Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ovicu06

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001 z 16 se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
nu cred ca planetara. nu se aude in curbe sau la alte viraje ( ex. pe o strada la stanga sau dreapta) doar la manevre pe spatiu mic. planetarele ambele au un joc usor inainte-inapoi. asa trebuie sa fie

o sa vad pe viitor daca se accentuiaza zgomotul
Skip ads

  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Zgomot perceptibil mai ales in viraje


8.1. Rulmentii rotilor uzati sau defecti

8.2. Piulitele rotilor sau ale arborilor planetari slabite
  • ovicu06

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2001 z 16 se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
A fost rotula de vina si rulmentul+flansa amortizor partea stamga. Am schimbat pe ambele parti si in acelasi timp am schimbat si bieletele amtiruliu. Acum e ok.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Azi am auzit in partea stanga un zgomot infundat, dar s-a auzit destul de bine. La ce sa ma astept? Flansa, rulment sau telescop? Acum o luna masina a avut o verificare de telescoape si a rezultat 50% pe toate cele 4 telescoape si 50% aderenta(nu stiu ce sa zic de aderenta).
Skip ads

  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am un zgomot in zona puntii fata la denivelari (mai mult unde masina face putin stanga/dreapta):
- nu se simte in volan.
- nu se simte in podea.
- nu se simte in pedale.

La verificare de rampa nu s-a sesizat nici o bataie sau uzura a vre-unei piese din articulatii.
Zgomotul e ca si cum ceva nu e bine prins.

Masina: Astra h GTC 1.6 Z16XER.

Multumesc frumos,
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Eu am avut niste zgomote ciudate pe dedesubt, si doua zile am tot verificat galeria de evacuare, bancheta din spate, scutul motor, protectiile de plastic de la roti si in final am gasit o sticle de Pepsi de 0.5 l in portbagaj, care se rostogolea si se lovea de cutia cu scule cand puneam frana sau luam curba. Insa n-am postat pe forum ca sa intreb ce poate fi - cred ca asta ai vrut, sa intrebi, nu? prima data am cautat eu. Si crezi ca suna ca o sticla de Pepsi? absolut deloc, ziceam ca-mi cade toba cand pun frana.
Cu ocazia asta am constatat ca zgomotele care se aud in habitaclu nu pot fi localizate precis in mers, si nu se aud cand vrei tu ci cand vor ele. Daca piesele metalice de forta nu au joc, atunci ia la mana toate plasticele de sub masina, poate ai vreunul sarit de la loc ca s-a rupt vreun bradutz sau un surub de fixare. Odata am scarpinat un porc cu bara, sa nu-ti spun cate plastice am gasit sarite pe urma...
Pe de alta parte, nu chiar orice mecanic are ureche sa-ti poata spune daca ai rulmentii uzati, sau daca articulatia cardanica de la planetara e cam dusa; mai incearca si la altcineva.
Si inca una: nu orice mecanic cunoaste la perfectie orice masina. Cauta unul specializat pe Astra H.
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt.
Verificarile de rampa (3 buc) au fost facute la 2 reprezentate opel.
Astazi in urma unei vizite la un service de cartier am rezolvat si troncanitul: arcul stanga era sarit din lacas (cel putin explicatia mecanicului). A mesterit 10 sec cu ranga pe dedesupt si totul este ok acum Smile
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cu placere, si alta data dar acum nu te-am prea ajutat...
Un arc sarit din locas e vizibil ca lumea... si n-au vazut asta la 2 reprezentante Opel? Concluzia iti apartine...
Acum verifica sa nu-ti traga volanul intr-o parte, si daca nu trage totul e ok.
Skip ads

  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Totul pare sa fie in ordine. Desi ma gandesc putin daca exista ceva urmari referitoare la faptul ca a sarit arcul din lacas. Nu am mai patit asa ceva la celelate masini si nu stiu daca sa imi pun problema daca mai e ceva acolo sau nu (nu am obiceiul sa dau in gropi si sunt destul de grijuliu cu masina).
  • mariuss93

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am înlocuit recent amortizoarele (bilstein), flansele(ruville), rulmenții din capãtul amortizoarelor(ina), bielete antiruliu și bucse bara stabilizatoare (delphi) și tot aud zgomote la puntea fata. Am verificat bucsele de bascula și pivotii și pare totul ok.
Zgomotele apar în special la denivelãrile mici și simt o foarte slaba bataie în volan cât și în podea. Sunt mai mult niște pocnete gen cloncanit simțindu-se de parca ceva ar fi slab sau ar avea joc.
Pe partea dreapta îmi apare uneori și un bafanit foarte puternic în momentul când roata pica într-o groapa mai mare sau când trec în viteza peste o denivelare mare.
Care ar fi cauza acestor zgomote?
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
1. Vezi si discutiile despre zgomotele care provin din caseta de directie - o bucsa de doi lei care se uzeaza in timp. Nu stiu cum e sistemul de directie la tine, dar poate nu strica sa iei la mana toata coloana sa vezi daca nu are joc sau s-a slabit ceva - ar fi bine sa ai pe cineva care sa-ti miste de volan si tu sa te uiti pe sub ea.
2. Daca ai sa citesti tot topicul (cel putin acesta, sunt si altele) ai sa vezi ca zgomotele pot avea si cauze complet neasteptate. Nu e obligatoriu ca zgomotele tale sa aiba o cauza deja identificata de cineva de aici, deci cand ai timp urca masina pe o rampa si uita-te tu personal pe sub ea ca sa vezi ce ar putea fi in neregula. Mai smucese cu mana, mai bate in table/plastice si vezi cum suna. Daca nu esti sigur pe ceva, fa poze cu telefonul si te ajutam.
  • ionutvalentin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2015

  • Mesaj Privat
salut baieti am si eu o problema cand accelerez peste 80 incepe bataie in parte dreapta la roata fata
am si echilibrat iar roata dar tot de geba fre o idee
Skip ads

  • stefanescu78

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut ! De vreo saptamana cand franez aud niste batai in pedala , cand merg inapoi nu se aude ...am fost la primul mecanic , mi-a zis ca nu are nimic , am fost la al doilea , m-a pus sa schimb discurile + placutele frana si un rulment , ma costa 8 mil ... am iesit din service .. tot asa face ... nimeni nu stie care ar fi cauza ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR