Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • deleted-99130

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Va salut!
Ieri, din greseala, cand am intrat in masina, am lovit cu genunchiul butonul de reglare al oglinzilor, iar acesta a intrat in portiera. Nu foarte adanc, fiind tinut de fire presupun, dar suficient sa nu ajung la el. In orice caz, prin tragere nu cred ca il pot fixa inapoi. Singura solutie ar fi sa bag mana in portiera si sa-l refixez in acele cleme.
Cum demontez ceva de la portiera? Ce se demonteaza prima data? Ma intereseaza partea de sus, nu partea inferioara unde-i boxa. Nu vad nici suruburi Sad.
Daca presupune scule speciale si indemanare ca la carte, atunci astept pana luni si ma duc la dealer.
Multumesc anticipat
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din nefericire ai nevoie de niste "rangute" din plastic speciale pentru acest tip de operatiune, pentru a nu deteriora manerele, intrucat prima operatiune este de demontare a manerelor...
https://www.google.ro/search...=1920&bih=898
  • Mirceakia

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Desi e in rusa nu cred sa ai probleme
http://www.youtube.com/watc...nnel=UFO%20Tuning
  • deleted-99130

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Va multumesc de raspunsuri
Nu pare dificil de executat, insa, nu am prima rangura de plastic, galbena, care apare la inceputul video-ului. Insa, le am pe celelalte mai mici, metalice, pentru demontat display-uri de laptop-uri sau tablete. As incerca sa desfac maine, dar daca intamplin dificultati din prima, atunci voi abandona si o voi duce la garaj. Poate scap cu maxim 50€.
Skip ads

  • Mirceakia

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Poti incerca cu o surubelnita pe care o infasori cu banda izolatoare,dar cu grija sa nu mutilezi plasticul!
  • deleted-99130

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o. M-am uitat de vreo doua ori la clipul rusului. Era gata sa rup fata de la usa ptr ca trageam de ea si nu se desfacea, nestiind de al treilea surub.
Marea problema a fost la montare. Mi-a luat ceva timp pana sa ma prind ca acele clipsuri colorate trebuie smulse din usa si mufate prima data in fata de la portiera. In orice caz, operatiunea a durat aproximativ o ora jumate si cu scule uzuale, fara acele rangute de plastic speciale.
Din fericire, nu am zgariat nimic. Din pacate, mult plastic casant pentru o asemenea masina. Trebuia gandita altfel. S-a rupt putin din acea mufa de plastic care e pusa pe cablul de deschidere a portierei, care tine cablul fix. Plus un mic piciorusi de sustinere si la butonul ptr reglarea oglinzilor. In orice caz, butonul s-a mufat la loc destul de bine.
Puteau folosi suruburi pentru sustinerea fetei de portiera, nu rahaturile astea de clipsuri. Imi pare rau ca nu am filmat sau fotografiat toata operatiunea, dar eram prea capturat de actiune.
Va multumesc pentru ajutor si sfaturi.
O zi buna va doresc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR