Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • MTunaru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Va salut!

Am cumparat un Astra G 1.6 8v sh si am descoperit ca dupa ce depasesc 85km/h se aude un zgomot ciudat in interior ca si cum ar fi rulmentii terminati. Initial am crezut ca e rulmentul pe stanga fata, l-am schimbat si degeaba, mai apoi mi s-a parut pe dreapta fata, l-am schimbat si pe acela si tot degeaba. Am luat pe cineva si mi-a spus ca ar fi rulmentul pe dreapta spate. M-am urcat si eu in spate si se aude mai tare zgomotul acolo, am schimbat si rulmentul pe dreapta spate in aceasta seara si inca se aude. Masina a avut un accident (am aflat abia dupa ce am cumparat-o), dar dpdv estetic si functional, nu am probleme cu ea. Mai am sa ii schimb burduful planetarei pe stanga, dar sigur nu este de la planetara ca trebuia sa bata in curbe daca aveam problema.. Nu? Poate fi planetara? Sau sa nu mai calce roata pe roata si din cauza asta sa se auda si acel zgomot doar in spate pe dreapta. Nu i-am facut geometria pentru ca nu mi s-a tocit nici o anvelopa pana acum, si am ceva km cu ea. Ma gandesc si la faptul ca daca era rulmentul, trebuia sa se auda inca de la viteza mica, dar prima concluzie ar fi ca e posibil sa am probleme cu unghiul rotii de pe dreapta spate
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca ar fi bine sa verifici geometria si dup-aia ne mai dam cu parerea... Sunt cam multe necunoscute ...
Rulmentul ar trebui sa se auda si la viteze mai mici, iar la viraje scurte si alternate, ar trebui sa se schimbe tonalitatea, in sensul ca se agraveaza(creste in intensitate) pe roata aflata in exteriorul virajului si scade pe aceeasi roata cand ea se afla pe interiorul virajului...
Ar mai putea fi o anvelopa, unidirectionala, montata gresit...
  • MTunaru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2017

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Cred ca ar fi bine sa verifici geometria si dup-aia ne mai dam cu parerea... Sunt cam multe necunoscute ...
Rulmentul ar trebui sa se auda si la viteze mai mici, iar la viraje scurte si alternate, ar trebui sa se schimbe tonalitatea, in sensul ca se agraveaza(creste in intensitate) pe roata aflata in exteriorul virajului si scade pe aceeasi roata cand ea se afla pe interiorul virajului...
Ar mai putea fi o anvelopa, unidirectionala, montata gresit...


Anvelopele ies din schema pentru ca am bagat al doilea rand si problema inca persista. De rulment stiu ca se aude mai tare in viraj cand se lasa greutatea masinii pe partea lui. Asadar ramane sa ii fac geometria. Sper ca asta sa fie problema
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR