Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Intrucat si mie mi-a fost greu prima data cand am dat plafoniera jos, am tot tras de ea in fel si chip pana am reusit sa o dau jos, ba chiar am scos si tablita in care se tinea de plafon, voi arata pas cu pas, cum se demonteaza o plafoniera de vectra c.

Prima si prima data, trebuie desfacute suruburile. Sunt 2, in compartimentul pentru ochelari(cei care il au) si trei in spatele geamului care acopera becurile.
1. Scoatere suruburi din compartimentul pentru ochelari.
Se deschide compartimentul ochelari, si se va apleca in joscapacul. Se va trage usor cu mana inspre interior piciorusele pe care culiseaza capacul ca in imaginile de mai jos:

Dupa care capacul va atarna ca in urmatoarea fotografie:

Bun, acum desfacem cele doua suruburi din imaginea de mai jos:


La a mea pentru ca am scos-o de mai multe ori, iese foarte usor acest compartiment pentru ochelari. Se trage de magini usor in jos ca in fotografiile urmatoare:

Daca il dati jos o sa va fie mai usor sa manevrati plafoniera, daca insa nu vrea sa iasa, il puteti lasa acolo pentru ca o sa va descurcati si fara el scos, doar ca va trebuie spre final(o sa ajungem si acolo) sa trageti putin mai tare de ea ca sa iasa.

2. Vom da jos geamul ce acopera becurile si vom desuruba cele trei suruburi. Avem nevoie de torx, dar nu stiu sa spun ce marime. Geamul se da jos cu o surubelnita dreapta, subtire, sau un varf de cutit, se creeaza parghie dinspre limita ei din partea butoanelor, eu asa o scot cel mai usor. Cine poate sa creeze parghie si dinspre capatul dinspre oglinda..iar e foarte bine dar mie mi s-a parut mai greu(de fapt nu am desfacut-o niciodata asa)
Din pacate fotografie am uitat sa fac aici, dar postez ceva cu indicatia(unde vin sagetile rosii acolo se face parghie, cu atentie pentru ca are doua picioruse in acele locuri):



Dupa ce se scoate sticla, se vor desuruba cele trei suruburi. Atentie, spre deosebire de cele de la compartimentul pentru ochelari, aceste suruburi nu vor cadea definitiv, raman agatate in palfoniera. NU va chinuiti sa le scoateti de tot, desurubati pana raman agatate acolo:



3. Trageti de senzorul de alarma, prindeti-l din partea dispre geam si trageti catre voi, si in jos, acesta se va desprinde din lacasul lui si va arata cam asa:




Prin spatiul creat bagati mana si pe laterala(stanga/dreapta) sunt nite picioruse cu piedici. Trageti pe rand de cele doua picioruse pana plafoniera scapa din acea prindere si va cadea usor in jos. Pozele cu cele doua picioruse cu piedici le-am facut dupa ce am dat plafoniera jos, nu puteam sa le fac cu plafoniera montata:



4. Dupa ce plafoniera s-a desprins din acea prindere trageti inspre parbriz. Aceasta va incepe sa culiseze in fata. si o sa trageti de ea pana iese(la cei care nu au reusit sa dea jos compartimentul pentru ochelari)
Cei care ati reusit sa dati jos compartimentul pentru ochelari, va va fi mai usor sa o dati jos din aceasta pozitie. La jumatatea plafonierei mai sunt doua picioruse cu piedica, la fel ca in partea cu senzorul de alarma, sau pur si simplu partea din fata la cei care nu au senzor. Acestea arata ca in fotografiile de mai jos, si daca ati dat jos compartimentul epntru ochelari, la fel ca la primele picioruse, trageti de ele catre interior si plafoniera va cadea in jos:



Tineti de plafoniera, pentru ca in acest moment ea va ramane suspendata doar in panglica. Scoateti panglica, care este prinsa cu o siguranta extrem de simpla din plastic, ridicati de siguranta si trageti mufa afara. IN acest moment aveti o plafoniera demontata complet. In pozele de mai jos se vede si mufa mama, cu siguranta care trebuie ridicata, precum si panglica ce ramane atarnata de plafon.



Pentru a monta inapoi plafoniera, puneti panglica in mufa de la plafoniera, impingeti-o dinspre parbriz catre spate pentru a intra piciorusele care o tin de plafon de partea dinspre bancheta din spate, si dupa ce ajunge la capat, impingeti in sus si o clipsati la loc. Si urmati procedura inversa cu suruburi etc.


Multa bafta!
Skip ads

  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Sa iti dea D-zeu sanatate cu tutorialul asta! Azi am demontat si eu plafoniera sa imi pun senzorii de alarma si nu stiu cum m-as fi descurcat fara acest tutorial...si fara sa distrug ceva. Doar ca eu m-am chinuit un pic oricum, ca din cate se pare nu a fost demontata niciodata.
Abia astept sa pun si BCM-ul nou sa vad daca merge alarma!
O seara buna!
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Imi pare bine ca ti-a fost de folos, si bafta mare cu alarma!
  • cristid1

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
In speranta ca autorul sau cineva care urmareste acest subiect, va rog, dati-mi si mie dimensiunile la suportul de ochelari (lungime/latime/adancime), interior/exterior.
Vreau sa montez unul pe o zafira b si vreau sa stiu daca incape
Multumesc mult
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie demontat, ca sa il pot masura. Daca o sa imi fac ceva timp te ajut.
  • cristid1

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
In prima faza cred ca ma ajuta si numai dimensiunile exterioare (daca nu este cat latimea plafonierei pe care o am eu, nu cred ca arata bine) Eu am acum 2 capace in continuarea plafonierei, practic sunt capace de mascare(nu stiu ce mascheaza Very Happy); intentionez sa il pun in locul lor.
Multumesc mult
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
O sa le masor maine dimineata cand plec la serviciu. Latime, etc,
  • cristid1

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
ufff, inca mai astept
Sad(
Skip ads

  • cristid1

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Red, ai timp sa ma ajuti cu dimensiunile alea?
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
promit sa le pun azi. Ma iau mereu cu graba si uit sa iau ruleta in masina. Azi cand ajung acasa, le pun sigur.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
21cm x 13 cm, si in sus se duce vreo 5 cm.
  • cristid1

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
multumesc
La zafira b latimea la plafoniera este de 175, deci nu se potriveste
Sad(
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
din pacate.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR