Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • 195417

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Mokka 2015 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Cum iarna se apropie,vine momentul de inlocuit anvelopele.Problema mea este ca masina este echipata cu sistem control presiune TPMSsi sunt pus in dilema.Adica sa inlocuiesc numai anvelopele si sa ramana senzorii pe jante,sa cumpar jante si senzori sau sa pun jante si anvelope normale.Daca careva are vreo idee,astept.MULTUMESC
Skip ads

  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut
Jantele OEM vin cu senzorii TPMS pe ele si nu pot fi demontați de pe jante.
Dacã îți cumperia jante noi îți trebuie senzori OEM sau aftermarket 350 RON buc.
Dacã îți cumperi jante noi fãrã senzori îți apare afișat in bord un bec indicator + INFO le lcd-ul mic din bord, destul de neplãcut pentru ca avertizarea rãmâne activa pana apeși pe butonul meniu.
Soluția buget este sa cumperi anvelope de iarna si sa le pui pe aceleași jenti.Iti recomand un service de anvelope bun sa nu te trezești cu janta zgâriatã dupã un schimb vara/iarna sau cum am mai auzit senzori distruși din cauza neștiutorilor .

Opinia mea este sa nu renunți la sistemul TPMS.
Am gãsit destul de util sistemul vara asta când m-a avertizat ca este presiunea scãzutã pe spate stânga. De la 2.4 ajunsese la 1.8 OK..fac presiunea totul OK..a doua zi dim 1.8...am crezut ca este defect senzorul 😀
Dupã amiaza surpriza presiunea 0.9 Atm fugi la prima vulcanizare si constata lama de Cutter in cauciuc. Pana rezolvatã presiunea 2.4 de atunci.

Deci eficientã TPMS a fost dovedita.


Bafta.
  • 195417

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Mokka 2015 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Bogdan.O sa tin cont de ce mi-ai scris.Sunt in Italia,o sa ma adaptez cerintelor de acolo.
  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu mi-am montat un sistem prin Bluetooth integrat cu telefonul mobil. Se numește FOBO Tire. E foarte eficient, mut senzorii ușor pe rotile de iarna. Îmi arata presiunea și temperatura fiecãrei anvelope cu o precizie de 0,01 bari. Am scãpat de operațiunile de resetare, rememorare și de erori. Bateriile se schimba ușor.
Skip ads

  • 195417

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Mokka 2015 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Ciprian.Am rezolvat problema cumparand un aparat OEC-T5, care citeste si reseteaza.
  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E "naspa" daca te rog sa dai un link cu produsul achizitionat?
Multumesc!
  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Deloc..eu l-am.luat de aici https://www.fobo-ro.com/
  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
adisan2002 a scris:E "naspa" daca te rog sa dai un link cu produsul achizitionat?
Multumesc!


Deloc. L-am luat de aici https://www.fobo-ro.com/
Skip ads

  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, dar, daca poti, te rog sa-mi dai un link direct pentru produs, eventual prin mesaj privat...
E vorba de https://www.fobo-ro.com/prod...age/fobo-standard ?
  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Da
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Misto scula, e bine de retinut. Multam Cipri.
  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Cu plãcere. Chiar e mișto. Ieri am fost la o vulcanizare sa schimb rotile intre ele pentru uzura uniforma și ma gândeam sa dau senzorii jos ca sã-i pun în aceeași poziție, insa am vãzut în aplicație "TIRE rotation". In 2 minute a memorat noile poziții prin telefon. Foarte tare.
Skip ads

  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
O chestie faina e faptul ca funcționeazã chiar și când masina e oprita și cu contactul luat. Cum intru în raza de acțiune bluetooth pot vedea presiunile sau ma alerteazã dacã o roata a pierdut presiunea. Eu am pãțit sa plec cu un surub în roata din cauza cãruia presiunea scãpa lent, nu am observat când am plecat și m-a surprins departe. Distracție sa caut o vulcanizare pe nu știu unde. Încã o funcție utila este posibilitatea de partajare a sistemului. Mai conduce și nevasta-mea astfel încât poate monitoriza de pe propriul telefon. Asa de fun pot sã-i citesc prin aplicatie datele pe care le avea ea de la distanțã. Sistemul îmi arata și temperatura aerului din fiecare anvelopa. La ultimul drum am observat ca roata stânga fata avea tot timpul temperatura mai ridicata cam cu 10 grade fata de celelalte. Trebuie sa ma duc la o verificare.
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Da, este ca lumea chestia, dar..., cãci existã un dar, sistemul Bluetooth nu se leagã la un moment dat decât cu un singur dispozitiv, iar eu când sunt la volan folosesc întotdeauna o cascã Bluetooth. Ce mã fac? Chestia aia centralã care vine cu senzorii nu afișeazã nimic? Cã distribuitorul zice parcã ceva de genul cã nu este neapãrat sã ai telefonul mobil la tine. Cum e treaba?
  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Eu folosesc simultan conectate la telefon prin Bluetooth Smartwach, sistemul de monitorizare, hands-free al mașinii și ascult muzica de pe telefon tot prin Bluetooth cu redare în boxele.masinii. Și conexiunea bluetooth le duce cu succes pe toate. Unitatea interna te avertizeazã prin semnale acustice și vizuale dacã presiunea scade sau creste peste limitele stabilite. Indicând poziția rotii cu probleme.
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cipri, nu știu ce sistem are mașina ta, dar a mea, de exemplu, când conectez telefonul la Infotaiment prin cablu USB, mașina preia imediat și legãtura Bluetooth cu acesta și casca din ureche mã anunțã cã a pierdut legãtura cu telefonul. Am eu vreo setare greșitã la Bluetooth-ul din telefon?
  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
N-aș putea preciza ca nu sunt prea priceput la partea asta. Poate are ceva legatura cu faptul ca îl conectezi prim usb. Ce pot sã-ți spun cert e ca telefonul.duce fãrã probleme mai multe conexiuni bluetooth simultan. Am schimbat vreo 2-3 telefoane în ultimele.luni si n-am avut probleme cu niciunul. Într-adevãr toate erau generație noua. Poate sa fie ceva legat de versiunea de bluetooth. Nu l-am conectat niciodatã prin USB sa vad dacã influențeazã conexiunea bluetooth deoarece nu am avut nevoie. Nu prea îmi plac multe cabluri prin masina. Chiar o sa încerc sã-l conectez prin USB la computer și sa vad ce se întâmplã cu bluetooth. Masina îmi e chiar în fata geamului asa ca prinde senzorii din casa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR