Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • murgusergiu

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sal gokey,imi poti lasa un pm cu nr tau,poate ma juti si p mine cu opelu meu. ms mult
Skip ads

  • Ciprian_SB

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutare, multumiri in primul rand celor care au avut bunavointa de a pune pe forum exact pasii ce trebuie urmati pentru sincronizare... la mine (opel vectra B 1995 1.6 16v) telecomanda ca a colegului de pe pagina anterioara.. separata de cheie.. astazi pana la ora 2 a mers inchiderea de pe telecomanda, dupa 2 n-a mai vrut asa ca am venit acasa, am deschis paginile internetului si dupa cateva search-uri pe forum am reusit sa i dau de cap, explicatiile colegilor au fost de folos:
am deschis masina, m-am urcat in ea, am inchis de la buton, am bagat cheia in contact, am pus contactul apoi am tinut apasat butonul de inchidere de pe telecomanda pana s-a deschis centralizata... tot procesul a durat maxim 10 secunde.. la 2-3 secunde dupa ce am apasat butonul de inchidere de pe telecomanda (l-am tinut apasat aproape 30 sec dar n-a fost nevoie) s-a deschis centralizata... asa ca am procedat la fel si cu a doua telecomanda la care tot asa cineva mi-a recomandat sa i schimb bateria.. am schimbat si tot degeaba... si a mers si la cea de-a doua... astfel ca acuma functioneaza ambele telecomenzi fara nicio problema.
multumiri inca o data si succes celor care mai au aceasta problema..

as mai avea si eu o nelamurire ca vad ca nu s-a clarificat, daca se intampla sa nu se mai sincronizeze... ce e de facut ? mers la electrician sa o desfaca si sa vada daca e totul in regula pe acolo sau ?
  • emilg85

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Tot legat de problemele legate de inchiderea centralizata cu sau fara telecomanda la Vectra B1. Saptamana trecuta mi-am rezolvat si problema care o aveam cu usa dreapta spate care nu mi se deschidea "din centralizata". Vin astfel cu cateva sfaturi care sper sa va fie utile si sa va ajute sa economisiti niste bani. Mentionez ca in momentul in care am cumparat masina usa stanga fata mi se deschidea si inchidea doar din butuc, insa actiona inchiderea si deschiderea celorlalte usi (am observat asta dupa ce am folosit telecomanda si mi se deschideau celelalte usi in afara ei si a celei stanga spate). Sfaturi:
1.Asigurati-va ca modulul de inchidere functioneaza! (Tind sa cred ca daca vi se deschid doar o parte din usi, este bun)
2. Verificati continuitatea firelor! Daca nu aveti impulsuri de +12V si -12V in mufa ce intra in yala, acolo poate fi problema! Daca firele sunt in regula atunci inseamna ca yala este problema, deci:
3.Desfaceti yala, cu atentie pentru a nu pierde din piese sau a le distruge.
4.Separati partea electrica de cea mecanica.
5.Verificati sa nu fie rupte sau deteriorate piesele din plastic, roti dintate, suporturi, etc.
6.Curatati piesele si apoi ungeti-le.
7.Verificati motorasul, in ambele sensuri (2 fire +bateria masinii)
8.Desi pare complicat, daca studiati cu atentie intregul mecanism, in maxim 15 minute o sa intelegeti cu siguranta principiul. Aici o sa descriu cum functioneaza "partea electrica" impreuna cu suportul acela de plastic cu rotile dintate(stiti despre ce e vorba daca ati deschis yala). Partea electrica a yalei consta intr-un releu, acesta are rolul de a stabili starea usii(inchisa/deschisa), acesta este actionat mecanic de una din piesele de plastic care este miscata cu ajutorul rotilor dintate de catre motor. Invartiti roata dintata antrenata de motor, piesa ce actioneaza releul(o chestie mica neagra 10/5 mm) se va misca, iar de fiecare data cand releul este actionat se aude un mic tacanit. Problema care am avut-o eu la ambele usi, a fost chiar acel releu... Butonul releului, daca ii pot zice asa, care cam 1mm patrat si 2 mm lungime era ciublit, iar piesa care il actioneaza nu il mai atingea, releul nemaifunctionand. Problema am rezolvat-o relativ simplu cu un strop FOARTE MIC de poxipol.
9. Inainte de a monta yala testati aceasta parte electrica(bineinteles in suportul de plastic cu motoras). Daca in continuare nu va merge (cum mi s-a intamplat la usa dreapta spate), dati foarte atent 2 gaurele in acel releu si bagati niste spray de acela pentru contacte, se poate sa fie oxidat. La mine a mers.

Acum intervine problema cu telecomanda:
-daca ati dat un search sigur ati gasit informatii despre sincronizare.
-problema mea este ca telecomada actioneaza cand vrea ea, bateria este noua. Led-urile intradevar se aprind, si cum am mai citit si mie mi se pare ca durata aprinderii este mai scurta.
Ce am observat? Dupa ce mi-am pus mp3, am avut ceva probleme cu antena. In timpul reparatiilor am observat ca functionarea telecomenzii depindea oarecum de antena(poate a fost doar o coincidenta). Intrebari:
1. Exista vreo legatura intre antena radio si modulul de inchidere?
2. A reusit cineva sa rezolve probleme de acest gen?

Sper ca nu am depasit masura cu detaliile iar postul va va fi de folos!
Munca este intradevar destul de migaloasa si va necesita cateva ore bune!
  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut,
credeti ca telecomanda pe care o vinde vallyyy din link-ul https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=96161 ar merge la un opel vectra b1 ? mentionez ca nu am alarma
Skip ads

  • Ciprian_SB

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
probabil ca s-ar putea resincroniza dupa frecventa la B1 dar problema ramane cu cheia, cum pui cheia de la b1 in tocu de la telecomanda respectiva... Confused cred ca mai degraba intrebi la o reprezentanta ceva..
  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ma gandeam sa iau carcasa si partea cu cheia balnk dupa net. pb ar fii frecventa.
  • Ciprian_SB

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nu ai in oras un mester de chei de masina ? sa mergi sa intrebi ca poate stie sau eventual la reprezentanta la opel daca apuci undeva... desi am mai mare incredere intr-un mester ce se ocupa cu chei de masini decat la reprezentanta Very Happy
  • silviu_alex

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salutare la toti cei din club. Am si ou o problema cu o telecomanda asemãnãtoare cu cea din imaginea de mai sus care nu este de la mașina mea și ași vrea sa o pun la mașina mea ,cine îmi poate da un sfat eu am cumpãrat telecomanda cu cheie si cu contact ,contactul am reușit sal pun dar comanda nu reușesc sa o sincronizez cu mașina . V rog datini un mesaj
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca telecomanda este identica cu cea care a functionat pe masina, trebuie programata cu Tech2 sau Opcom.
  • silviu_alex

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu prima mea masina un Opel vectra B motorina cu motor 1.7 isuzu si e din 1996 .Eu am cumparato doar cu 2 chei fara telecomanda am facut rost de o telecomanda si nustiu cum sa o programez la masina .ca ea a fost de la alta masina dar pe benzina ,oare se potriveste ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca inchizi cu cheia din yala soferului se inchid si celelalte usi ?
Pune o poza clara cu telecomanda, fata-spate.
  • laurentiu-ionut

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris:Daca s-au schimbat bateriile telecomenzii sau nu a fost folosita mult timp, trebuie reprogramate frecventele masinii cu cele ale cheii. Asta se face astfel :
-se baga cheia in contact si se punne contactul, asta cu usa inchsa
-se apsa pana in 30 secunde o tasta de la inchidere( blocare sau deblocare usi)
-masina ar trebui sa blocheze si sa deblocheze usile pt confirmarea sincronizarii frecventei
-din acest moment inchiderea centralizata ar trebui sa functioneze normal
(PS: daca nu merge , lasa-ti un mesaj privat si am sa consult manualul Idea )

nu stiu daca e varianta cea mai buna ,cert e ca la mine a functionat.multumesc mult.
Skip ads

  • ALex699

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut.si eu am aceasi problema.am schimbat bateria si acum nu mai inchide/deschide masina din telecomanda.ma poti ajuta sa imi spui cam cum se face reinitializarea?
La noi mi-au cerut 200lei.mai vun alta inchidere.multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stii sa citesti sau te crezi pe feisebuk
  • DCiobica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu aceeasi problema. Doar c ala mine sta tot timpul ledul aprins indiferent de ce buton/ butoane apas. ce sa ii fac?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR