Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • claudiu220405

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor,
Am si eu o mica problema.
In urma cu cateva luni mi s-a stricat modulatorul de la inchiderea centralizata. Nustiu cum si dece. Totul a inceput cand mi s-a terminat bateria de la masina(nu mai incarca).
Am luat baterie totul OK, pana la inchiderea centralizata.
Stiam ca de fiecare data cand scot bornele la masina mai mult de 10 min, trebuie sa reprogramez cheia de la masina, vechea metoda(cheia in contact, treapta 2, etc.).
Incercarile au fost in zadar, am mai incercat si alte variante spuse de altii si NIMIC, nici macar din inchiderea de la usa.
Dupa cautari indelungata am aflat ca este modulatorul de la inchiderea centralizata..
Am cautat un alt modulator, l-am pus pe masina si cand dau din cheie la masina, totul ok.
Apoi m-am gandit ca trebuie sa programez si cheia ca sa mearga inchiderea din cheie, dar tot in zadar.
Dupa alte indelungi cautari, aflu ca trebuie sa reprogramez cheia dupa noul modulator.
Am intrebat pe ici colo cum si unde si ma costa undeva la 100RON(tipul care a zis ca face folosea OP-COM)
Stand si facand unele calcule m-am decis sa cumpar interfata de opel cu tot cu OP-COM.
Acum am interfata, dar nu stiu cum sa reprogramez cheia pentru a functiona cu noul modulator.
Mai mentionez ca nu am nici CAR PASS-ul cu security code-ul.
Asa ca am urmatoarele rugaminti:
1. Gasire cod de securitate
2. Rescriere cheie dupa noul modulator de inchidere centralizata.
Model masina: OPEL VECTRA B 1.6 16V, motor X16XEL.
Sper sa fie cineva in tema cu aceasta treaba sa ma poata lamurii, deoarece caut de mult timp si nimeni nu a putut sa imi dea un raspuns.
Multumesc pentru intelegere!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Pt. programare telecomanda inchidere n-ai nevoie de cod de securitate. Doar daca ai alarma de fabrica iti cere codul.
Pt. programare:model masina>caroserie>inchidere centralizata>programare>prog.telecomanda.
Verifica sa nu ai erori pe inchidere.
Noroc.
  • claudiu220405

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ce versiune de OP-COM follosesti?
Eu am OP-COM 090820b si OPCOM CHINA CLONE. Ambele in limba engleza, asa ca te rog, daca poti cateva imagini.
Eu urmez asa: Car model>Body>Central Door Lock>Iar de aici nu mai aoare nimic.
Crezi ca este versiunea mea de OP-COM de vina?
Merci!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cu ambele versiuni trebuie sa functioneze fara probleme.
In Central Door Lock ar trebui sa se activeze butonul programing. Daca nu se activeaza, atunci ai o problema cu modulul de inchidere de pe masina nu cu telecomanda. Verifica sigurantele.
Skip ads

  • claudiu220405

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca inchid din usa merge, iar cu vechiul modulator nu mergea nici din usa, decat daca inchideam fiecare usa pe rand.
Concluzie, normal ar trebui sa fie OK!
  • ctxxtig

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu, am schimbat 1 modul care avea aceleasi simptome. am verificat sigurantele, am verificat firele din usa, chiar si firul care pleaca din modul in mufa de diagnoza, nici un rezultat. Din usa stanga actionez mecanic si se inchid toate, am verificat si cheile care emit, nu pot sa imi dau seama ce are.
Daca s-a mai lovit cineva de problema asta il rog sa ma lumineze si pe mine!
Multumesc
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cititi aici explicatiile (cu foto!) colegului lupu-sandu si multumiti-i!
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=80544
Mie mi-a mers, bafta si voua!
  • razvan_d86

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut... Am nevoie de un pic de ajutor pentru reprogramarea unei chei la Vectra B. Am 2 chei la masina, una functioneaza bine dar a doua nu (nu a mers de cand am cumparat masina). Am verificat cu op-comul si nu am nici o eroare stocata. Am incercat sa o sincronizez (am pus contactul pe tr.2 si am tinut butobul de inchidere) dar nu functioneaza.
Cand am facut testul aveam ambele telecomenzi la mine, cam asta imi arata opcomul:
-Remote key status 1 - in range
-Remote key status 2 - out of range
-Remote key status 3 - not programmed

Cand apas unul dintre cele 2 butoane (la ambele telecomenzi), se aprinde ledul rosu iar in opcom se modifica valoare la 'Key function detected' si Remote Key, deci ambele trimit semnal, insa doar una functioneaza(inchide/ deschide usile).

Stie careva care e problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR