Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
DayWalker a scris:Salut.
Am vazut postarea ta.
Voiam sa te intreb de unde esti?
Ar exista posibilitatea sa ne intalnim sa-mi arati pe viu cum s-ar putea face treaba?

Multumesc mult.

cam 20.30 de minute în total
Skip ads

  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Este cineva din Bucuresti sa ma ajute cu montarea acestor "lumini ambientale"

Multumesc!
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu in weekend sa imi pun lumini in portiera, dar din pacate masina mea nu are circuitul tras... aveti idee cum pot sa leg ledurile prin alta parte? Smile
Am doar o mufa unde este conectorul de la geamuri.

Merci
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mda, se pare ca nu toate masinile au firele trase si doar ledurile lipsesc...
Pentru ca tot vroiam sa imi schimb difuzoarele, am zis sa pun si ledurile in portiera. Asa ca am cumparat circuitul de s-a vorbit pe aici, plus leduri. Numai ca... Surpriza! Nu am firele trase Sad

Am pipait pe interior dupa ceva fire in plus, dar degeaba... Ma gandeam sa ma leg pe una din mufele existente (control geamuri sau oglizi). Vreo idee sau un sfat?
Multumesc
Skip ads

  • lucan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca le poți lega la luminile de la butonul de la geam. Dar nu sunt sigur. Sau sa tragi fire separat de la tabloul de siguranțe. Cred ca e circuit separat pentru luminile ambientale
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca nu ai mufele astea

iti caut maine si mufa in care ajung circuitele astea da verifica legatura de la usa in stalp Idea
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Mersi lucio85, dar deja am montat fata, si nu as vrea sa o mai dau jos...
M-am legat de mufa ce controleaza oglizile. Ar trebui sa fie ok, cel putin din ce am verificat.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
tu sti ce ai facut acolo, si ledurile alea stau aprinse tot timpul si ziua?
daca nu exista mufa si firele respective te poti lega cel mai sigur la butoanele de la geamuri ca alea au leduri si se aprind doar noaptea Wink
Skip ads

  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
eu zic ca stiu ce am facut Very Happy Am legat intre negru si galben (12V), care din cate am observat, alimenteaza doar cat este cheia in contact. Buna si ideea cu alimentarea de la led-urile de la buton... Oricum, circuitul nu este de nerefacut, doat ca mi-e sila de dat fata jos.
Multumesc de atentionare!
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pentru cei care vor sa isi puna luminile ambientale in portiere si nu au mufa dedicata, pot sa confirm ca este ok sa le legati pe mufa de la controller-ul pentru geamuri intre firele galben si negru. Luminile din portiere se aprind odata cu ledurile din butoate. Difera de cele din consola, dar asta e! Smile
Ca sa nu aduc modificari mufei am folosit niste cabluri cu "pini" (ca in pozele de mai jos) dupa care le-am strans frumos si izolat cu banda izolatoare:

Initial am folosit un circuit electronic (14 RON/buc) + led (5 RON/buc), asa cum erau indicatiile din primele posturi ale acestui topic.

Am fixat LED-ul cu o pasta siliconica in locul dedicat, iar rezultatul a fost acesta:

Culoarea nu era diferita de cea din consola dar nu imi placea cum cadea fascicolul. Era prea concetrat si destul de puternic. Asa ca am mai sapat si am aflat ca cei de la opel au pus in vanzare circuitul dedicat pentru iluminatul portierelor (cod GM 13319462). Costul a fost de 68 RON pe bucata.

Pentru ca au intrat la fix, nu a fost nevoie de prindere sau lipire suplimentara. Lumina acum este mai difuza, si se rasfrange pe o arie mai mare. Imi place mai mult acum. Rezultatul a fost acesta (ce se poate intelege din niste poze facute cu telefonul; in realitate se vad mult mai bine):

Spor la treaba! Smile
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@timvte: de unde ai luat circuitul? este destul de lung? Si pe asta l-ai legat la fel la geamuri? Galben si negru ?
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cablurile de la circuit nu ajung la mufa de la controlerul geamurilor. Eu am avut firele cu "pinii" aia (vreo 10 cm) de care am legat cablurile de la circuit (cred ca au o lungime de 25-30 cm). Da, tot la galben+negru le-am legat. Circuitul l-am luat de la unii de vand piese Opel Very Happy (iti trimit mesaj).
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut ca circuitul asta are o mufa. Banuiesc ca nu toate masinile au cablajul tras pentru iluminare. Tu unde le-ai legat pana la urma? La mufa care vine la butoanele geamurilor . In cazul asta nu ar trebui data tapiteria jos, nu?
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
1. Eu nu am circuitul ala dedicat. Am taiat mufa originala cu care a venit LED-ul pe circuit si am legat firele unele de altele
2. m-am legat la butoanele de la geamuri, pentru care nu trebuie sa dai fata jos sa ajungi la ele:
3. eu am avut data fata jos, pt ca am schimbat si difuzoarele, dar cred ca e suficient sa dai jos butoanele si sa manevrezi mufa (mai greu pt ca e cablul scurt, dar cred ca merge).
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Am inteles. Butoanele se dau simplu jos, se trage de suportul lor dinspre partea din fata si ies...
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
https://www.youtube.com/watch?v=LddPVukOsj8
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am instalat si eu ledurile OEM . Am facut alimentarea din mufa comenzi geamuri deoarece nu aveam cablajul. Arata deosebit
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
La geamuri o sa montez si eu dar as vrea si la schimbatorul de viteze. Aveti vreun cod de piesa? Si unde as putea lega firele?
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
timvte a scris:Cablurile de la circuit nu ajung la mufa de la controlerul geamurilor. Eu am avut firele cu "pinii" aia (vreo 10 cm) de care am legat cablurile de la circuit (cred ca au o lungime de 25-30 cm). Da, tot la galben+negru le-am legat. Circuitul l-am luat de la unii de vand piese Opel Very Happy (iti trimit mesaj).

Imi spui si mie de unde pot lua acele fire cu pini ?
Multumesc!
  • LucianCv

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Tocmai mi-am luat si eu circuitele si am desfacut manerul usii din stanga. Acolo nu este decat circuitul pentru deschis geamul, care are pe langa firul negru si 3 galbene:unul galben simplu, altul, galben cu maro si unul galben cu verde parca. Urmeaza sa merg la Be***d sa imi schimb boxa pe stanga (o sa iau din dezmembrari cred). Daca nu este cablaj in interiorul usii, care ar fi cea mai buna optiune ( in principiu as vrea sa se aprinda odata cu ambientala de la schimbator/ plafonierele ) ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR