Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • PCamen

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1997 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Va salut! Aseara am observat ca s-a ars un bec, la ceasurile din bord.
Are cineva idee cum as putea sa le schimb? Si unde as gasi aceste beculete. O explicatie pas cu pas mi-ar fi foarte utila.. Multumesc!
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cauta pe aici ca sigur s-a mai discutat, daca nu la Tigra, atunci la Corsa B. Este un topic cu tot cu poze.

In principiu trebuie sa desfaci plasticele din spatele volanului, rotesti de volan stanga/dreapta pana iti permite accesul la capacelele de plastic (sunt rotunde), sub ele sunt niste suruburi. Apoi cu grija scoti cele 2 bucati (atentie sa nu zgarii plasticele de la bord sau volanul pentru cate incurca si cele 2 manele de semnalizare si lumini). Uneori si miscarea volanului te ajuta, vezi tu la fata locului. Apoi bordul are niste suruburi, una pe centru sus si 2 pe lateral daca imi aduc bine aminte. Dupa tragi cu grija in fata si iese destul de usor.

Eu aveam bord electronic (an 97+), nu aveam vitezometrul pe cablu, asa ca iesea direct din mufa cu pini fara nimic legat de el. Dupa ai acces usor la becuri din spatele ceasurilor, se scot prin rotirea lor juma de tura. Te prinzi imediat ce si cum. Becuri gasesti si in Auchan sau alt magazin de piese. Marea majoritate sunt la fel, dar sunt unele diferite si de puteri diferite. Mai bine scoti becul si dupa te duci sa-ti cumperi unul.
  • PCamen

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1997 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2017

  • Mesaj Privat
@amr84, iti multumesc mult pentru raspuns! Sper sa decurga bine totul, ma cam incomodeaza pe timp de seara sau de noapte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR