Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • nilatac83

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Simptome: Piesa auto metalica ce are un mic cilindru cu diamentrul de 5 cm, inaltime de 1 cm, din care ies doua tevi de 8 Ø si 2 cm lungime, evazate la capete si prinsa de furtun cu doua coliere cu clips (fara surub), cate unu pe fiecare capat. Piesa este montata pe furtunul de alimentare cu benzina (tur) care pleaca de la injectoare spre rezervor, amplasata in spatele motorului, spre bordul masinii. Cilindrul este ambutisat si printr-un mic por scotea benzina cu presiune direct pe acel material negru situat in compartimentul motorului, intre motor si bordul masinii. Chiar si dupa oprirea motorului timp de aproximativ 5 minute mai scotea benzina cu presiune.
Din cate cunosc aceasta piesa nu este montata pe furtunul de retur si deci nu este supapa de sens.

Daca suflu aer prin ambele capete, aerul trece fara probleme si nici nu se aude nimic, pare sa fie un cilindru gol al caruri rol nu-l cunosc. Pe piesa nu este marcat nimic (serie, sageata de sens, simbol, etc.).

Pentru moment am rezolvat problema montand in locul acestei piese o teava de aluminiu dar totusi necunoscand rolul pe care-l are, riscurile care pot aparea in urma improvizatiei si pentru siguranta masinii vreau sa montez o piesa noua originala as dori sa stiu cum se numeste aceasta piesa ca sa o comand la un magazin de piese auto.

Astept ajutorul vostru daca v-ati mai intalnit cu aceasta problema sau daca stiti sigur cum se numeste si eventual un magazin de unde pot sa cumpar piesa originala opel.

Va multumesc!

Cod(uri) eroare: -
----
Model (Marca): Astra H
Tipul: A-H BS11
Capacitatea motorului: 1598 cm3
Puterea neta maxima: 85kw
An fabricatie: 2010
Cod motor: -

Poze cu piesa in cauza:

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e o chestie aftermarket, nu are legatura cu GM/Opel, as risca sa afirm ca e un gadget din categoria "economizoarelor" ... So don't worry ...
  • nilatac83

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bibu16v multumesc pentru raspuns! Eu cred ca este o piesa originala pentru ca a fost masina de firma in perioada 2010-2014 pe care am condus-o doar eu de la 0 km pe bord si ulterior am cumparat-o. Este adevarat ca in perioada in care a fost masina de firma toate reviziile au fost facute la reprezentanta opel si nu am avut acces in atelier, dar presupun ca nu ar fi montat nimeni un dispozitiv artizanal cu scopul de a reduce consumul, iar de cand sunt proprietar nu s-a montat un astfel de dispozitiv.

Tipul care m-a ajutat sa scot piesa a lucrat ca mecanic auto, mai putin pe opel, insa mi-a zis ca ar putea avea rol de calmare a benzinei, de eliminare a bulelor de aer (desi nu inteleg cum s-ar putea realiza fizic acest lucru). Nu ma price la mecanica fluidelor dar probabil ca odata intrata benzina cu presiune in acest mic cazan circular probabil are un anumit efect asupra lichidului.

Oricum pe toti pe care i-am intrebat m-au rugat sa le zic si lor cand aflu ce rol are aceasta piesa, a devenit deja o curiozitate. Urmeaza sa intreb la un service opel cand o sa ajung si s-a ma uit la o alta masina opel astra h daca are acest element.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Fara sa vreau sa intru in polemica, eu imi mentin parerea ca e ceva aftermarket, bazandu-ma pe:
1. nu am gasit in niciun catalog piesa respectiva pe circuitul de alimentare al masinii tale;
2. nu are cod de piesa, nici producator;
3. Goagal nu gaseste nicio imagine, nici macar asemanatoare, ori ptr o piesa originala, acest lucru se intampla destul de rar.
O alta parere ar fi ca e filtru combustibil in-line...
O serie sasiu/VIN ar fi ajutatoare...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR