Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am schimbat si eu pt a 4-a oara electrovalva Smile dar de data asta am pus si rezervorul ala de vacuum. initial la primul drum masina mergea groaznic(exact cum descrii tu) dar era din cauza ca pierdea vacuum la unul din furtunase. acum parca trage mai liniar motorul, de la 1800 rpm in sus.
Skip ads

  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Adicã​ nu etanșeazã bine furtunul la unul din capete și de aia nu mai rãspunde turbina cum trebuie? Voi verifica.
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Eu o am pe cea originala, fara rezervor si fara masca aia de protectie pt inghet, nu a dat nici un semn pana acum. Chiar ma gandeam sa imi iau una noua sa am in masina vara asta ca am ceva drumuri de facut prin concedii.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
toate cele 3 electrovalve vechi pe care le am acasa is bune, masina functioneaza perfect cu ele doar ca se aude un "horcait" la accelerare puternica la +30 grade afara. am mai avut prieteni in masina si au zis ca "asa face Mercedes" Smile
Skip ads

  • razvan_tdk

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Primul model de butoias cica nu se mai fabrica:


In schimb a fost inlocuit cu alt model (cod 55587333):


Am gasit pe un forum rusesc ca ar functiona cu un filtru de combustibil (care costa 5 lei):


A incercat cineva ?

Daca poate cineva care are deja butoiasul original sa il masoare si sa ne comunice dimensiunile.....ne-ar ajuta la alegerea unui filtru de combustibil...
  • f11

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Insignia 2012 imi functioneaza perfect cu un filtru de benzina de ~2 ani.

f11
  • Bogdan SBA

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2016

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=BFilQ1dgIQw
  • bogdan_alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Cu riscul de a imi lua suturi ca "trezesc" un topic destul de vechi, as avea o intrebare: ce diametru are furtunul acela in care intra rezervorul si de unde se poate da comanda? Din cate am vazut, noul rezervor nu mai vine cu inca o bucata de furtun, precum versiunea mai veche. Nu dati cu parul, d-abia am intrat in randul oamenilor cu Insignia Smile
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ia vezi... nu e GM sau Pierburg...dar cre ca e ok
  • bogdan_alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc, @livcro, intre timp am gasit sa fac comanda undeva si oamenii de acolo au fost amabili si-au zis c-or sa bage in comanda si vreo 30cm de furtun siliconic. Fingers crossed Smile
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Da si mie link pe pm...ma paste si pe mine...ai gãsit si rez tampon?
  • bogdan_alexandru

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2017

  • Mesaj Privat
You have PM Smile
Skip ads

  • catalin30ro

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salutari, ma alatur si eu cu problema "horcaitului" la accelerare, poate au mai patit si altii si ma pot ajuta cu o idee cum sa scap de acesta!
De ceva timp nu reusesc sa ii dau de cap horcaieli produse la accelerare in treapta 2-3 cand masina ajunge la o turatie ..si vreau sa accelerez, apas pedala si aud un "horrr", o horcaiala cat timp apas usor pedala de acceleratie. Nu stiu ce este, cert e ca s-a schimbat electrovalva desi a mea era buna...si s-a montat si un rezervor de vacuum.. Ma gandesc sa nu fie de la astea...din moment ce s-a verificat traselul furtunelor de la turbina si intercooler si sunt intacte. O fi fisurat sau o avea probleme acel butoias sau chiar electrovalva sau cablul siliconic care l-au adaptat pt a monta butoiasul?

Acel horcait la accelerare este de parca zici ca masina trage sau pierde aer pe undeva...in stanga se aude cand stai pe scaunul soferului...si daca dau geamul jos si merg si accelerez ..se aude mult mai pronuntat ca un horcait spre bazait...cutia de viteze este automata, nu cred ca e stricata ca ar harai la orice turatie a motorului si la relanti ...

La ce ma sfatuiti sa ma uit sau ce ar putea avea si de unde mai ales? La relanti daca o accelerez nu se aude nimic, doar in mers...la accelerare dupa 50km/h ..se aude mai accentuat.. Cineva spunea sa verific si injectoarele? M-ar putea ajuta cineva din Bucuresti cu o diagnoza opcom sa vedem ce valori au? Binenteles ca fac cinste!
Multumesc,
  • LOVE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Pune si tu un video cu sunetul...
  • Marian Goleanu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut,am si eu o problema cu aceasta electrovalva,ma poate ajuta cineva din Galati sau Braila.Astept un semn pe PM . Multumesc
  • DCiobanu243

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o problema la o Astra J 2.0 cdti automata, in momentul cand inchid/deschid capota sau dau cu podul palmei in ea se aude un zumzait si am inteles ca de vina ar fi electrovalva de vacuum.
1. Mai este ceva de urmarit in comportamentul ei ca sa imi dau seama ca ea este cauza? vibreaza, ceva specific in comportamentul masini? oricum am sa o mai urmaresc, alte simptome nu mai are, sau nu imi dau seama (sunt la prima masina diesel).
2. Ce se poate intampla, ce efecte poate da in cazul in care aceasta electrovalva este defecta? Am inteles ca este responsabila cu modificarea geometriei turbinei, si ma gandesc ca de bine nu poate fi daca nu mai este in "toate mintile".
3. Am vazut ca multi au montat un rezervor de vacuum pentru rezolvarea problemei(cel putin in privinta zgomotului), sa ma pregatesc de aceasta modificare? Oricum inainte o sa caut un service/mecanic bun.
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema am trimis turbo la verificat pentru ca nu mai mergea masina ok. Am primit raspuns ca sunt rupte paletele la ea si ca imi trebuie o turbina noua. Intrebarea e chiar nu se poate repara? Sunt niste palete totusi.
  • Bogdan SBA

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2016

  • Mesaj Privat
In ce sens nu mai mergea masina bine? ce simptome avea?
  • urs.ar

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Paletele alea daca erau rupte din cate am inteles fac galagie
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Turbina suera
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR