Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Intentionez sa cumpar bare transversale si cutie transport pentru Astra J Sedan, dar:

1. Bare transversale.
Pe site-ul romanesc nu le-am gasit disponibile, insa am luat codul de pe site-ul german.
Nr.catalog: 17 32 193, Cod piesa: 13347255
Pretul l-am gasit tot acolo, 159 Euro. Stiti cumva pretul de la noi?
Ati achizitionat careva aceste bare (originale sau compatibile) si ne puteti impartasi si noua cum este cu sistemul de prindere a barelor? Ceva probleme de zgomot excesiv la viteze mari sau sunt limitari de viteza?
Ati folosit cumva la aceste bare suportul de bicicleta?

2. Cutie transport.
M-ar interesa produsele Thule oferite pe Opel Romania. Pret nu am gasit decat la Thule Excellence - 822 Euro.
Pe site-ul german am gasit Motion 800 - 579 Euro, Touring 780 - 505 Euro, Touring 700 - 454 Euro, alaturi de alte modele. Banuiesc ca pretul de la noi va fi cel putin cat in Germania. Stie cineva preturile de la noi?
As dori de la posesori (chiar daca sunt montate pe alte masini) ceva impresii si pareri cu privire la rezistenta in timp, capacitatea de transport, siguranta bunurilor si la disconfortul creat la drum, zgomote, vibratii?

Aveti vre-o alternativa verificata la produsele originale de mai sus?
Skip ads

  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Cu barele este mai delicat si ti-as sugera sa-ti iei din cele originale, de la Opel.
La cutii iti sugerez exact invers, sa cauti pe alte site-uri exact ce doresti, eventual un produs fara "nume", cat mai ieftin, pentru ca banuiesc ca le vei folosi destul de rar. Daca stii exact ce vrei, ce marime sa aibe cutie, ce greutate sa suporte s.a. sunt convins ca vei gasi in alte locuri mai ieftin.
Incearca-ti norocul si la Opel 24!

Ca si calitate toate sunt de plastic, deci nu te astepta la mare lucru.
Se poate merge cu 120-130 fara probleme, dar se simte diferenta la drum... si ca zgomot si ca putere a masinii.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
http://www.pieseautoradacin...pression=13347255
Ti le aduc de la extern (Germania sau Ungaria) doar pe comanda ferma cu plata inainte. La costul acesta livrarea este gratuita
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am gasit barele acestea:
http://www.emag.ro/set-bare-transversale-portbagaj-opel-astra-j-2012-4-usi-din-otel-marca-twinny-load-tl-s14-7914112-b/pd/D3BCG2BBM/

si acestea:
http://www.emag.ro/bare-transversale-thule-wingbar-edge-pentru-opel-astra-4-usi-sedan-model-2012-sistem-cu-prindere-in-puncte-fixe-sistembare917/pd/DFMYL7BBM/


Cele de la reprezentante sunt cu capetele iesite in afara. Ceva in genul:

Skip ads

  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu vad ca cele originale arata cam asa si la 600 lei nu m-as complica cu altele



https://gm-apps-ext.gm.com/o.../Basistr%C3%A4ger
https://gm-apps-ext.gm.com/o..._Carrier/13347255
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Da, am vazut si eu pretul la Radacini: 628,61 lei
Sper sa fie ca cele din poza, pentru ca la dealerul meu sunt ca cele din a 3-a imagine postata de mine, iar pretul este 860 lei.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca te uiti cu atentie la poza a treia ele sunt pentru masinile care au barele acelea longitudinale de care se fixeaza acestea transversale
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Eu am pus a treia poza pentru a scoate in evidenta modelul care il au la dealer, cu capetele iesite in afara, mai lungi decat punctele de prindere.
Cica avanajul ar fi ca se pot monta pe mai multe modele de masini...
Skip ads

  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai de asta si ies in afara. Pentru ca sunt reglabile pentru mai multe masini. Verifica la dealer daca cele sugerate de el au codul respectiv.

Daca te uiti si in catalogul in limba romana toate pozele au acelasi tip de bare ca cele din catalogul german.

https://gm-apps-ext.gm.com/o..._pentru_transport
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
In catalogul nostru nu le-am gasit, de asta am cautat alternative. In momentul cand am deschis postul nu am stiut ca pot sa verific si la Radacini.
Modelul de care spun, l-am vazut la dealer si nu-mi place. Iese cu 5-6 cm in lateral fata de pozitia de prindere.
  • deleted-45341

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
olx.iulian a scris:Cu barele este mai delicat si ti-as sugera sa-ti iei din cele originale, de la Opel.
La cutii iti sugerez exact invers, sa cauti pe alte site-uri exact ce doresti, eventual un produs fara "nume", cat mai ieftin, pentru ca banuiesc ca le vei folosi destul de rar. Daca stii exact ce vrei, ce marime sa aibe cutie, ce greutate sa suporte s.a. sunt convins ca vei gasi in alte locuri mai ieftin.
Incearca-ti norocul si la Opel 24!

Ca si calitate toate sunt de plastic, deci nu te astepta la mare lucru.
Se poate merge cu 120-130 fara probleme, dar se simte diferenta la drum... si ca zgomot si ca putere a masinii.


De ce zici ca e mai delicat? La ce te referi? Eu am gãsit bare aluminiu la 230 lei. ... La Lidl aduc astia cu 160 lei. Care e treaba cu ele? Fac zgomot in mers.....?
  • olx.iulian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2015 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Zgomot este primul care se observa..... Apoi ele fiind un pic mai mari, mai groase si mai lungi, la viteze mari pot da nastere la vibratii usoase, care in timp pot afecta punctele de prindere...
Am avut asa ceva pe ford si la imbinare, acolo unde prinzi barele, din cauza trepidatiilor, mi-a sarit vopseaua de tot...
Acesta este motivul pentru care sugeram ca macar barele de prindere sa fie originale... Bineinteles ca fiecare face ce vrea cu masina si cu banii lui...
Skip ads

  • deleted-45341

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am gãsit maimulte oferte insa ce sa alegem OTEL sau ALUMINIUL
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
De preferat ar fi aluminiu, numai ca preturile sunt mai mari.
Functie de cat de mult vor fi utilizate se merita sau nu un pret mai ridicat.
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Dupa ce am studiat si eu ofertele...cred ca thule si barile de al sunt cele mai bune. Au un profil aerodinamic. Plus ca pot fi si pe negru. Zgomotul si consumul suplimentar fac sa alegem al. Cele de origine..din al sunt cam rotunde...cele de la thule sunt aerodinamice. Cele de ol sunt butucanoase.
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ati reusit sa comandati bare transversale? Eu sunt inca cautari si nu stiu ce sa aleg. Multumesc!
  • IBogdan999

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2017

  • Mesaj Privat
pentru a nu crea zgomot la viteze mai mari eu as alege intre 2 modele:
https://www.thule.com/en-gb/...dge-9594-_-959400
https://www.thule.com/en-gb/...gbar-961-_-961100
Puteti alege si din otel:
https://www.thule.com/en-gb/...ebar-761-_-761000
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
lexandrei10 a scris:Ati reusit sa comandati bare transversale? Eu sunt inca cautari si nu stiu ce sa aleg. Multumesc!

Andrei, eu am ratat vacanta de vara asta cu Opelul, asa ca pana urmatoarea vacanta o sa "mai sap" pe internet. Daca la bare pretul imi pare acceptabil, la cutii imi pare foarte mare... si nu as da parca atatia bani.
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mi am luat ieri after market bare 390 lei...sa vad cat sunt de bune...am mers intr un concediu deja fara portbagaj si stateam cu pungile... mai mai sa stau si cu ele in brate. Mai urmeaza 2 plecari si nu mai vreau sa trec prin asta. Mi am comandat si cutie portbagaj thule ocean 200- aproximativ 1100 lei. Da...sunt cam scumpe cutiile... dar si barele originale sau de firma costa...probabil ca se merita sa ti iei bare scumpe si cutie scumpa daca faci multe plecari...daca nu mi plac barele o sa le vand si mi iau unele originale...daca nici alea n o sa mi placa o sa mi iau Thule...tre sa le nimeresc la un moment dat. Barele le am luat de pe un site de anunturi https://www.pieseauto.ro/bar...a-j-82679140.html Nu sunt cele din poza, sunt altele de aluminiu, de acolo si diferenta. Nu sunt atat de incantat deoarece de la 70 km/h in sus se aude un suierat dar a trebuit sa le iau din scurt... sa vad cum se comporta cu cutie, nu o am inca.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut ca sistemul de prindere de la astra j sedan seamana cu cel de la vectra c... Oare se potrivesc?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR