Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • florinadam

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am si eu nevoie de ajutorul vostru dragi colegi. Am achizitionat niste jante oroginale GM 16" pentru corsa D dar as vrea sa stiu daca imi puteti atasa / recomanda
ce tip de prezoane ar trebui sa folosesc. Am fost la vulcanizare si mi-a spus "meseriasul" .... ca imi trebuiesc alte prezoane si de aceea apelez la voi.

Acesta este modelul de janta:

Acesta este prezonul actual:


    Lungime [mm] 47,5
    Diametru exterior 22,3
    Filet exterior (mm) M12 x 1,5
    Lungime filet [mm] 22


Multumesc aniticpat!
Drumuri bune!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr Corsa D sunt date doar 2 variante originale de bolt de roata(ptr janta otel si aliaj):
1. cea prezentata de tine M12 X 1.5 X 22 cu cod GM 90473457;
2. cod GM 93184478, dar la care nu reusesc sa-i aflu dimensiunile decat ca e M12.
  • florinadam

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii Bibu, m-a sunat cineva si mi-a spus ca prezoanele care le am pe masina se potrivesc si la jantele de aliaj originale GM. Nu stiu ce sa fac,..cred ca ma voi duce la o alta vulcanizare sa vad ce-mi va spune si altcineva. Nu ma pricep si de aceea am apelat la voi Smile. Cine mi-a spus ca imi trebuiesc alte prezoane a fost un baiat de varsta mea (pana in 26 de ani) care lucra la vulcanizare, dar banuiesc ca nu este atat de priceput sau ar fi avut mai multe cazuri ca ale mele si sa-mi zica exact da bai nene astea nu merg iti trebuiesc mai lungi, capul conic sau drept... etc.

Merci mult inca o data!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr putin...
Ca parere personala, si eu cred ca merg cele care le ai si pe otel si pe aliaj, cel putin la mine, la cele 2 masini din semnatura(primele doua) si la un Cielo, folosesc aceleasi suruburi si ptr aliaj(vara) si ptr otel(iarna) si nu au fost probleme niciodata ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR