Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pompa de frana de pe un motor de 2.0i se potriveate la un 1.6 16v ( vectra b ) ? Franarea va fi mai eficienta? Pareri? Mersi!
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
BunĂ£ ziua. Motorasul de la geamul electric fata de Vectra B1 de pe stinga pe dreapta se potriveste ?
  • crysty4ever

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea. Am si eu o intrebare. Am un opel vectra b 1.6 16 v x16xel si as vrea sa-i schimb bordul,adica toate ceasurile.Stie cineva daca se potriveste un bord de vectra b din 1999 cu motor diesel? Am gasit la dezmembrari un vectra b diesel si bordul arata impecabil dar nu stiu daca merita sa dau banii pe el si daca se potriveste la vectra mea. Ma poate ajuta cineva?Daca se potriveste trebuie facute ceva modificari la calculator sau il dau jos pe cel vechi si il pun pe cel nou? Va multumesc pentru intelegere si astept un raspuns cat mai urgent.
  • G e o r g e

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut!
Aveti idee daca este ceva diferit intre o cutie automata AF22 de pe un Vectra B 1.6,1.8,2.0 si una tot AF22 de pe un 2.2 16v ?
Vreau sa schimb cutia si nu stiu daca exista vreo diferenta intre cutii daca capacitatea motorului e mai mica sau mai mare,chiar daca codul cutiilor e acelasi AF22.
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • GDarky

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Ce motor se potriveste la Opel Vectra B1 1.6 16v?vreau sa il schimb ca am numai probleme.nu mai zic de consumul exagerat de ulei si benzina.multumesc.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Depinde ce intelegi prin "se potriveste" ... Vectra B a avut o gama destul de variata de motorizari diesel sau benzina ...
  • GDarky

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Pai ma refer la faptul ca vreau sa il schimb de tot.As vrea sa stiu pot sa ii pun in motor de 1.6 8v sau 1.6 classic pe benzina?fara sa afecteze partea cu schimbatul cutiei de viteze,etc.?Pt ca motorul actual imi papa cam 1 litru de ulei la 300 de km(ft exagerat) si consuma cam 10-11 litri extra-urban la o viteza de 80-90 km/h.In oras nu mai zic.Multumesc!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, consumurile sunt anormale ... rau!
Problema e ca schimband motorizarea, cel mai probabil, iti trebuie alt ECU, poate chiar alta instalatie electrica ptr motor, alte accesorii (gen compresor A/C, pompa servodirectie) ... Apoi trebuie sa treci pe la RAR, sa faci omologarea "noului" motor ...
Ar trebui sa-ti faci niste socoteli, sa-l repari pe actualul sau sa pui un motor identic ...
Skip ads

  • GDarky

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Mda.la asta nu m-am gandit cu RAR,ECU.O sa vad atunci cat m-ar costa sa il repar.Apoi o sa iau in calcul si varianta 2 cu inlocuit motor cu ECU si ce ii mai trebuie + RAR.Multumesc de ajutor.
  • GDarky

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Revin cu aceeasi intrebare stupida.Ce motor as putea pune care sa consume cat mai putin pe Vectra B1?As putea pune un 1.6 8V?Chiar daca trebuie sa schimb mai tot?Multumesc.Si daca ar fi sa schimb ce ar mai trebuie.Va rog niste sfaturi si pareri?Nu vreau sa cumpar tot 1.6 16v si sa ma trezesc iar cu surprize.Multumesc.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pune gpl ptr consum carburant. 12 l in oras si 8 afara.
  • ChCosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salut! De potrivesc etrierii din spate de la un Vectra B caravan 2001 la un B hatchback 96? Pe exterior au 2 "urechi" ....

Skip ads

  • Costel21

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Am o intrebare la care as dori sa raspunda cineva care are cunostinte de cauza: Se poate adapta un motor cod X16XE 16V la un Z16XE 16V (doar motorul fara accesori)? Am un prieten care are un motor X16XE in stare buna si as vrea sa imi schimb motorul Z16XE care are unele probleme... Motorul meu Z16XE este asemanator cu acesta https://www.clubopel.com/808...319_nmcdnpqjz.jpg . Precizez faptul ca masina are clima nu AC.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu sigur daca se potriveste dar nu-ti recomand sa pui x16xel in locul z16xe deoarece primul este euro 2 iar al doilea este euro 4. Cureaua de distributie este mai mica la z decat la x, ambreiajul este mai mare la z, calculatoarele difera. Pe ansamblu, posibil sa se potriveasca fizic, functional, ramane de vazut.
  • Costel21

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Deci ar trebuii sa incep sa caut un motor bunisor pe la dezmembrari... Multumesc pentru raspuns!
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ce are al tau? Pe Olx este un motor z16xe in Iasi, este de pe un break.
  • Costel21

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am gasit bujia de la pistonul 3 uda. Toate celelalte merg bine. Bujiile sunt noi. Am schimbat bujia de la 2 la 3. La pistonul 3 am gasit bujia din nou uda. In plus consuma ulei extrem de exagerat(cantitate mare la un nr de km mic). In plus dupa ce am pus bujiile cele noi am observat ca uneori cand urc o panta are un scurt moment parca ar muri motorul, pierde aproximativ 10 km/h si scade turatia, dupa care isi revine. Am facut un mic calcul si prefer sa gasesc un motor pe la dezmembrari. Aveti ideie daca acesta este z16xe http://oi63.tinypic.com/2vxhbas.jpg http://oi66.tinypic.com/300v138.jpg ? Din cate am inteles motorul nu consuma ulei, are km putini si este de pe o masina adusa din Germania pentru dezmenbrari. Daca inca este montat pe masina ii pot face si o mica proba...
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt doua modele de x16xel, unul are galeria de admisie peste chiuloasa cu clapeta de acceleratie pe partea dreapta si un model ce pare a fi identic cu z16xe. Codul il gasesti stantat pe nervura motorului din spatele jojei de ulei, exact la imbinarea cu cutia de viteze. In general daca masina este dupa 2001, este euro 4. La motorul tau i-as schimba segmentii si simeringurile de la supape.
  • Costel21

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Presupun ca identic doar ca forma nu si dimensiuni de ambreiaj si distributie. Oricum vine cineva sa puna un tester pe masina sa vad daca se merita sa il repar sau nu.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca b;ocul este bun il faci pe al tau, chiulasa se face de regula si iese. Daca vrei ma uit eu la motor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR