Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • rocoder

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2016

  • Mesaj Privat
tase a scris:Eu am luat GOODRIDE...Made in PRC....la 150 de lei bucata aduse acasa... Dot 2016....si sint multumit...am tras de ele pa A2 la 200km/h..,.,sa vad daca sint probleme si nu sint...deci sint bune!

si eu am asa cv.. de vara.. multi zic.. da is facute in china ... bla bla bla.. eu is f multumit de ele.. le-am luat noi deci o sa tina 3 ani.. din ce am citit de ele singura lor problema e ca nu te tin foarte mult.. dar sincer prefer sa imi iau odata la 3 ani cauciucuri noi decat sa le fortez 5 ani pe alea de renume,,, si pretul e mai mult decat satisfacator..
Skip ads

  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tase a scris:Eu am luat GOODRIDE...Made in PRC....la 150 de lei bucata aduse acasa... Dot 2016....si sint multumit...am tras de ele pa A2 la 200km/h..,.,sa vad daca sint probleme si nu sint...deci sint bune!


Si ce probleme ar fi trebuit (doamne fereste) sa apara ? Era vorba de mers pe zapada/ud/uscat(temperatura scazuta), handling ...pe drum drept mergi cu orice anvelopa cu indice H cu 200 , fara probleme.

ON: Eu sunt la al 3-lea an cu Hankook Winter ICept RS si nu am avut nici o problema cu ele in conditii de mers normal.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nokian wrd4 dot an curent. Pe ploaie/uscat aderenta este foarte bune. La capitolul franare sta nemaipomenit de bine. Zgomotul in rulare aproape inexistent. Singurul zgomot este in viraj dar pentru a atenua din zgomot se merge mai incet in curbe
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pana la urma m-am decis la Goodyear UltraGrip 9 195/65 R15 91T
O sa vad cum se comporta la drum... am multe asteptari pozitive de la ele.
Ca orice anvelopa are si puncte slabe dar per general cred ca se vor comporta bine la drum.

Sunt produse in Polonia altele nu am gasit.
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cum iarna nu e anotimpul meu preferat si nu ma deplasez la munte sau pe distante lungi, am optat pentru SH 245/45 R18 marca Yokohama si Pirelli.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Chiar daca a trecut iarna si topicul este pentru anvelope de iarna, vreau sa intreb despre cauciucuri de vara Viking Pro Tech HP 245 45 18, ce parere aveti? A folosit cineva? Eu am pe Insignia Landsaill s588 de care sunt total nemultumit. Bat si degeaba le echilibrez desi au mai putin de 10 mii de km, luate noi anul trecut. Multumesc.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ai incercat sa schimbi rotile pe diagonala? Eu am patit si tot asa, bateau, la 100 tremura volanul facut si 2 echilibrari si 2 directii si nimic, facut inspectia toata directia buna. Am schimbat rotile pe diagonala si si-a revenit.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Le-am schimbat in toate modurile. Le-am dus la vulcanizare si i-am pus sa verifice rotile si au pus comparatorul pe jante care sunt ok, eu vrand sa indrept jantele, si cauciucurile sunt strambe si bat, parca ar fi in colturi si nu rotunde. Le arunc ca nu am ce face cu ele desi arata foarte bine. Din cauza rotilor am schimbat pe Insignia de la brate si planetare pana la rulmenti si rectificat caseta de directie degeaba. Cand am pus rotile de pe o Insignia noua si a mea era impecabila. Intreb de cauciucurile Viking ca vreau sa vand masina si sa iau o Insignia mai noua si nu vreau sa iau cauciucuri premium ca nu scot banii pe ele si cat mai merg cu ea vreau sa am cat de cat un confort si sa nu bata volanul si altele , mai ales ca plec in Grecia in concediu mai departe prin Kefalonia si e deranjant sa trepideze masina. Rotile de iarna pe care le am pe 17 sunt ok si sunt multumit dar nu pot sa le pun si sa le stric pe caldura. Multumesc si astept pareri sincere.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi problema am avut-o si eu pe Corsa,in 2010 (cand am luat-o),cu 2 anvelope noi "Matador".Luate de la reprezentanta Michelin (Sibiu),montate si echilibrate de ei...Primul drum afara din oras,l-am facut spre mare si...cum am intrat pe autostrada si amtrecut de 100km/h,a inceput tremuratul volanului (erau pe fata).M-am chinuit asa cu ele tot drumul dus intors (Sibiu-Venus).Se sintea numai la peste 100km/h.La intoarcere,le-am dus la o alta vulcanizare,unde verdictul a fost categorig: "anvelope strambe".
Am mers la cei de unde le-am luat...erau in garantie...si mi-au schimbat una din anvelope,re-echilibrat...a fost mai bine,dar tot nu era perfect.Privind coama anvelopei si invartind-o,se vedea un loc unde linia din cauciuc o lua stramb.De asemenea,pe fata laterala,se vedeau si se simteau la "mangaiere",gropite,adancituri...nu era uniforma suprafata...Am invatat aceasta lectie. Sad
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca sunt f proaste Viking, si am o vaga impresie ca sunt oricum mai ok decat chinezariile de 250lei/buc, la un cauciuc unde unul ok costa 5-600lei bucata ( si nu cred ca au pretul asta din nimic Smile )
Oricum, in cazul tau, de buget, m-as uita si la Nexen, care au evoluat destul de mult in ultima perioada, si sunt anvelope mid-range ( cu preturi apropiate de Viking ), fata de Viking care sunt economy.
Acuma dupa preferinte si buget...
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de buget, doar ca vreau sa iau cauciucuri ok si care sa nu bata pe masina, dar nici sa nu dau multi bani, pentru ca o am la vanzare si vreau sa cumpar o Insignia mai noua si sincer nu scot banij pe investitia asta. Asa ca as pune diferenta mai multa pentru masina desi si la asta acum i-am luat distributia noua, etc. Ma gandesc acum si la Nexen sau Barum, nu stiu care e mai o.k.
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Viking dimensiunea 245.45.18 l-am gasit la preturi intre 289-330 de lei, iar Nexen si Barum la 400 de lei bucata.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca o vinzi oricum, mai bine Viking decat chinezarii de 2 lei... sau decat sa mai bagi bani in ea, ii spui cumparatorului sa-si cumpere el ce anvelope vrea si vezi tu la pret Smile
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da dar nu uitati ca chinejii au fost la un pas sa detroneze michelin la teste... acu ca bat, mai schimbati vulcanizarile ca cine stie cand si-au dus si ei la verificat aparatura din dotare.
Concluzia finala: si cu **** si cu sufletu-n rai. Ieftin e calitate mai proasta, vrei calitate? Baga anvelope scumpe. Chineji 180 la mine, michelin si restul 350... din partea mea pot sa bata linisitite ca la asa pret nici ca-mi pasa. Conti la 20-30k nu au mai ramas decat sarmele de anvelope. Plus de asta eu ma gandesc si cand dai intr-o groapa, sau mai baga vreun nemultumit sexual bisturiul in cauciuc.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Horaa, deja gandim prea departe Smile
Sunt exceptii rar intalnite.
Depinde foarte mult cat, cum si pe unde circuli cu masina.
Daca faci sub 10.000km pe an si o arzi prin oras, poti pune orice chinezarie, ca nu prea te intereseaza
Daca faci 30.000km pe an si mergi extraurban, crede-ma ca te intereseaza cum sta masina pe sosea si cati km te tine o anvelopa.
Pana acum din experienta proprie, cel mai bine au tinut michelin spre 60.000km, la altii chiar in jur de sau peste 80.000 km...
Nu cred ca o chinezarie de 180lei sa tina mai bine de 20-30k km, sa nu mai vorbim de stabilitate, franare pe ud si alte chestii de genul Smile
Si nu in totdeauna cel mai scump e neaparat si cel mai bun.
Exista si solutii de compromis, la bani decenti.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
PE iarna am mers cu nokian, la 205/55/16 330 de lei bucata. Pe timp de vra sunt bune chinezariile. Au ajuns pana la iasi si inapoi fara probleme, la franat stau bine pe asfalt. Conteaza si unde faci km astia, in bihor nu sunt drumuri, avem cateva imitatii de dn-uri ca restul nu au vazut asfalt de cand a murit ceasca', deci merg si astea ieftine. E adevarat, nu mergi cu 110 ci mergi cu 100 😃
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fac reclama,dar...Corsa mea e din '94.Eu am luat-o in 2010 (avea 16 ani) si avea roata de rezerva noua,cu anvelopa NOUA Michelin (avea dunga de vopsea din fabrica).Data fabricatiei:...1993! Acum,dupa 24 de ani,arata impecabil si am pus-o pe masina anul trecut (pe spate),dupa ce m-a lasat una din acele Matador proaste...cealalta (fabricatie 2006) inca e pe masina,pe spate,arata jalnic (crapaturi),dar a si mers 60.000km (minus km facuti iarna cu cele de iarna).
Pentru iarna,am anvelope luate din targ (S/H),Marchal (Korea) si Vredestein (Olanda),de care sunt...foarte multumit.Am stiut sa le aleg si...am gasit,ca pentru vara,am cautat in targ,mult,dar n-am gasit ceva care sa-mi convina,asa ca am luat 2 noi Barum Brillantis 2,mult mai bune decat acele Matador...
Trebuie sa mentionez faptul ca nu am trecut de 130km/h cu Corsa...ca nu ma lasa nevasta Smile
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
+1 la nevasta. Happy wife happy life sau cum era 😁
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu tocmai am comandat Matador Hectora pe 18. Sper sa fie bune. Chiar o cunostinta are puse pe Astra h acum si e multumit. Nu bat sunt ok, nici nu au cerut plumb mult si de aceea am comandat acum. Sper sa fie bune. Daca tin 2 sezoane e super. Eu nu am vrut sa investesc mult in anvelope acum ca am masina la vanzare si nu scot investitia. Eu am pe masina cauciucuri luate noi anul trecut dar care bat si nu am ce le face. Sper sa fie bune.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai noroc sa mai fie in garantie,du-le inapoi,sa ti le schimbe.Ale mele,cele proaste erau Matador MP12 (Slovakia) 145/80 R13.Au fost foarte ieftine,dar si foarte proaste.E posibil ca Hectora pe 18 sa fie mai bune...succes! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR