Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Am gasit sa cumpar o cotiera cu tot cu tunel de la dezmembrari pt astra meu si sunt curios cam cat este de usor de montat/demontat cea veche. Trebe o diploma de inginer, sau doar ceva cunostinte in a destrange/strange niste suruburi.

Multumesc! Si scuze daca sa mai discutat dar sunt la lucru si am dat un search si nu am gasit decat un tutorial pt astra h.
Skip ads

  • gazza07

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Ce model ai, cu frana electrica sau manuala?
  • macs

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Vlad B, ai reușit sã montezi tunelul "nou"?
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
da, nu eu personal, dar am asistat, nu este extrem de greu.
trebuie prima data indepartata pielea din jurul schimbatorului, dupa are daca nu ma insel 4 suruburi grila care vine pe bord la schimbator, dupa trebe indepartat grila CU MARE ATENTIE sa nu rupi vro clema ca dupa o sa faca zgomot, 2 surubele la scaunul soferlui + pasager, si mai sunt ceva suruburi + cleme sub bord in ambele parti. acuma mie mecanicul nu mi-a indepartat grila de pe bord de tot,in schimb a desfacut maneta de frana (are 4 suruburi la baza) dar ne-am cam chinuit sa scoatem tunelu vechi din cauza schimbatorului + manetei de frana. toata operatia a durat o ora si 2 oameni.

cam atat imi aduc aminte, s-ar putea sa fi uitata ceva suruburi, ideea e ca cu timp si grija poti sa o faci si singur, dar pt 50lei (cel putit atat mi-a luat mie mecanicu) nu se merita sa risti sa rupi ceva.
Skip ads

  • macs

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Super! Îmi poți zice te rog aici sau în privat de unde ai cumpãrat tunelul și unde ai montat? Mulțumesc
  • gazza07

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Din dezmembrari ai luat cotiera? Imi gasise cineva in germania, costa cam 700 lei
  • Vlad B

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2015

  • Mesaj Privat
De la un parc de dezmembrari din aiud ATCT (sper sa nu se considere reclama), de montat tot acolo langa, este un atelier, problema e ca sunt cam rare, eu am cautat aproximativ un an dupa ea, daca o ai cu frana de mana manuala, pt cea electrica sunt mai multe, le gasesti direct pe masini daca cauti dezmembrari astra j.

@gazza07 da, eu am gasit-o cu 500 lei, dar a dat tot ce se putea jos de pe ea, inclusiv ledu care initial nu am stiut ca are o mufa in plus decat ledu meu care duce la bricheta din spate, si am mai dat 50 de lei pe masonul de la frana de mana, caci cel vechi nu se potrivea, oricum daca e 700 lei cu tot cu transport, si nu mai ai rabdare, ia-o pe aia ca pe romania mai rar gaseti. depinde si cat de mult iti doresti cotiera, pt frana de mana electrica in trecut am gasit si la 300 lei Smile deci conteaza raritatea
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Va salut , am si eu cotiera pe astra j , cu frana de mana electrica . si vroiam sa stiu daca e normal ca cotiera sa nu se blocheze cand o glisezi in fata ? Cand accelerezi mai tare si stai pe ea se duce inapoi foarte usor ...si nu gasec niciun buton sa o blochez ..
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
E normal...asa e gandita ea....totusi nu mi s-a intamplst niciodata sa accelerez si sa imi fuga cotiera in spate:))
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
La mine asa se întâmplã, poate ca nu mai tine asa bine, și se glicemia foarte ușor înainte și înapoi
  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Parca are un punct unde se blocheaza cand e data in fata, o zona unde face ¨clantz¨.
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Nu stiu , la mine nu face nici un clantz Very Happy m-am uitat peste tot si nu vad nimic !
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu are un punct unde se blocheaza,dar culiseaza destul de"greu" in fata si nu imi fugr inapoi,cel putin eu nu am sesizat. In orice caz cred ca e cea mai ieftinache cotiera pe care putea sa o monteze opel:))
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
la mine iarna gliseaza mai greu , vara foarte usor ! Smile))
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Vlad B a scris:Salut. Am gasit sa cumpar o cotiera cu tot cu tunel de la dezmembrari pt astra meu si sunt curios cam cat este de usor de montat/demontat cea veche. Trebe o diploma de inginer, sau doar ceva cunostinte in a destrange/strange niste suruburi.


Uite ca a aparut filmulet pe youtube:
Opel Astra J Mittelarmlehne einbauen originale.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am cotiera din piele cu frana de mana electrica si se pare ca intradevar se cam duce putin inapoi si ce nu imi place e ca parca nu se trage suficient de mult in fata ,as fi vrut sa fie cu vreo 10 cm mai lunga.Mentionez ca culiseaza destul de greu inainte si inapoi dar tot se duce putin inapoi si trebuie sa o trag in fata din cand in cand.
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
la fel face si la mine , la un drum lung deja devine enervanta ! Razz
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ai dreptate ,daca as da scaunul ceva mai in spate ar fi mai ok ,dar nu sunt chiar asa de lungan 😁😁😁
  • PFlorentin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Are cineva de vanzare o cotiera cu tot cu ”tunel”, cu frana de mana normala (nu cu varianta electrica)? Daca are careva, astept mesaj privat! Multumesc!
  • arias

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Am un Opel Astra J break cu frana de mana cu mâner. La acest model cotiera este foarte zgomotoasã și destul de instabilã cel puțin la mașina mea. Are joc lateral,plastice de toatã jena etc. Mã intereseazã dacã la modelul meu de mașinã pot monta cotiera de pe varianta de Astra J cu frana de mana electricã. Am avut și varianta asta de Astra J cu frana de mana acționatã electric și vreau sã vã spun cã cotiera era din piele, foarte stabilã care nu scârțâie și care arata foarte bine estetic! Nu vreau sã cumpãr fara sã știe dacã se poate monta la varianta mea de mașinã. Deci eu nu vreau sã renunț la frâna de mânã cu mâner ci doar sã monteze celãlalt model de cotierã. Mulțumesc anticipat pentru rãspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR