Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca tin eu minte de pe aici de pe forum (am vazut asta pe un topic pe undeva dar nu mai retin unde) cresterea/scaderea vitezei din butoanele de pe maneta de cc se face cu 2 km/h (nu am stat sa verific la mine si am luat de buna informatia asta).
daca se stinge led-ul din bord inseamna ca s-a dezactivat cc.

de exemplu daca tii masina constant fara a mai apasa pe butoanele de pe maneta tot se dezactiveaza de la sine?
daca nu, inseamna ca problema e de la maneta de cc (zic eu) si cand tii apasat un buton se apasa accidental si al 3-lea buton din spate care dezactiveaza cc-ul.
eu as incerca in prima faza o maneta de cc de la un cunoscut (caruia ii merge functia cum trebuie) ca sa fiu sigur ca nu e de la CIM.
daca cu maneta de imprumut merge bine atunci e maneta ta stricata (posibil sa fie vreun contact defect sau sa se fi adunat praf etc).
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
are vreo legatura ca am abs-ul nefunctional ? (senzor stricat stanga fata), sa nu citeasca cum trebuie viteza din alte parti? (desi nu prea cred, viteza e citita din mai multe locuri, si el foloseste ce citesc celelalte module). e doar o parere. As putea sa desfac cumva maneta aia s-o curat ? Nu mai tin minte exact, am testat-o acum in weekend pe A2, si a functionat ceva timp pana sa apas eu butoanele. Nu imi aduc aminte daca s-a dezactivat de la sine. Probabil daca se intampla asta e o problema cu switchul de la ambreiaj + cel suplimentar de la frana.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai, functioneaza sau nu CC?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
functioneaza insa pana cand apasa unul dintre butoane (de pe maneta) ca sa accelereze sau sa decelereze, moment in care se dezactiveaza...
am mai auzit de problema asta si s-a rezolvat prin curatarea contactelor butoanelor manetei.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am pus OPCOM acum si aveam o eroare stocata dar ne-prezenta pt maneta de CC. Deci presupun ca e ceva din contacte, cum pot s-o scot ca sa o curat ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In una din parti are un canal (cred ca im partea de jos).
Bagi o sarma otelita acolo si impingi.
Apoi tragi incet de maneta si ar trebui sa iasa usor...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Curata maneta CC...


Asta am zis de la inceput. Are mizerie si se apasa cate doua butoane odata sau sa plimba impulsul cu hopuri. Laughing
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am suflat aseara pe acolo, am apasat de multe ori pe fiecare, si acum merge, pot sa urc/cobor viteza din butoane, mai are cateva scapari, deci probabil e jeg acolo. Nu m-as incumeta sa desfac maneta pentru ca pare cam fragila in partea de sus cu butoane, o sa ma multumesc sa ii suflu niste aer
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema asemanatoare cu cruise control-ul. Il activez, merge 3-4 secunde, se dezactiveaza. Repet aceeasi operatiune, 3-4 secunde se dezactiveaza, uneori merge 30 de secudne. Am scos maneta de zeci de ori, am desfacut-o bucati, am remontat-o. Dupa montare merge ok cateva incercari, apoi iar decupleaza dupa cateva secunde. Am crezut ca e de la swtich-ul de ambreaiaj. Am ajuns la el si pare ca nu revine la loc dupa ce las ambreiajul. Am tras de el, a mai iesit 2-3 mm, a mers ok cateva activari si iar decupleaza.
Am eroare pe cruise control (B3794-08 Switch Cruise Control Circuit Malfunction, P1565-71 Cruise Control Interface Malfunction), le-am sters, dar reapar. Cum as putea testa maneta?
CIM-ul stiu ca are ceva probleme de cativa ani, dar a mers perfect maneta pana vara trecuta.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Iei alta maneta de proba. Daca nu, probabil alt CIM...
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am citit aseara pe forumul din uk si rezolvarea la P1565 si B3794 parea sa fie un CIM nou.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
parerea mea, daca dupa curatarea manetei merge bine o perioada, as zice sa incerci o maneta de la un cunoscut caruia nu-i face probleme...

eventual incerci maneta ta pe masina lui sa vezi daca face la fel.
daca cu maneta ta face la fel atunci ea e de vina
daca cu maneta ta masina lui merge bine atunci maneta ta e buna si problema e undeva prin CIM.
Skip ads

  • Beni AR

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2017

  • Mesaj Privat
mity a scris:Deschid acest topic pt toti cei care vor dori sa aia asa ceva instalat pe masina.
Din punctul meu de vedere merita efortul dotarii cu aceasta functie, deoarece la drum lung se realizeaza ceva economie de combustibil.
Dar asta va las pe fiecare in parte sa descoperiti. Smile
Aceasta functie se numeste in engleza Cruise Control, dar am auzit pomenindu-se de ea si ca "Tempomat". Poate stie cineva si ne lamureste in privinta acestor termeni.

Primul lucru care trebuie facut este achizitionarea unui comutator care se monteaza la pedala de ambreiaj.
Din ce am mai aflat se pare ca masinile cu motor diesel au deja acest comutator montat.
Evident la cele care au cutie automata, acest comutator nu este in lista de cerinte. Smile

Din cate am auzit nu exista masina care sa nu aiba deja in forma de cablu mufa pentru acest comutator.
La mine era, si am montat in 10 minute doar comutatorul.









Cum as putea vizualiza pozele care le-ai atasat?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E destul de clar explicat in cuvinte.
Nu cred ca mai e nevoie neaparat de poze...
  • Beni AR

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Se intege dar vroiam sa vad pasii sa verific prezenta acelui switch! Am verificat switch-ul este am pus maneta am verificat in soft dc o vede si totul bine pana aici!dar la drum nu merge CC!care ar putea fi cauza?!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR