Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,489
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Tu ai vazut ce am scris eu mai sus cu camionul amendat de politie ptr lipsa rovineta(adica nu avea rovigneta deloc, nu ca n-a putut s-o prezinte fizic la control) in octombrie 2016? Am avut procesul verbal de constatare a contraventiei in mana ... iti spune ceva treaba asta? Esti sigur ca ai cautat bine legea care le da dreptul agentilor de politie sa te caute de rovigneta? De ce vrei cu tot dinadinsul sa o caut si sa o gasesc eu?
Este corect ce zici de prezentarea acestor acte(rovigneta si/sau RCA), legea spune ca trebuie sa le ai, nu ca trebuie sa le prezinti fizic la control, deci pe cale de consecinta logica si juridica, cel care te controleaza trebuie sa aiba un terminal conectat la o baza de date(cum si spuneam mai sus), care ii permite sa verifice virtual, nu fizic, existenta documentelor mentionate! De aceea instantele dau castig de cauza ptr cei care detin acele documente(ele exista intr-o baze de date verificabila de organul de control), dar nu si fizic, ptr ca legea nu obliga la asa ceva... acum ai inteles?
Skip ads

  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
DANASTRA a scris:
CristianTM a scris:Conform noii legislatii, daca ai trecut printr-un control de obicei video si nu ai avut rovineta, in aceeasi zi te duci si iti faci una si e valabila TOATA ziua !

CristianTM.


Salutare!
azi am mers pe DN1 de la Brasov la Fagaras iar in loc. Sercaia am vazut camerele ptr vinieta si mi-am adus aminte ca eu nu o am platita Shocked Shocked Shocked ( am avut numere rosii si am inmatriculat masina doar de 5 zile si am omis sa iau vinieta), am oprit in Fagaras la MOL si am cumparat vinieta ptr un an cam la 20-30 min DUPA ce am fost luat de camera de la Sercaia.
Voi primi amenda in acest caz? Mai e valabil ce spune colegul Cristian TM?
Astept raspunsurile voastre iar dupa 2 luni - termenul de trimitere a amenzii- va voi spune daca m-au "felicitat" cei de la CNADR.
Stima


Au trecut 2 luni si nu am primit amenda, se pare ca am scapat, colegul CristianTM ( si toti ceilalti care mi-au raspuns) aveti dreptate: daca iei rovinieta in aceeasi zi scapi de amenda.....
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,489
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Atenție, însã! Scapi de amenda CNAIR , dar dacã ești controlat de un echipaj de poliție și nu ești înregistrat în baza de date cu rovinietã valabilã în acel moment, amendã tot iei. Cã poți sã o contești ulterior în instanțã, cu șanse mari de reușitã, aia e altã poveste ...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poate sa iti vina amenda si dupa 6 luni... acum ca tu ai facut in aceasi zi dupa cateva minute chiar cred ca ai sanse mari sa scapi dar asta vei fi sigur abia dupa ce trec minim 3 luni de la data respectiva. Mie mi-a venit dupa aproape 6 luni si desi facusem si eu rovignieta dar dupa 1 zi nu m-au iertat.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,489
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Se pare ca nu prea se intelege romaneste pe-aci ... Exista 2 perspective(ptr a lua sau nu amenda):
1. Cea CNAIR, care nu-ti dreseaza amenda, chiar daca esti surprins pe DN sau autostrada de un mijloc video si nu detii rovinieta in acel moment, dar iti achizitionezi una pana la orele 24.00 ale aceleiasi zile; nu e vorba de sansa aici, asa sunt regulile/procedurile CNAIR.
2. Cea MAI, care te poate opri in trafic oricand circuli pe o categorie de drum asociata rovinietei(printr-un echipaj de politie), te verifica daca posezi o rovinieta valabila in acel moment, iar daca nu, iti dreseaza proces verbal de contraventie, indiferent ca tu iti vei achizitiona o rovinieta pana la orele 24.00 ale aceleiasi zile sau nu.
Ambele variante, desi sunt sensibil diferite si stabilite prin 2 legi diferite (ca la Romanica! Embarassed) , sunt perfect legale, cea MAI, sustin cei avizati, ca este atacabila in instanta judecatoreasca, cu sanse mari de anulare a amenzii ... Este o varianta pe care nu pot sa o confirm personal, ma refer la atacarea in instanta, nu am experimentat-o, dar cele 2 variante de mai sus sunt impartasite de mine personal, am fost martor, in cadrul firmei la care activam, la petrecerea evenimentelor. in mod indirect, si am vazut cu ochii mei procesele verbale. Procesul verbal emis de politie este de data recenta, undeva in octombrie 2016, deci nu e desuet...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu nu inteleg de ce in romania inca se mai pot contesta amenzile si penalizarile in cazul in care calci pe bec...

in exemplul de fata, circuli pe un drum pe care trebuie platita o taxa (indiferent de felul ei, ca e de pod, ca e de autostrada, ca e de cai verzi pe pereti) dar nu ai taxa platita...
amenda asta nu trebuie sa se poata contesta sub nici o forma.
ai calcat pe bec, platesti...

la fel, mergi cu 120 km/h in localitate, cu 200 km/h pe autostrada, te prinde radarul, platesti amenda, lasi permisul si soferia in cui si stai pasager...
nu, se contesta amenda pentru ca politistul care te-a oprit nu a facut nu stiu ce...

parerea mea este ca legile trebuiesc revizuite si doar in caz de abuz (dovedit prin orice modalitate, camera, martori, etc) din partea organului constatator (de exemplu te opreste pentru control de rutina si-ti cere "un ceai" ca sa nu-ti dea amenda pentru ca nu purtai centura)...
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Vineri discutam cu un amic care este la rutierã. A zis cã rovinieta nu este treaba lor. Vorba lui "Micuț, daca ai platit acum 30 Min rovinieta prin SMS cum faci dovada cã ai plãtit? Aștepți o lunã pânã la factura? Iar dacã ești pe cartelã atunci ce aștepți?" El a zis cã nici de RCA nu întreabã. Permis ,talon și eventual cartea de identitate.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,489
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, in general ...
Dar, in particular, adica ce spuneam eu mai sus, exista o inadvertenta flagranta intre 2 legi (si poti fi sigur ca nu este singura din Romanica), si (poate tocmai) de aceea exista aceasta portita legala de a contesta in justitie ptr a anula o nedreptate generata de niste legi care nu "se pupa" ... Si, mai precis, modul de sanctionare al CNAIR este mai "uman", in sensul ca, uneori, poti sa intri pe un drum asociat rovinietei, fara a avea posibilitatea de a achizitiona anterior o rovinieta, deci ai posibilitatea sa te deplasezi pana la primul punct unde o poti achizitiona. Maniera de sanctionare a MAI este cam nerealista, netinand cont de realitatea obiectiva, excluzand din start prezumtia de nevinovatie, adica tu esti o persoana de buna-credinta care, din varii motive, nu ai putut sa obtii o rovinieta,anterior controlului .... dar o sa-ti iei un a pana la sfarsitul zilei ...
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu am luat prin SMS. Nu am cum sa i arat agentului chitanțã/factura. El mã sancționeazã deși eu am rovinieta. Contest amenda, cnair face public conform solicitãrii instanței cã la data respectivã eu aveam rovinieta achitata. Tocmai de aceea sancțiunile sunt date doar de cnair pt cã vine cu poza ora, data și locație.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,489
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Greșit, dar vãd cã insiști!
Organul de poliție sancționeazã doar dupã verificarea existenței rovinietei în baza de date CNAIR cu un terminal potrivit acestei acțiuni. Nu-ți cere o dovadã tipãritã. Tocmai lipsa din dotarea organelorde poliție a terminalelor determinã un numãr mic de controale pe aceastã temã, astfel românașii au falsa impresie cã poliția nu deține dreptul legal de a verifica existența și/sau valabilitatea rovinietei.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
In fine, agentul rutier cand te opreste aplica HG 1391/2006
daca ai citit vreodata asa pe sarite hotararea asta ai asa art 147 alin 1 ]
Sa aiba asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare si, dupa caz, atestatul profesional, precum si celelalte documente prevazute de legislatia în vigoare.

spor la citit!
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:poate sa iti vina amenda si dupa 6 luni... acum ca tu ai facut in aceasi zi dupa cateva minute chiar cred ca ai sanse mari sa scapi dar asta vei fi sigur abia dupa ce trec minim 3 luni de la data respectiva. Mie mi-a venit dupa aproape 6 luni si desi facusem si eu rovignieta dar dupa 1 zi nu m-au iertat.


Se pare ca am scapat, au trecut peste 6 luni si nimic!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR