Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stimati colegi,

Daca are cineva modelul exact de rezistente incalzire Renault pe care l-au folosit cu succes colegii aici pe topic, rog un cod de produs ca sa pot sa-l comand la magazin. Am achizitionat doua scaune rabatabile modelul sport pentru Astra G, am demontat husele ca sa le reconditionez si vreau acum sa le echipez inclusiv cu incalzirea in scaune pentru la iarna.

Cu Stima.
Skip ads

  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!Gasesti informatiile necesare in ,,INCALZIRE IN SCAUNE AGILA,, !
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc, maine o sa ma duc (cu codurile din poza a doua de la tutorialul mai sus amintit) ca sa le comand la un magazin de piese auto.
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Gasesti la un pret rezonabil pe site-urile gen olx etc,la vanzatorii din zona Pitestiului!Rezistentele pentru scaune vandute de acestia sunt comune atat pentru logan,megane,renault !
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit cu 300lei rezistentele de incalzire de Renault pentru ambele scaune fata la un magazin de piese Dacia din cartier.
Mi se pare a fi un pret decent, voua cum vi se pare ?
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Un pret destul de mare. Pe cele oem pentru scaune sport le-am dat cu 250lei acum vreo 2 ani. Un prieten a vandut scaune fata sport, din piele, cu incalzire la 300lei, singurele defecte fiind cusaturi rupte la sezut, fara sa fie pielea rupta
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Uite si mai ieftine:
https://www.olx.ro/oferta/ki...N.html#2eeffc9bb5
https://www.olx.ro/oferta/va...N.html#008dfa48bd
https://www.olx.ro/oferta/re...p.html#c8307fe0b7
Ca si sfat, as pune de carbon, un pic mai scumpe, dar mai fiabile ... Eu am montat unele dela VAG, cumparate de-aici din Bazar, dar nu cred ca mai are de vanzare, eu am asteptat dupa ele aproape 2 luni...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Gasesti ieftin si noi Renault pe olx sa reno.ro, 120+20 transport la ramburs te pisca.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sugestii.

Mai caut, acum ca am vazut ca se poate si mai jos la pret.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit pe FourTuning huse tip carbon cu incalzire in 5 trepte la 180lei+pret transport pentru 2 scaune (doar husele, fara butoane, relee) ca nu se potrivesc la Opel. Cica s-ar putea adapta incalzirea din scaune la butoanele originale in 5 trepte de pe Astra G printr-un termistor(?) ce lucreaza pe post de traductor intre incalzirea huselor si butoane.

Daca a mai facut cineva operatiunea de conectare la butoanele originale si are o schema electrica la liber il rog sa o posteze aici, daca nu e ceva complicat cred ca o sa pot sa fac operatiunea de conectare chiar eu.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Au venit pernele de incalzire si am aflat urmatoarele:

- acestea au doar 2 fire si sunt aceleasi, indiferent ca iei kit cu comanda cu 2 trepte de incalzire sau cu 5 trepte de incalzire.
- temperatura pernei este controlata prin variatia voltajului
- modelul cu 5 trepte are tiristori in butoane pentru comanda pernei
- trebuie cumparat un termistor de 15kohmi care se baga sub perna si va face pe traductorul de temperatura, in functie de valorile raportate se face un montaj electric care se va leaga la butoanele originale ale masinii.

Stie cineva daca butoanele originale de Astra G au ceva electronica in ele si cum lucreaza ele in montajul de fabrica ?
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da au electronica in ele...cateva rezistente; in functie de treapta aleasa se modifica rezistenta raportata. Toata joaca insa este facuta de controlerele de sub scaune care variaza tensiunea catre rezistente in functie de rezistenta primita de la butoane.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns.

As mai avea cateva intrebari, nu neaparat in ordinea asta :
(1) in versiunea cu incalzire in scaune de fabrica originale Opel Astra G, exista vre-un termistor, dioda, ceva care citeste in mod permanent temperatura pernelor de incalzire ? Sau comanda pernelor se face doar prin variatia controlata a tensiunii, fara a exista un martor de temperatura in scaun ? In plus, nu cred ca exista vre-un martor suplimentar care urmareste si temperatura din habitaclu, ca doar nu e Mercedes, nu?
(2) stie cineva puterea pernelor de incalzire originale ? Astea de le-am cumparat cica au 30W per element. De ce intreb? Sper ca cele originale sa fie cam de aceiasi putere si atunci as opta pentru cumpararea a 2 controller-e de sub scaun originale Opel Astra G/Zafira A si a butoanelor originale din bord.
(3) gasesc in TIS2000 schema electrica a incalzirii in scaune pentru versiunea cu scaune sport (nu Recaro) ?
(4) are cineva de vanzare una sau doua controller-e originale Astra G/Zafira A pentru comanda incalzire scaun ? As cumpara initial 1buc, sa fac ceva teste in speranta ca va merge cu pernele astea aftermarket pe care le-am cumparat. Eventual, exista posibilitatea cumpararii doar a controller-elor pe comanda de piesa noua pe original, sau se vand cu tot cu pernele originale ?

M-ar ajuta un raspuns ferm si rapid la punctul (1), sunt cu tapiteria demontata de pe ambele scaune si inca sper sa le asamblez impreuna cu pernele de incalzire pâna mâine seara, ca sa pot sa ma duc poimâine la intalnirea regionala cu scaunele astea sport montate pe masina (am ceva probleme cu spatele si scaunele stock de Astra G imi cam fac probleme la drum lung).
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
1. da exista termistor
2. le poti folosi fara probleme cu controlere originale daca au termistor, acesta are intrare in controller
3. este aceeasi schema pentru toate scaunele, cele cu extensie mai au pentru extensie o legatura in paralel cu rezistenta din sezut; functioneaza si fara ea conectata
4. nu stiu pe cineva sa vanda. nu se pot comanda separat
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul prompt.

O ultima intrebare daca se poate, ca sa stiu ce trebuie sa cumpar maine. Ce valoare are termistorul care citeste temperatura pernei originale ? Il cumpar, il mufez si-l bag in perna direct sub zona care este asezata inspre capatul sezutului sub extensia fata, o sa faca priza buna daca-l montez acolo. Pe viitor o sa vad cum pot face sa ma pot folosi de el, dar trebuie sa fie prezent in perna deja de la montarea ei... ca eu unul nu mai desfac tapiseria acolo orice-ar-fi. Am auzit ceva cum ca la Passat ->2004 controller-ul este prezent in butoane, poate ma combin cu unul de Passat sau Renault daca de Opel nu se poate comanda separat.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca sunt ce iti tb., le-am gasit intamplator:
https://www.olx.ro/oferta/bu...fira-ID87xCP.html
De la el am luat o maneta de pilot automat si a fost ok.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma am comandat:
- 2buc termistor de 15kohmi pentru pernele de sezut, pe post de martor temperatura perne
- 2buc DC DC Stepdown Converter de aici, care sper eu ca vor face cu succes pe cutiutele de comanda in tensiune a pernelor de incalzire.

Asadar, independent de vointa mea... Crying or Very sad se pare ca trebuie sa mai stau vre-o saptamana cu scaunele demontate prin casa pâna imi vin termistorii comandati astazi la magazin. That's life, I guess.
  • HCrab

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut, am facut greseala sa cumpar scaune piele de astra h si modulul cu butoane de g ca sa descopar ca nu sunt compatibile asa ca sunt in mare impas si am nevoie de ajutor.
Pot sa le adaptez sau trebuie sa cumpar un chit de incalzire si sa ma folosesc de electronica, sincer as prefera adaptarea...
P.S. am o astra classic 2 din 2006.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR