Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • M.AleX

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am un Opel Astra F, motor 1.4 din '95 si am o problema la cutia de viteze: nu imi cupleaza a-5-a, adica intra tot in a-3-a. Precizez ca a intrat de cateva ori in a 5 a. Daca ati sti cam de la ce ar putea fi v-as fi recunoscator Wink
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@M.AleX
verifica timoneria e posibil sa fie dereglata si sa nu intre in 5 decat
cand o nimerest
baftai
  • M.AleX

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc, o sa vad luni.
  • BZ-36-JON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 c14se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
timoneria e de vina cum a spus si lucio85 ori ai uzura in ea ori e dereglata; o slabesti dai de maneta putin de tot in stanga si o strangi inapoi daca nu mai intra a 1-a inseamna ca e uzata
Skip ads

  • sorincristian02

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2010

  • Mesaj Privat
vezi sa nu fie boltul tocit si sa aibe joc mare
  • M.AleX

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti, nu am mai intrat de mult timp aici, problema a fost rezolvata usor, erau cam uzate chestiile pe acolo Laughing
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru l-am patit si eu;
tocmai voiam sa spun, precum baietii de mai sus, ca vinovata pare a fi timoneria; cu putin reglaj se rezolva; bine ca ai scapat de problema.
  • ilie81axx

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2013

  • Mesaj Privat
va salut,am si eu o vectra A si am problema la viteza a5a in sensul ca nu mai intra in viteza a5a din cauza ca schimbatorul se loveste in partea dreapta de plasticul de langa el,am desfacut mansonul de piele din jurul lui,si am tras cu o surubelnita de furca de fier de sub schimbator,si masina intrat in a5a,ce ar trebuii sa-i fac sa-mi intre fara surubelnita?
Skip ads

  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Va salut ! Am si eu o problema. Am schimbat anul trecut distributia. Am un Opel Astra F 1.7 TDS, motor Isuzu. Dupa ce am schimbat distributia, a inceput sa aiba un huruit cand virez stanga. De la service au zis ca nu are treaba distributia cu acest huruit. Inclin sa ii cred. Au zis ca este capul planetara. L-am schimbat. Problema persista. Au zis ca este rulmentul. L-am schimbat. Nimic. Au zis ca este tripoda. Schimbata si ea....nimic. Aceeasi problema. Au zis apoi ca ar fi caseta de directie. Ca, daca o schimb si pe aia si problema persista, ar fi din cutia de viteze. Le-am zis ca, dupa ei, trebuie sa schimb toata masina ca sa-si dea ei seama ce este. Are cineva idee ce ar putea fi acel huruit?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Poti localiza huruitul, cat de cat? Se aude tot timpul cand virezi stanga? Zgomotul isi schimba vreodata tonalitatea/intensitatea?
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Huruitul este doar atunci cand virez stanga, in mers.Se aude undeva in fata. Si asta numai cand este in viteza. Scoasa pe liber, cand virez, nu se aude.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Caseta nu este ...
Huruitul isi schimba tonalitatea/intensitatea pe viraj, daca accelerezi, decelerezi(frana de motor)? Fa o proba intr-un spatiu mai larg, accelereaza puternic pe viraj si apoi las-o in frana de motor. Ce se aude?
Skip ads

  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
In functie de cat accelerez de tare in viraj, da. Se aude mai tare. Testul cu acceleratul si deceleratul nu l-am facut.
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ptr bibu16v....imi puteti da un nr de tel sa vb ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Problema e pe la planetare as zice ... Nu ai precizat, abia acum realizez, pe ce parte ai schimbat capete de planetara si care dintre ele ...
Nu exclud nici c.v., dar e mai atipic ...
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Un nr de tel sa vb, daca sunteti amabil. Ar fi mau usor de explicat
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu apreciez consultatiile, mai ales mecanice, prin telefon, din mai multe motive, care nu fac obiectul acestui topic...
Scrie aici, astfel este posibil sa ajutam si alti membri care se pot lovi de chestii similare... sper sa intelegi...
Nu cred ca e ceva foarte dificil sa-mi enumeri cu exactitate ce ai schimbat !
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Faptul ca se auzea acel huruit atunci cand viram stanga, i-a fcut pe cei de la service sa creada ca este capul de la planetara de pe partea dreapta. L-am schimbat si degeaba. Apoi au zis ca este cel dinspre cutie. L-am schimbat si pe acela si degeaba. Apoi au zis ca este rulmentul. Schimbat si acela. Nimic, Problema persista. Apoi au zis ca s-ar putea sa fie caseta de directie. Sau, daca o schimb si tot persista problema, atunci ar putea fi din cutia de viteze. Mentionez ca face numai cand virez la stanga si numai in viteza. Caseta de directie pica. Ar trebui sa faca zgomot si cand virez pe loc. Dar nu huruie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai/am zis ca este exclusa caseta de directie.
Banuiala celor dela service, ca problema ar trebui sa fie pe partea dreapta este logica si vine din experienta: deobicei, pe viraj stanga, bate planetara de pe dreapta. DAR, a fost un caz aici, pe forum, un caz foarte asemanator cu al tau (ca sa nu zic identic), omul a schimbat, ca si tine, ambele capete ale planetarei de pe partea exterioara a virajului (ca si la tine) si mai ceva piese, era "disperat", ca si tine, eu i-am sugerat sa verifice si planetara opusa si ce sa vezi?! S-a dovedit ca si acea planetara avea probleme(destul de grave) la unul din capete, nu mai retin care ... Zgomotul a disparut dupa remedierea planetarei!
In concluzie, iti recomand sa verifici minutios si cealalta planetara ! Oricum, la varsta masinii, nu strica o astfel de inspectie...
Care ar fi explicatia posibila a unei astfel de manifestari? Eu cred ca uzura (extrem de) avansata din articulatiile planetarei nesuspectabile...
  • geosev37

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru amabilitate! O sa verific si cealalta planetara. Numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR