Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@catastefan fisierul nou care l-ai atasat nu se deschide!

Astept de la colegii care au intampinat aceasta problema sau de la cei care au cunostinta cum as putea rezolva problema...
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Trebuie office de la 2007 in sus
daca nu merge link ...


  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Da, intradevar daca stergi partea aceea din link merge! Multumesc!
Dar cum pot rezolva problema fumului....chiar nimeni nu are cunostinta de astfel de problema?
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
aauto a scris:Salut,intampin de cateva zile aceasta problema,scoate sfum alb-negru la accelerare,mai mult cand este in sarcina,pe loc,scoate dar peste 3000-3200 rpm si in cantitati mult mai mici fata de momentul cand este in sarcina si scoate incepand de la 2200-2500 rpm,ce ar putea fii?
Prin decembrie cand i-am schimbat filtrele i-am pus si un aditiv de curatat injectoare pentru ca masina statuse vreo 8-9 luni nemiscata (de cand am schimbat filtrele am maxim 3000 km.deci as putea exclude filtrul de motorina)
De la cine am cumparat-o i-a schimbat pompa de injectie binenteles cu o pompa identica si i-a verificat turbina si nu ar avea probleme,pe tester nu da nici o eroare,ce ar putea fii si cum as putea remedia problema?


Chiar nimeni nu ma poate ajuta? Nici macar cu o sugestie cu ce sa incep cel putin Sad Crying or Very sad
Skip ads

  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Inca caut/astept un raspuns! Chiar nimeni nu are idee de la ce ar putea fii?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
verifica nivelul de antigel daca scade sau daca are in el urme de ulei de motor...
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu scade si nici ulei nu e in antigel sau invers!
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mi-a zis un amic ca aceasta valva ar putea fii infundata (el spune ca este EGR , dar conform la discutiile de pe forum,EGR este cealalta imagine atasata)....in fine i-am scos vaccumul si l-am anulat temror cu un surubel si acum nu mai scoate fum asa mult,e vreo problema daca merg cu vaccumul aceasta scos? Aceasta valva ....? se poate curata sau necesita neaprat schimbata,care ar fii denumirea ei? Rolling Eyes
  • smtraxx

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am luat si eu un Astra H Z17DTL - 80 cp, 2005 cu 230.000 KM . In sarcina- treapta 2, 3-a, de la 1800 ture daca accelerez brusc pica acceleratia, se aude un tacanit metalic scoate un nor de fum alb gros si dupa vreo 2 tacaneli..pleaca masina. La o acceleratie treptata nu se intampla nimic. Pe Tech2 in mers, se vad valori diferite la alimentare. practic e sugrumata alimentarea. A mai patit cineva asa ceva? E pompa de alimentare?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Exact acest comportament il avea o Astra G 1.7cdti Z17DTL 80cp din 2004 cu 260.000km in bord pe care am vrut sa o cumpar din Germania. In acceleratie la 1700-1800rpm scoatea scurt fum alb si se auzea un tzacanit de injector ca o intrerupere scurta 2-3secunde, apoi se ducea normal in turatie. Avea si un zgomot ca un usor huruit (un fel de vibratie) la relanti, dar nu era deranjant. Se auzea mai clar cu geamul sofer lasat jos. Nu am luat-o ca eram la 1.650km de casa si m-am gandit ca nu ajungeam acasa cu ea in starea in care era. Pretul de cumparare era super-ok, dar din precautie... am renuntat. Sa ne scrii ce a fost, apropo mai era cineva pe forum exact cu problema asta dar nu a mai spus daca a rezolvat-o sau nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR