Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
hai noroc!

azi dimineata , o berbecutza a iesit din parcare incercand sa intoarca masina dintro bucata peste linia continua,s-a infipt in partea mea dreapta, nu sunt victime dar masina mea nu se simte prea bine acum. ( dovada poza de mai jos.

Intrebare: de ce fug toate servisurile de EUROINS si inca o intrebare, cum fac eu acum sa repar masina pe asigurarea fetei.......... ?




schita:




Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Ai 2 variante:
1. Ii intrebi pe cei de la Euroins cu ce service lucreaza si au contract, si mergi acolo
2. mergi la orice service, platesti, si iti recuperezi banii de la asigurari
Service-urile fug de Euroins pentru ce nu fac plata la timp. In ultima perioada am inteles ca s-au mai indreptat, ramane de vazut.
Multa bafta.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns, problema e asa:

Eu nu vreau sa repar masina la niciun servis agreat de catre cei de la euroins, am citit numai lucruri gen " trage negru peste verde ca boierul nu te vede".........varianta cu reparatul pe banii mei la ce service vreau eu pare mai acceptabila, intrebarea este , ce sanse am ca apoi sa imi recuperez banii de la Euroins?
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu vrei sa iti repari masina in service-ul indicat de Euroins, conform legii de anul trecut, poti repara masina prin regres RCA (asiguratorul tau RCA va plati reparatia si o va recupera de la Euroins). Trebuie vorbit intai la asigurator sa vezi care sunt pasii.
O alta varianta este sa mergi intr-un service si sa iti intocmeasca un deviz si in baza acestuia sa fie depusa cerere de despagubire la Euroins sau iti repari masina si cu factura respectiva mergi la euroins sa plateasca. Teoretic, in 30 de zile ar trebui sa plateasca conform legii.
Atentie, inainte de toate astea, sa te asiguri ca euroinsul te-a declarat pe tine fara vina iar prima evaluare a pagubelor cuprinde toate piesele vizibile si fara excluderi.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Varianta cea mai buna, dar nu cred ca este cazul tau, ar fi sa repari masina pe CASCO si apoi ei isi recupereaza banii dela EURO-INS...Am patit o chestie similara si desi aveam multe cunostinte/prieteni in domeniul service-urilor, oamenii mi-au spus cu franchete ca nu vor sa se certe cu mine atunci cand nu-si vor primi banii dela EURO/INS... Am avut norocul de un CASCO... CARE MAI ERA VALABIL 2 LUNI... Consumatia?! 3.200EUR, la reprezentanta... jumatate din valoarea masinii la acea data ...
Cu reparatia in regie proprie e mai cu cantec ... Sunt firme de asigurari care accepta, daca-i anunti dela inceput, si care se deconteaza relativ rapid, dar, atentie, ptr orice piesa ceri bani, trebuie sa ai si document fiscal... Cum e la EURO-INS, greu de ghicit ... Daca nu te deranjeaza sa stai cu niste bani blocati o vreme si apoi sa pierzi timpul cu vizite/audiente/telefoane sau chiar avocati, poti sa te risti...In final, iti vei obtine banii fara indoiala(din nou, doar ce poti dovedi cu documente fiscale!), dar tu decizi daca merita...
  • dan.chirita

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Tot cu Euroins am avut si eu o treaba acu' vreo 5 luni (cu amiabila). Unu nu mi-a dat prioritate la un giratoriu si am avut de schimbat aripa dreapta fata si bandoul de pe usa dreapta fata (bineinteles si de vopsit).
Problema s-a rezolvat simplu, dar cam in 2 luni. Am spus ca vreau sa fac masina in regie proprie si cineva de acolo mi-a facut o evaluare si mi-a oferit o suma.
N-au cerut facturi, nimic, totul a fost foarte simplu si fara bataie de cap.
Singura chestie enervanta a fost ca a durat 3 saptamani pana cand au facut constatarea si inca 2 luni pana cand au platit.

Spor!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu am banuiala, ca fiind vorba de o suma m(od)ica, lucrurile au decurs un pic mai natural ... Oare ar fi fost la fel si daca era vorba de bani seriosi?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
inainte ca cel de la euroins sa vina sa evalueze masina, faceti voi va rog o evaluare din poza ca sa imi fac o idee

usa dreapta fata, usa dreapta spate stalpul central dreapta, aripa spate dreapta roata dreapta spate
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- schita accidentului e gresita. Conform schitei trebuia sa o lovesti tu in lateral pe ea, nu ea pe tine
2- ca piese: portiera spate (de inlocuit) aripa spate (de inlocuit), portiera fata (de reparat), anvelopa (de inlocuit). Stalpul.... nu se vede, poate e faultat, poate nu. Acasa sigur nu o faci (aripa aia trebuie taiata si inlocuita). Mergi la un tinichigiu competent, vezi cu el cat te costa distractia, si stii care e suma minima pe care sa o accepti de la euroins pentru reparatie in regie proprie.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
1* tinand cont de viteza mea ( in jur de 70-80 estimez eu acum, eram pe drum cu prioritate in afara localitatii) si si de viteza ei ( plecata de pe loc, undeva la 10km/h) , si de faptul ca eu odata cu franarea, am si intrat pe contrasens sa o ocolesc pe berbeaca, rezulta ca eu am parcurs suficienta distanta cat sa trec cu botul masinii de ea . Atunci m-a lovit in lateral. Concluzie: schita este corecta.

schimband nota, va spun asa: De la asigurator mi-a zis sa astept ca undeva pe la sfarsitul saptamanii viitoare o sa vina cineva sa evalueze pagubele. deasemenea, am gasit un service care accepta sa lucreze cu euroins si zice sa nu mai astept, sa ma duc la ei sa faca intai ei evaluarea pagubelor. Cum sa fac?
  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Cã idee jE are dreptate, când schițezi accidentul trebuie exact ce s-a întâmplat nu tot filmul de unde s-a plecat, mai precis trebuie sa pui botul mașinii vinovate lipit de portiera ta cã ãla e accidentul.
ÃŽn rest cred cã trebuie constatare vizuala de cãtre agentul Euroins și apoi reconstatare in service-ul unde te decizi sa repari, unde se demonteazã tot și eventual se completeazã constatarea inițialã cu piese care nu s-au vãzut prima data, apoi se face devizul de lucrare care trebuie aprobat de Euroins. Daca te lãlãie prea mult cu constatarea faci o plângere la opc care o redirecționeazã la Asf și le dai mail cu Nr plângeri si sa vezi viteza și amabilitate pe urma, eu am trecut de la 3 sãptãmâni pentru constatare la 1 zi.
Daca vrei in regie proprie vei primi mai mult cã sigur mai puțini bani decât costa lucrarea într-un service oficial. Asta e opțiune buna daca știi tu un tinichigiu și un vopsitor care fac in curte și care cer puțin altfel cred cã ieși în pierdere.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
cam tarziu raspunzi, banuiesc ca omul si-a facut masina de acum 3 luni,nu?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu neaparat ... cu asiromul, la mine a durat 4 luni ... si era vorba de doua oglinzi, doua stopuri si doua lampi ...
Oricum, euroinsul e cu mult peste asirom ... de fapt asiromul e deja dus ...
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Daca tot s-a deschis discutie pe tema Euroins am si eu o problema cu aceasta firma de asigurari:
Acu un an si citeva zile am avut un accident ( a intrat unu' in mine ) si mi s-a dat dauna totala . Dupa vreo 2 luni dl, inspector m-a contactat si-mi face evaluare la 1700 euro ( zafira b 2006). Normal, ca nu am fost multumit de banii ce mi s-au oferit cu toate ca am dus fisa de reparatie cu valoarea acesteia (undeva la 9000 euro). Cei de la Euroins au zis ca doar 1700 de euro pot oferi. Am vorbit cu un avocat sa incep procedurile pentru actiune in instanta. Avocatul (si ala o cunostinta si in care am avut incredere ca se ocupa de caz, dar de fapt el are alte interese personale, un imbuibat ) nu m-a contactat in nici un fel , cu toate ca i-am pus la dispozitie toate documentele pe care mi l-ea cerut. Intrebarea este: daca apelez la alt avocat sa reincep innaintarea in instanta, pot face acest lucru dupa un an de la momentul in care a avut loc accidentul? Sper sa gasesc un raspuns din partea voastra. Multumesc.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Fiind un litigiu civil/comercial se poate acționa timp de 3 ani...
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ok. Ms de rãspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR