Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Apa apare in partea dreapta, exact in colt, fie ca ploua incet fie presiune la spalatorie. Este o situatie foarte enervanta pentru ca e absorbita de mocheta care se imbacseste si ... stinks. Nu cred ca intra pe la stop - am turnat o sticla de 2 litri si nimik.
A mai patit-o cineva, va rog am nevoie urgenta de sfaturi ... ploua incontinuu Crying or Very sad !!!

Multumesc


Ultima modificare facuta de coldream la Mar 03 Mai, 2005 9:38 am
Skip ads

  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
probabil pe la vreun geam, sa nu fie lipt cum trebuie ( la mine asa este, insa pe partea stanga )
Ai avut vreun accident, sau masina a fost bushita in spate, ca vad ca e in 2 usi si ai geamurile laterale spate lipite ?
Mai verifica si pe la oalele, pasajele , sau cum le-oi zice , la roti, sa nu fie ruginite si implicit cand spalatorii nostri din exces de zel, spala noroiul aruncat de roti sub caroserie, pot baga apa la presiune mare in portbagaj, idem poti arunca tu cu rotile pe vreme ploioasa.
Alta idee, logica dealtfel, e sa verific etanseitatea inchiderii hayonului, vezi chederul ala, sa nu fie ciupit, uzat excesiv in vreun colt sau .... vezi tu ca esti baiat mare.
Alte posibile cauze logice sa ai apa acolo, nu vad
Corvin
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
si eu am aceasi probl , la mine ii mai mult condens care nu apare tot timpul , si cand apare nu conteaza ca ploua sau nu. Cica daca este sectionat furtunul care duce apa la stergatorul din spate se poate scurge apa pe acolo , si inca ceva vezi sa nu intre apa pe sub roata de rezerva , paremise sant acolo 3 gauri (nu stiu pt ce) Very Happy
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul rapid

*Corvin - am verificat si geamurile sunt super OK iar accident ... fostul proprietar nu a mentionat nimic si nici eu nu l-am intrebat Embarassed ; a doua varianta cu oalele ar fi mai sigura dar nu pot verifica acum (locul este plin de noroi, maine merg la spalatorie si il pun sa dea puternic numai acolo sa vad ce se intampla); intr-adevar in pozitia stand alone nu am bagat de seama, numai dupa un drum sau spalatorie; chederul de asemenea este Ok.

*Mr.hat - nu poate sa fie condens (e prea multa apa) iar stergatorul nu are sprituitor (ar trebui?); pe sub roata de rezerva este o singura gaura care este mult sub nivelul unde apare prima data. Multumesc oricum pentru ajutor.

(incercuit cu rosu -> pe acolo apare prima data)

:
Skip ads

  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
desfa plasticele alea si vezi pe unde poate intra apa, poate ai o gaura pe acolo. eu am vazut la mine ce puncte de rugina avea tabla in spatele aparatorii din spate...
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Mi se pare mie sau in partea aia a masinii este gaura aia mare pt a iesi presiunea din habitaclu cand inchizi hayonul? desfa plasticul ala (e f usor cu o surubelnita cu cap torx) Gaura aia ar trebui sa aiba o bucata de cauciuc peste ea care se deschide cand sufli din interior (e ca o supapa); sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.
Oricum daca nu e acolo gaura aia sar putea ca rugina sati fi mancat contraaripa si pe ploaie sati bage apa.

Btw: esti singuru pe care lam auzit ca nare stropitor la stergatorul spate la astra. Ar trebui sa fie in mijlocul eleronului, sub el.............

Uite aici ca sa vezi la ce ma refer (e vb de ce am incercuit eu cu rosu)


  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Btw: esti singuru pe care lam auzit ca n-are stropitor la stergatorul spate la astra. Ar trebui sa fie in mijlocul eleronului, sub el.............


Cica daca este sectionat furtunul care duce apa la stergatorul din spate se poate scurge apa pe acolo


Intr-adevar, furtunul are o imbinare care prin miscarea hayonului s-a desprins. A trebuit sa desfac toate "plasticele" pe dreapta pentru a observa pe unde curge.

Multumesc fain de ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR