Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • gheo_s

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut

Postez si aici raspunsul la problema cu garnitura de chiulasa pentru Z16XE. Am primit din partea domnului Cuciureanu "confirmarea" ( poza) ca asa trebuie sa fie garnitura, fara toate gaurile practicate in blocul motor.
https://www.clubopel.com/vie...p=1893586#1893586
Skip ads

  • nelutzu_832000

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Va salut. Am si eu un vectra b2 din 2001, Z18XE si m a cam rupt la consumul de ulei, dar am o mare enigma:ce ii face la uleiul consumat ca nu scoate din deloc, la ultimul drum mi a consumau aproape 1l /600 km...nu mai i te leg nimic...ideea e ca motorul merge destul de bine, nu are scurgeri, trage bine...dar nu inteleg de ce consuma asa mult ulei...folosesc mobil1 10w40...Cam ce e de facut in aceasta situatie? Va salut. Mulțumesc
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
posibil segmenti de ungere ancransati
  • david1984

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2017

  • Mesaj Privat
am un astra 1.6 z16 xep si imi consuma ulei 1 litru la 5000 de km cam care ar fi cuaza
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nelutzu_832000 a scris:Va salut. Am si eu un vectra b2 din 2001, Z18XE si m a cam rupt la consumul de ulei, dar am o mare enigma:ce ii face la uleiul consumat ca nu scoate din deloc, la ultimul drum mi a consumau aproape 1l /600 km...nu mai i te leg nimic...ideea e ca motorul merge destul de bine, nu are scurgeri, trage bine...dar nu inteleg de ce consuma asa mult ulei...folosesc mobil1 10w40...Cam ce e de facut in aceasta situatie? Va salut. Mulțumesc
Test de compresie...,se poate crea o idee...! Referitor la ulei si la fum,cred ca "nimic nu se pierde,nimic nu se cistiga,totul se transforma"...,iar daca nu ai pierderi de ulei,atunci sigur se transforma in fum...
  • KLokoKoko

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Salutare grup. Am un Opel Astra G 1, 6 în 8 valve Z16SE, codul motor. Și a început sã creascã consumul de ulei. Sãptãmâna trecutã am fost acasã, 370 km și a consumat 2,4 litri. Vineri m-am întors pe aceeași rutã, același numãr de km dar cu un consum de 3 litri și ceva de ulei. Ce pot face în situația datã?
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,283
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
O discutie mai lunga dar poate te ajuta: Z14XE, Z16XE, Z16SE: consum exagerat de ulei si una mai scurta Consum Ulei Z16SE
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Dacã nu sunt pierderi importante, uleiul e consumat în motor și îmbogațește atmosfera.
Trebuie o reparație capitalã la motor(segmentare, înlocuire cuzineți, reconditionare chiulasã etc)...dar asta înseamnã sã bagi mâna adânc în buzunar(sari bine de EUR1.000,00, depinde și de valoarea manoperei, dar, în cazul tãu, pare cã o s-o plãtești integral) sau sã cumperi un motor sh, cu riscul ca sã iei ceva nu cu mult mai bun ca al tãu...
Dacã vrei sã ții mașina vreo 3-4 ani, aș zice cã meritã sã repari motorul tãu...dar e doar opinia mea de 3 parale.
Skip ads

  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Eu as incepe prin a schimba supapa PCV din capacul culbutori. Cea mai ieftina interventie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ar fi un punct de plecare superb. Doar cã Z16SE nu are PCV. Zic.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Orice motor ar trebui sa aibã, nu?ca e inclus in capac,se poate, dar trebuia sa aibã ceva pe post de epurator..
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
La Z16SE gazele de carter sunt aduse in admisie cu un furtun simplu. Fara nici o supapa. De ce? Pt ca gazele sunt aduse chiar inaintea clapetei de acceleratie.
Ramane cum a zis bibu16v.
Consumul nu are cum sa vina de la pcv pt ca nu are, sistemul descris mai sus nu are cum sa dea consum de ulei. Iar niste simeringuri de supape , oricat ar fi de duse, nu pot duce la un asemenea consum de ulei.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Test compresie și gata, pe urma fãcut socoteala daca mai bagi bani sau nu.
  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare grup,
A mai segmentat cineva un z16xep? M-ar interesa niste coduri de piesa pt cuzineti si segmenti.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, credeam cã te-ai lãmurit, nu e prea clar ce (îți) mai dorești...ți-am dat codurile originale...la ce te decizi tu ptr aftermarket, e altã poveste...
În altã ordine de idei, ar trebui sã te rezumi la un singur post pe tema asta...
  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca mi-ai dat coduri de original si ti-am multumit. Dar nu sunt lamurit ce inseamna marcaj 0 si marcaj 5 pe piston si vroiam sa vad cei care au mai segmentat Z16XEP prima data ce au folosit. Nu cred ca sunt de blamat ca am intrebat si in alta sectiune a acestui forum, nu toata lumea citeste absolut toate postarile.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am înțeles acum...aș fi înțeles dela început, dacã exprimai concret lucrul ãsta...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR