Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Scuze era invers.195 pe fata si 205 pe spate.

Mda , ideea era daca aveti vreunul dimensiunile astea de gume - cat bagati in ele.
Pentru ca pe capacul rezervorului este trecuta presiunea pentru gumele obisnuite.Adica 175.

Poate ma lamuriti si cu asta.Multumesc.
Skip ads

  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
rezare a scris:Nu trebuie sa se vada la ochi ca stau batz. Presiunea nu este nici o functie de latimea cauciucului. Presiunea este aceeasi orice cauciuc ai avea, normal. E diferenta doar de cat aer e inauntru Very Happy
Very Happy

Am scris in acelasi timp.Multzam.M-am lamurit.
Am zis eu ca sunt atehnic.Nu stiu de ce mi se parea ca tre sa fie mai mult daca e si guma mai lata Embarassed Scuze pentru ...scapare Embarassed
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am aceleasi cauciucuri ca si tine respectiv 195/60/15 fata si 205/55/15 spate pe o vectra A si am urmatoarea presiune in roti 2.0 pe fata si 1.9 pe spate. Consider ca este suficient pentru ca circul cu cel mult doua persoane in masina.Acum doua luni am schimbat cauciucurile pe fata aveam tot 205 si mi se pareau totusi prea late asa ca am pus 195, ceea ce o sa pun in viitor si pe spate, si mecanicul de la service mi le-a umflat dupa spusele lui cum trebuie.Am facut un drum de vreo 200 km si masinea mergea mai rau ca si cu cele vechi desi astea noi aveau talonul mai mare si nu trebuia sa se simta denivelarile.Am ajuns acasa si am masurat cu un aparat de masurat presiunea mai vechi pe care il aveam la masina cealalta si am constatat cu stupoare ca am 3.2 in unul si in celalat 2.8 , asta era pe fata ca pe spate nu umblase mecanicul respectiv.De atunci imi fac singur presiunea in roti la parametrii amintiti mai sus si totul este OK nu mai zdruncina asa rau merge exact asa cum a mers cand am cumparat-o.
Asta a fost doar o parere personala asa ca bafta.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Citind posturile anterioare imi permit sa trag o concluzie - nu exista o valoare optima universal valabila pentru presiunea din pneuri, deoarece trebuie luate in calcul multe chestii - calitatea drumurilor, viteza medie, stilul de condus, incarcatura obisnuita, dimensiunile si tipul pneului etc.
Putem in schimb sa ne ajustam presiunea in functie de uzura anvelopei. Bineinteles in conditiile in care sunt reglate bine unghiurile caracteristice, a.i. sa nu apara deformari asimetrice.
Astfel, daca o anvelopa este mai uzata pe mijloc decat pe lateral inseamna ca presiunea a fost prea mare, daca din contra este uzata spre partile laterale s-a circulat cu presiune prea scazuta. Daca se uzeaza mai mult pe o parte trebuie refacuta geometria.
Stiu ca metoda nu functioneaza atunci cand schimbi cauciucurile, dar macar in timp poti sa te apropii de adevar...
Skip ads

  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
peter a scris:am urmatoarea presiune in roti 2.0 pe fata si 1.9 pe spate.


Cand cobor sub 2.5 pe fata mi se par prea lasate.Am facut test si le-am desumflat pana la 2.3-2.4 si mi se pareau , repet ochiometric, lasate.

Le-am umflat la loc pana la 2.5

p.s.Nu se pune problema "ceas defect".Am luat la rand cel putin 4 benzinarii.
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
lamuriti-ma si pe mine ce presiune sa folosesc pe noile mele roti 205/55/15 ca pe capacul de la rezervor nu scrie. In momentul de fata am 2,2 presiune si totisi pare cam rigida.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dupa o perioada de acomodare...vizuala,au ramas la 2.3-2.4 cum scrie la carte.Adica am mai dat aerul afara cat sa fie "by the book".
Eu am 195 pe fata si 205 pe spate.
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
am vectra b din 96 , motor benzina 1.6 , si daca poate spune cineva pt gume 175/70/R14 ce presiune trebuie?, eu am fost la petrom ca mi se parea roata stanga fata cam dezumflata fata de cea din dreapta si am setat de acolo la 2.4 bari..[din amintiri am pus asa ca nu stiu exact care sunt valorile normale], si totusi mi se pare ca au "burta" cele de pe fata cel putin.
  • danieldragnuta

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut! La un astra g z18xe 1.8 16v coupe jante pe 15" ce presiune sa bag? Am bãgat 2.2,iar pe capacul de la rezervor scrie ceva gen 2.7 pe spate, etc.
  • Ciprian74

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2017

  • Mesaj Privat
eu mi-am achizitionat un sistem prin Bluetooth ultra precis. Arata presiunea pe fiecare roata cu o precizie de 0,01 bari . Se numeste FOBO Tire si l-am gasit pe Amazon . Apoi am vazut ca au distribuitor si in Romania. https://www.fobo-ro.com/
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR