Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • iulian_cozma

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Acum cateva zile am avut un accident frontal din care a rezultat capota ,aripa ,bara ,parbriz tampoane rupte, radiatoare sparte, vetilatoare ,faruri,armatura,trager.Ma incadrez in 3000 lei sa o repar manopera plus piesele de la dezmembrari .Dupa reparatie masina va merge ca inainte ? nu o sa apara vibratii,mentionez ca lonjeroanele sunt indoite .nu vreau sa bag banii in ea si pe urma sa cada cate ceva si sa mearga rau

Model: Astra
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z16SE
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Daca mesterul e bun-bun, o face fara probleme ulterioare ... Altfel, e loterie ...
  • iulian_cozma

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Se poate indrepta linjeroanele la dimensiunea din fabrica.,nu o sa apara vibratii in mers dupa reparatie?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Daca e lucru bine facut, n-ar trebui...nu vibratiile sunt cele care ingrijoreaza, deobicei unghiurile directiei (si implicit suspensiei) sunt cele care au de suferit in urma unei reparatii de mantuiala ...
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sudeaza unii 2 jumatati de masini si fac masini de nici macar nu mai stii daca e din fabrica asa sau au fost 2 masini accidentate si crezi ca nu iese la indreptat un lonjeron?
intr-adevar, e mult de munca si uneori nu merita efortul financiar sa repari masina.
adica sa investesti 2000 de euro intr-o masina care o gasesti in toate mintile cu 1500 de euro e cam overkill.
nu zic ca aici este cazul, dar trebuie sa cantaresti foarte bine valoarea masinii dupa reparatie si cat investesti in reparatie, daca merita sa o mai repari sau o tii pe asta de piese si iti iei alta mai noua, mai buna decat ce ai acum.
  • iulian_cozma

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Jgyprime frumos raspuns, multumesc o sa ma gandesc bine, am primit 3200 de lei sa o repar sper sa ma incadrez cu banii astia sa o repar,sau ar mai fi o solutie sa o vand la dezmembrari (cu 2000 lei ) motorul e bun ,si ca banii astia mai pun si imi iau una la fel cu1500 euro
  • vpreda2003

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Ce ai mai rezolvat? Am si eu o Astra G lovita frontal si de vreo 6 ani o tin in garaj. Am demontat de pe ea aproape tot, iar acum trebuie indreptate lonjeroanele. Oare ar merge taiate si inlocuite?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sigur cã merge, ține doar de imaginația și priceperea celui care face reparația...
  • IRosu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o astra g 1.7 lovitã pe partea stg fata , mi sa spus la service ca am lonjeronul stg îndoit. Momentan nu m-am apucat de reparatii. Doresc sa stiu cat mar costa îndreptarea lonjeronului. Si un sfat unde as putea rezolva aceastã prb. Msc
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Ce numesti lonjeron, cadrul/jugul de sub motor pe care vin fixate bratele rotilor ?
Ala nu se indreapta, se inlocuieste cu altul (nou sau SH) si operatiunea poti sa o faci si tu acasa cu fata masinii suspendata doar ca te vei chinui putin.
Daca te referi la "lonjeroanele" ce sustin aripile interioare si masca fata, depinde cat sunt de avariate.
Necesita "tras", uneori trebuie "descusut" pe lungime, indreptat sau in cazuri nasoale chiar taiat si repozitionat (treaba de tinichigiu)
Pretul se discuta la fata locului in functie de ce se vede.
  • IRosu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Am inteles. Abia maine se va apuca mecanicul de ea, si vom vedea daca este lonjeronul stg afectat.
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Faptul ca lonjeronul (cel ce sustine aripa interioara) nu e tras la "marele fix" eventual va duce la alinierea aiurea a "tablelor" adica va fi putin mai dificil de realizat "liniile" intre aripi/capota/faruri si ce mai e pe acolo.
Tehnic nu prea te afecteaza cu nimic.

Cadrul de jos de care se tin rotile, ala da, orice deplasare/indoire de chiar 2 mm va afecta geometria rotilor si pozitia de mers.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR