu styu sa vad cred ca schimb ambreiajul si apoi oi vedea
  • BAleexandru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut am si eu un opel astra gtc si tremura puternic in sarcina dar nu stiu dece poate cineva sa ma ajute
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cineva sigur poate sa te ajute.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
BAleexandru a scris:Salut am si eu un opel astra gtc si tremura puternic in sarcina dar nu stiu dece poate cineva sa ma ajute

Daca pui locatia si tipul de motor la profil, poate gasesti ajutor.
  • Pop Florian 88

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011 Y17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare. G. Petrescu ai rezolvat problema cu tremuratul? Am exact aceleași simptome! ÃŽn acelasi interval de rpm (1800-2300).
Opel Astra J - 1,7-125 cp 2011
  • Daniel2a

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut , am tot citit despre tremurat si vibratii pe forum si nu am gasit nimic asemanator cu problema mea , in speranta ca cineva a trecut prin situatii asemanatoare si ma poate ajuta cu un sfat o sa descriu despre ce este vorba :
Insignia 2009 ,motor 2.0 tdci , 110 cp. cutie manuala , 92000 km .
Masina tremura usor si enervant la drum lung incepand de la 130 km/h , e un vibrat in caroserie , ciclic ,asemator cu o fulare, 2 secunde tremura ,2 secunde merge lin si tot asa . Vibratia se mentine dar scade in intensitate daca cresc viteza si se simte in mers constant sau pe pilot automat doar in treapta a 6-a , in treapta a 5-a la aceiasi viteza sau aceiasi turatie motor ca in treapta a 6-a la viteza de peste 130 km nu tremura , nici daca o scot din viteza . Cauciucurile sunt noi , roti echilibrate de mai multe ori la vulcanizari diferie , directie reglata . Am avut acelasi fenomen si pe o astra h din 2006 ,1.3 diesel. Multumesc .
  • Cmircea959

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2023

  • Mesaj Privat
gpetrescu a scris:Buna ziua,

Detin de 2 luni un Opel Astra H 2008 1.3 CDTI. Nu ma pricep tehnic la masini aproape deloc asa ca atunci cand am cumparat-o am crezut ca e perfecta. Lucru care e si adevarat, ador masina. Dar, are o problema pe care am inceput sa o simt odata ce am scos-o la drum lung: masina tremura atunci cand o accelerez. Pe loc, daca o accelerez merge perfec si nu tremura insa in mers mai ales intre 1800 - 2300 ture tremura. Tremuratul acesta depinde de mai multi factori: daca e la deal tremura mai tare, daca o tin constant nu mai tremura asa tare iar daca o accelerez sa maresc viteza iar tremura tare. Treptele in care tremura nu prea conteaza, am observat ca tremura in orice treapta ( in a1a nu prea am avut ce observa pentru ca o schimb prea repede ca sa simt... si a 2a la fel ... ). Unghiul la roti nu e problema pentru ca ar trebuii sa tremure si daca o scot pe liber, fapt ce nu se intampla. Am mai observat ca la rece intra putin mai greu in a 1a sau in masalier ( nu foarte greu, "agata" putin )

Din cate am cautat pe forumuri am gasit 2 variante : injector infundat, probleme la ambreiaj ( volanta sau ceva )

Ca sa incerc sa verific varinata 1, am introdus aditiv pentru curatarea injectoarelor atunci cand am facut plinul. Aproape am consumat toata motorina si nu am observat rezultate prea mari in legatura cu tremuratul...

Daca a mai patit cineva la fel ca mine sau stie care e problema il rog sa ma ajute cu un raspuns. Multumesc anticipat.




Salut ! Am fix aceiași problema ca a ta la un golf 5 tdi cu dpf , 2006!
Te rog mult sa îmi rãspunzi daca ai rezolvat problema, și cum ! Care a fost rezolvarea ?
Te salut și aștept un rãspuns , cã am umblat pe la diferite service-uri și am schimbat planetare EGR , injector , pompa de motorina,etc ! Sunt disperat !
  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Poate fi de la ambreiaj , placa de presiune trebuie ascultata la relanti daca se aude o bataie
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Posibil rulment planetara intermediara partea dreapta . Ceva de genul :

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR