Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • insid3r

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

As vrea sa imi comand un Opel Astra Sedan (pachet Enjoy care este acum la oferta cu Rabla) si as avea o intrebare legata de luminile ambientale din interior.

Am vazut ca la unele modele in jurul schimbatorului de viteza exista lumina ambientala rosie iar unele dispun de lumini ambientale interioare integrate in portiere. Insa pare ca nu toate modelele au aceste lumini ambientale active.

Aveti idee daca aceste lumini sunt standard pe Astra Sedan J sau e vorba de pachet extra ?

Multumesc,
Florin
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Din discutiile cu consilierul de vanzari, am aflat ca pe Astra Sedan care este la oferta, acest pachet nu este disponibil nici ca dotare de serie si nici optional.
Am inteles ca erau dotari pentru configuratia Cosmo, care acum nu mai exista.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Stai sa apara chelebet sa ne lumineze. Smile
Eu stiam ca sunt ceva "luminite" pe la schimbator si pe la usi, dar, intr-adevar, pachetul de lumini ambientale nu este disponibil.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Scazand costurile cu aceasta promotie , au scos lumina ambientala din jurul schimbãtorului care inainte era standard pe astra j. Cele din usi erau optionale.
Pe langa lumina, au scos si bricheta pt locurile din spate si spatiul de depozitare pt locurile din spate.
Skip ads

  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Din ce stiu se pot trage. Am inteles ca ar fi cablajele trase. Acum trebuie verificat. Unii au cablajele trase, altii au tras ei
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
all4u a scris:Stai sa apara chelebet sa ne lumineze. Smile
Eu stiam ca sunt ceva "luminite" pe la schimbator si pe la usi, dar, intr-adevar, pachetul de lumini ambientale nu este disponibil.


Nu sunt lumini ambientale, am doar butoanele luminate atât, mã refer la butoanele pentru acționare electrica a geamurilor și butoanele pentru lumina de interior(doar cele din fata sunt luminate)...în rest nic lumini ambientale.
  • sirc

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am solicitat si eu acest pachet din pacate numai era in lista, cred ca se pot monta ulterior dar trebuie verificat la dealer.


  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Cabluri in usi sunt convins ca nu sunt trase atat timp cat ei nu mai pun ledul din jurul schimbatorului,cu siguranta nu facea acte de caritate sa tragã cabluri pt luminile din usi
Skip ads

  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
mihnea_alex a scris:
Pe langa lumina, au scos si bricheta pt locurile din spate si spatiul de depozitare pt locurile din spate.

Din ce stiu eu acestea exista in continuare. Chiar le-am ales. Nu stiu daca anul trecut au fost sau nu in dotarea standard, dar acum pac parte din pachetele de optiuni si se pot alege, priza spate cu cotiera centrala, cotiera spate cu spatiu de depozitare spate si sub scaunul pasagerului.
Mai avem un pic si din cauza asteptarii vedem totul in negru. Sad
Noi am ales masina.
Valoarea ei este in partea de jos a clasamentului, un pic peste Dacia, hai sa nu exageram cu asteptarile.
Puteam, daca aveam bani disponibili, sa alegem Insignia si puneam totul de piele, lumini si luminite, senzori peste senzori, dotari de ne-ar fi durut capul.... Dar, facem parte cu Astra din segmentul low cost, acesta este adevarul, deci nu trebuie sa avem asteptari prea mari pentru ca noi vom fi cei dezamagiti.
Intr-adevar este inacceptabil ca descrieriere si prezentarea masinii sa fie facuta eronat, cu multe greseli de traducere care pot influenta cumparatorul. Sad
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Opel Astra nu e in segmentul low-cost, însa este o masina de clasa C (Compact). Asta evident presupune niste minusuri fata de clasa D (de ex. Insinia). Nu poti sa le ai pe toate intr-un segment restrans, cred ca e evident.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Ma refeream strict ca si pret, si doar la Astra J.
Si daca vrem sa fim sincer cu noi, am ales masina in primul rand datorita pretului. Astra J are putine masini din acceasi clasa (compacta) cu pretul sub ea...
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
all4u, ai dreptate referitor la categoria unde se incadreaza ca pret. De asemenea, nu cred ca vei primi priza spate! Eu voiam ca abia anul viitor sa fac achizitia unei masini noi. Dar, vazand oferta Opel, am zis ca greu mai gasesti o oferta comparabila: caroserie solida, design excelent, motor de 140 CP, interior super, dotari serie destul de cuprinzatoare, optionale la preturi corecte, asistent gen OnStar, garantie caroserie 12 ani, brand cunoscut ca fiabil si relativ ieftin ca intretinere, mai ales dupa ce iese din garantie, in doar 12000 Euro, asa cum spui si tu, putin peste Logan, care nici nu se poate compara, decat ca pret, cu Opel Astra Sedan 1.4.
Dar eu am comandat, conform site-ului oficial Opel Romania, urmatoarele: Classic Pack, care trebuie sa contina, pe langa altele si Pachet lumini interior (care este si bifat ca fiind in dotarile de serie); Pachet de versatilitate pentru interior, care sper sa aiba si trapa de acces portbagaj; tot in dotari de serie sunt bifate scaune fata confort, care trebuie sa contina scaun sofer reglabil electric pe inaltime si cu suport lombar; Senzor de parcare spate, care sper sa aiba afisaj central. De asemenea, am optat pentru jante aliaj, care vin cu pneuri 205/60R16 si rezerva de dimensiuni normale, care cred ca vine cu janta de tabla, pe care probabil va fi montata anvelopa de 215/60R16. Sa vad ce fac daca am pana, mai ales iarna, pe zapada.
Ei, eu ma astept sa primesc toare aceste dotari, care sunt trecute pe site-ul Opel. Este normal sa le astept. DAR DACA ACESTEA NU VIN ASA CUM SUNT MENTIONATE IN CONFIGURATOR, este vina mea, ca astept euca ce este scris pe site, sa si primesc!?
In acest caz, pe procesul verbal de predare-primire voi mentiona ca acestea nu au fost livrate, voi face configuratia masinii pe site si voi printa si cu cele doua documente voi merge la protectia consumatorului.
Eu ma astept sa primesc dotarile pe care le platesc, asa cum sunt ele mentionate de catre furnizor.
Eu apreciez felul tau impaciuitor de a fi, dar nu imi place sa fiu inselat, mai ales pe banii mei...
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Opel Astra nu e in segmentul low-cost, însa este o masina de clasa C (Compact). Asta evident presupune niste minusuri fata de clasa D (de ex. Insinia). Nu poti sa le ai pe toate intr-un segment restrans, cred ca e evident.


Daca sunt trecute in configurator si platesti pentru ele, trebuie sa ti le livreze ...
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
@PEmil sunt perfect de acord cu tine.
Si eu am aceste optionale ca si tine....
Dar pachetul lumini si versatilitate ales si de mine, nu este tot acelasi lucru cu lumini ambientale, care pana anul trecut era disponibil ca optional sau pe o anumita echipare.
Pachetul de versatilitate interior, sigur are cotiera spate cu spatiu de depozitare si acces potbagaj, pentru ca le-am vazut deja...
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca in contractul de vanzare-cumparare optiunile pe care le enumeri tu nu sunt trecute in detaliu atunci te duci degeaba la protectia consumatorului. Producatorul are dreptul sa modifice configuratia fara sa anunte cumparatorii.
Senzorii de parcare din cate stiu nu vin cu afisaj central, doar cu sunet.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
bricheta pt locurile din spate care inainte era standard daca aveai cotiera fata si spstiu de depozitsre pt locurile din spate csre se afla sub bricheta pt locurile din spate, adica pe consola cotierei fata. Eu nu le.am vazut pe sedanul expus la rãdãcini.
Astra j, chiar si cu aceasta ajustare de costuri, clar nu e o masina low cost,e o masina de clasa medie, si acolo se vrea sa fie.
Materialele la intorior sunt ok, platic mosle pe usi fata pe bord in partea de jos, in interior nu exists pic de tabla la vedere,nici langa geamuri. Nu poti sa compari loganul cu astra
Cu lumina ambientalã eu asa stiu:insinte cea de la schimbator era standard, acum nu mai exista deloc, iar cele din usi inainte erau optionale si mai mult ca sigur acum nu msi exista. Poate gresesc
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai visati la dreptate de la Protectia fraierului, ca nu va ajuta cu nimic! Si eu am comandat masina in 2007, si m-au amanat pt ca intre timp nu se mai instala un pachet de optiuni avantajos. Au refacut contractul , au adaugat alte optiuni, de acord cu mine, nu s-a dat nimeni cu fundul de pamant. Ei vand, tu cumperi. Tu te obligi sa faci plata daca ei livreaza. Daca ei nu livreaza, tu cumperi din alta parte. Daca nu nu faci plata, ramai fara avans. Asa e in vanzari!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR