Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Merci de raspuns, asa-i cand compari 200cp cu 140; ii voi face probabil remap dupa iesirea din garantie la 165cai si 260nm; eu am luat-o pentru oras deci e ok, va conduce mult si sotia; eu vin de la 116cp Smile passat 1.6fsi, nu am condus deloc automata, deci, cred ca voi fi super incantat...eram curios de producatorul cutiei, model, performante, fiabilitate...in mare asa...in fine...cred ca e facuta de GM 6T40 series daca nu ma insel...o sa mai caut..
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
gxg1313 cam ce consum are masina ta? multumesc
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pai am facut doar 1500 km pina acum si daca nu gresesc in oras am 13 si in afara am 7.8.
Sincer nu prea ma uit la consum ca am avut doar masini cu motoare mari si am invatat ca mai bine nu ma uit si gata Very Happy
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
e ok... super fain.. eram doar asa curios in comparatie cu vechiul meu 1.6 fsi passat tr. manuala care lua 11-12oras si 6.5-7 out... dar e super... multam fain tinem legatura... ca vom avea masini la fel...ma gasesti si pe fb daca vrei sa ma schimbam pareri...Wink
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
M-am uitat acum ca am ajuns acasa. Am 1800km si media e de 9.9 per total.
De notat ca eu conduc sportiv spre nebun Smile
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
e bine, super Smile abia astept sa o iau si eu... iti dau pm cu id-ul de facebook sa mai vb acolo
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut, am citit cate ceva pe aici despre cutie, http://gmauthority.com/blog...ransmissions/mh8/ cred ca e 6T40, la specificatii cutie spune ca accepta maxim 240 Nm cuplul engine torque, deci cred ca renunt la gandul de soft tuning, de la 200 Nm la 250 Nm...
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:Eu unul am avut ford automat ,acum am vw automat, zafira pe care o am e manuala si regret nimic nu se compara cu o cutie automata cine vorbeste ca nu sunt bune si bla,bla ,etc.bate campi ca nu isi permit,ca si o comparatie: ascunde telecomanda la tv. si schimba posturile manual sa vezi ce placere o sa ai, exact este si cu o cutie manuala mesteci acolo la viteze mai ales in oras.cutia care este acum la opel este o cutie automata clasica cu 6 trepte +r ,o cutie cu convertor de cuplu treptele se schimba electo hidrauluic si din constructie o cutie automata este mai solida decat una manuala am condus o zafira c 1,4 turbo 140 cp. cu aceasta cutie nici nu sti cand schimba daca nu te uiti la turometru.si acest motor din cate stiu are lant la distributie .un litru de ulei atf costa in jur de 50 ron deci nu e o avere


Salut,

Ai avut dreptate in tot ce-ai enuntat, am ramas si eu placut impresionat...automata e ideala pe oras...are si lantz la distributie da...poti sa conduci doar cu o mana si un picior Very Happy Smile
Eu am facut 1160km cu Sedanul 1.4T 140cp si sunt supermulumit, masina vreau sa o pastrez...ma ingrijoreaza faptul ca ..pe viitor in caz de doamne fereste vreo belea la cutie: unde gasesc cel mai priceput service in cutii automate din tara? Rolling Eyes
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
schimba uleiul la timp ( recomandat ar fi la 60k km ) si daca nu o abuzezi, teoretic nu ar trebui sa ai pb. doar daca e vreo pb de fabricatie...
multe cutii pica din cauza intretinerii precare... adica lipsa schimbului de ulei la un interval regulat de timp, multi crezand ca e "lifetime" Smile
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut, il voi schimba la fiecare 60k in reprezentanta...tot timpul schimb cu rotile oprite..nu fac kickdown-uri...merg normal...ma gandeam sa nu apara doamne fereste aia cu blocul de solenoizi sau ce mai e pe acolo ca sigur nu mi-as permite 150-200mil sa o repar la reprezentanta... Very Happy Very Happy
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
marea majoritate a problemelor apar la masini de peste 150.000km, la care nu s-a schimbat niciodata uleiul.
mai exista si exceptii, cu probleme la cutie si sub 100.000km, dar aici cred ca se poate pune pb si de o defectiune a vreunei componente, cazuri singulare si rar intalnite.
bucura-te de masina, fa-i intretinerea in mod corespunzator si nu cred sa fie pb Smile
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut ska...Aha...super tare! Mulțumesc pentru rãspunsul tãu 😉
Skip ads

  • CGeorge557

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2021

  • Mesaj Privat
SKA ,ARE DREPTATE EU AM CUTIE AUTOMATA PE J-ul MEU DIN 2013 TOATE SCHIMBURILE FACUTE LA 60 000KM SI PINA ACUM AM 300 000 FARA NICI O PROBLEMA ,AFARA NU IAM DAT MAI MULT DE 180 KM LA ORA ,IN ORAS MERS NORMAL,AM ÎNCÃ BECURILE DE FABRICÃ DE ACUM 8 ANI NE SCHIMBATE DAR DAR CIND AM FACUT SCHIMURILE NU AM PLECAT DE LÎNGÃ MECANICI DE LA REPREZENTANTA + GARANTIE PE LUCRARILE FÃCUTE
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR