Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • ciprip

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai nou am observat ca de ex in treapta a 3 - a la 1500 rpm ... (nu exlusiv la aceasta turatie) desi tin pedala de acceleratie constanta si turatiile imi confima asta, ramanand la 1500, masina accelereaza un pic apoi isi revine si tot asa.

Oare care o fi buba?
mentionez ca e vb de Vectra B 2.0DTH.

Multumesc mult!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e putin ilogic ce zici tu...
la turatie constanta in aceeasi treapta de viteza sa ai viteza oscilanta...
cumva tii ambreiajul putin apasat sau care e ideea?
si cum iti dai seama ca masina se accelereaza si dupa care revine?
chiar se simte diferenta de viteza sau doar o sesizezi in vitezometru?
  • ciprip

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da ... e un pic de nonsens acolo Smile ... diferenta de turatie e insesizabila ... ideea e ca smuceste un pic ... cam cum mi-ar intra turbo un pic ... deci smuceste ... merge mai repede .. si revine ... la kilometraj nu am reusit sa ma uit .. ca am urmarit sa tin turatiile constante .... am pus si pe pilot automat sa vad ce face ... si face la fel ....
Probabil ca cresc turatiile si viteza ... oricum ideea de baza e ca ... nu accelerez deloc din pedala .... tin pedala constant la acelasi nivel

sper ca am mai lamurit
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
si benzinara mea face la fel...pe la 1000 si umpic daca vreau sa tin constant nu pot...tot da in nas cum ar veni Smile...
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ai rezolvat problema?
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
yo inca nu...poate colegu
  • ciprip

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Azi ma duc la un mecanic la o constatare .... o sa revin maine cu detalii
  • ciprip

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Deci o recapitulare a tuturor problemelor: check engine aprins la relantii in oras (foarte rar si disparea odata cu rularea in treapta a I-a sau a II-a), check engine aprins + taiat turbo la peste 3000 rpm la viteze de aprox 130 KM dar si in trepte inferioare gen a III-a si a IV-a, mers sacadat/smucit la 1500 rpm, parca nu mai tragea ca mai demult.

Mers la mecanic (Adam- Dambul Rotund nr. 20 Cluj-Napoca) mi-a pus-o pe tester eroare P0400, iar turbo nu intra deloc (mergand tot prin oras si defectandu-se treptat nici nu banuiam ce prost imi merge defapt masina), mi-a verificat ceva compresie (nu is mecanic, daca gresesc sa nu va suparati Smile ), a zis ca e ceva supapa tutbo devina si a facut un swith cu alta care zicea el ca nu e la fel de importanta (don't ask), apoi a spus ca masina lua aer si a descoperit ca furtunul presiune turbo e crapat pe vreo 3 cm lungime, mi-a improvizat pana la schimbarea lui un soi de pansament (a pus ceva tub peste si apoi la ancorat in vreo 5-6 coliere de alea de plastic).


Masina acuma nu mai da nicio eroare, chiar si la regimuri de peste 4000 rpm, trage cum nu stiam sa poata. Merge excelent, mai bine decat imi aminteam asa ca probabil avea mici probleme si cand am cumparat-o ca second.
  • iacob29

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Referitor la variatii ale vitezometrului la Opel Astra G din 99. Eu am avut o asemnea problema . Am verificat senzorul ABS ( acest senzor indeplineste doua functii , una pentru viteza alta pentru ABS ) a fost Ok , dupa aceea am verificat cablul care era intrerupt. Am schimbat cablul si totul a fost ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR