Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toti!
Am avut jante tabla pe masina - ( originale, 2 seturi vara si iarna) si de curand am cumparat jante de aliaj stock opel modelul standard intalnit pe tigra din perioada 1995 - ca in poza de mai jos
masina mea este o vectra b din 1997, in 4prezoane.

Intrebarea este : stiti careva daca sunt suficient de lungi prezoanlele originale (de la jantele de tabla) pentru niste jante de aliaj originale opel? sau trebuie sa imi cumpar prezoane, cat trebuie sa se infileteze prezonul in fuzeta minim?
Eu le-am montat, ele stau insa nu am verificat cate filete prind prezoanele cu jantele aste de aliaj.
multumesc
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La masina mea din semnatura, jantele de aliaj si jantele de tabla merg cu aceleasi prezoane originale. Mentionez ca masina a fost dotata original cu jantele de aliaj, cele de tabla (tot de GM) cumparate ulterior.

Bafta

LE Tot la masina mea, cu jantele de aliaj, se folosesc prox 7 sau 8 spire din filetul prezonului, am observat fara sa vreau cand am demontat roata pentru pana... se vad depuneri pe prezon, pana la limita unde este nefolosit....


Ultima modificare facuta de calin1945 la Mie 12 Mai, 2010 8:33 am, modificat de 2 ori in total
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si la mine merg prezoanele la ambele tipuri de jante dar nu stiu daca se infileteaza suficient la cele de aliaj - daca sunt suficient de lungi
cred ca voi da o roata jos sa verific vizual, sau numar de cate se roteste prezonul de cand prinde primul filet si pana se strange la mana, insa nu stiu cate filete ar trebui sa prinda minim pt a fi in regula.
multumesc de raspuns oricum
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In mod normal prezoanele pentru jante de aliaj sunt mai lungi decat cele pentru jante de tabla. Verificã câte spire prinde prezonul cu janta de tablã ( original ). Pentru janta de aliaj trebuie sã prindã la fel. Numai bine.
Skip ads

  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Indicat ar fi sa ai prezoane cu parte filetata mai mare(peste 35mm).Prezoanele pt. jenti aliaj sunt de dimensiuni mai mari ca lungime.Daca sunt scurte se infileteaza putin in discurile de frina si la curbe solicitarea anvelopei este mare ,mai ai si viteza ,exista pericolul sa se smulga din filet .De obicei ,pt. a nu avea doua rinduri de prezoane se folosesc in ambele situatii.Cind treci de la aliaj la tabla -filetul este suficient.Nu se infileteaza mult cind treci de la tabla la aliaj .Pentru siguranta eu folosesc doua seturi .
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi
o sa verific cate spire prinde prezonul cu jantele de aliaj(sa fie macar 6-7spire) si eventual sa vad cate prinde si cu cele cu tabla.
De la cine am luat jantele cat si cei de la vulcanizare(nu imi pus baza in nici unul din cazuri) mi-au spus ca prezoanele mele merg si la jantele de aliaj stock, adica Opel, pentru alte modele de jante indicat fiind sa le schimb.
Diseara verific si va tin la curent.
  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Se foloseste acelasi prezon in ambele cazuri cu conditia ca jantele sa fie originale GM.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sincer acelasi lucru il cred si eu dar trebuie sa verific ca sa fiu sigur.
Sunt originale GM ambele tipuri de jante,
Skip ads

  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am verificat si pot sa stau linistit
prezonul prinde 7-8 spire ceea ce cred ca e suficient, cum spunea si calin1945
multumesc tuturor pt ajutor
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca masina a avut in trecut roti de aliaj dar nu au mai ajuns la tine, sigur a avut prezoane lungi. Nu se folosesc 2 randuri pentru ca este loc suficient in butuc sa intre prezoanele si daca pui jante de otel.
  • AirborneSAS

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Vizavi de capitolul prezone, weekendul acesta am mers la vulcanizare sa imi echilibrez jantele de vara (aliaj originale GM 17" model de Tigra)

Cei de la vulcanizare mi-au atras atentia asupra faptului ca trebuie sa imi cumpar prezoane cu conicitate mai mare. Gaura este vizibil mai mare decat la geanta de 16.
La reprezentanta nu pot identifica decat "piesele cu care a fost echipata masina".
Am mai cititi si alte topicuri vizavi de prezone, in schimb concluzia pare, ca pentru Astra H exista un singur tip de prezoane, sau in cel mai rau caz difera cu 3 mm.

Sa ma risc sa circul cu cele care risca sa treaca prin gaura de la janta? Vara trecuta am facut 8000 km cu ele...
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Poate ma puteti ajuta cu un sfat. Masina mea (Vectra B2 2001) a venit cu 2 randuri de jante (aliaj + tabla), dar cu un singur rand de prezoane. Jantele de aliaj sunt originale de Opel (cu ele am luat masina si celelalte erau in portbagaj), dar cele de tabla nu au scris nimic pe ele, ca sa stiu daca sunt originale. Intrebarea este daca am nevoie de inca un set de prezoane pentru cele de tabla sau sunt bune acestea? La vulcanizarile la care am intrebat am primit 2 variante de raspunsuri (unii au zis ca sunt bune aceleasi prezoane, altii ca trebuie altele). Vreau sa-mi iau din timp un set de prezoane pentru rotile de iarna (daca e nevoie), dar pe de alta parte nici nu as arunca banii daca sunt bune cele existente. Atasez niste poze cu cele 2 tipuri de jante.


Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu acelasi set cativa ani de zile.
La un moment dat mi-am luat un set special pentru jantele de aliaj, erau aceeasi lungime dar aratau mai bine (cromate).
Poti face o smecherie, iei prezonul si-l bagi in ambele roti si vezi cat iese in partea cealalta. Daca e diferenta mai mare de 5 mm e posibil sa ai nevoie de prezoane mai scurte pentru rotile de tabla...
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de idee, "smecheria" a fost geniala Smile
Am bagat prezonul in ambele jante, partea care iese (care se infileteaza) este identica la ambele jante, aprox. 21-22mm. Deci nu mai dau banii pe alt set de prezoane Rolling Eyes
  • RBeneaminRac

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2019

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Eu am mers cu acelasi set cativa ani de zile.
La un moment dat mi-am luat un set special pentru jantele de aliaj, erau aceeasi lungime dar aratau mai bine (cromate).
Poti face o smecherie, iei prezonul si-l bagi in ambele roti si vezi cat iese in partea cealalta. Daca e diferenta mai mare de 5 mm e posibil sa ai nevoie de prezoane mai scurte pentru rotile de tabla...

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR