Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Din ce am citit s-a mai discutat problema aceasta dar am zis sa revin. Am un zgomot (vibratie) care pare ciudat cand motorul este rece si la relanti, de fapt variaza destul de mult si relanti-ul. Daca ar putea sa-mi zica cei care au mai avut problema asta cred ca m-ar ajuta.
Masina mea este in garantie si cunosc pe cineva la Radacini dar inca nu am verificat-o, am zis sa vad ce aflu de pe aici de pe forum
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut, si la mine variaza relantiul,nu asa de mult, dar variaza; nu variaza numai cand este motorul rece,la mine mai variaza si cand este cald.
Am tot incercat sa schimb combustibilul,sa alimentez de la diferite benzinarii.
Pana acum cea mai buna si unde am observat eu ca variatiile turometrului sunt mai rare este omv diesel maxxmotion.
Te rog sa ne tii la curent daca te duci la service si gasesc ceva,sau iti dau aia un sfat ceva.
O zi buna.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Din ce am citit pe aici e posibil sa fie legatura dintre filtrul de motorina si conductele acelea de alimentare sau ceva cu o valva pe unde intra prea mult aer. Se pare ca nu este o problema asa de grava, totusi. Cand voi avea mai mult timp voi vorbi cu amicul meu de la service sau poate le fac si o vizita daca nu costa prea multi bani, e cam aiurea ca ei nu pot asculta efectiv cand motorul este rece.
Eu alimentez cu motorina de la Mol de obicei din cea mai ieftina, rar mai bag OMV sau Petrom.
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasi problema, daca stie cineva solutia pentru rezolvare sa scrie aici, Macar nume de service unde a putut sa rezolva problema.
Skip ads

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Kakas19, din ce inteleg tu ai motor pe benzina si opel astra G, nu stiu daca chiar poate fi acelasi lucru dar ramane de vazut. Eu in cel mai rau caz la revizie (care se apropie) voi vorbi cu cei din service si poate rezolv ceva.
Mai sunt cativa care au discutat chestia asta poate ar putea sa raspunda ei, spuneau ceva despre o valva care are legatura cu admisia de aer sau cu conductele de motorina care intra in filtrul de carburant si produc o vibratie sau ceva de genul asta.
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Maresal, da in poza am Astra G Z18XE, dar acum am A17DTR, si am problema cu relantinul.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
s-a mai discutat despre problema asta cu mult timp in urma in topicul general, ea apare atat la motorul de 1.7 cat si la cel de 2.0
daca variatia este mica undeva la 50rot/minut trebuie facut resoftare la ecm

e cam greu sa cautati si sa cititi Idea
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=60
lucio85 a scris:o noua campanie de resoftare ECM pe motorul 1.7 de 110cp
cod campanie 13-R-048

LE
nu stiu daca campania include si restul motorizarilor Respect!

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
La mine la revizie s-a facut o resoftare (era rechemare din aia in service) si se pare ca merge ok acum, mentionez insa ca am circulat doar foarte putin cu masina de la revizie, deci nu am putut verifica in detaliu.
Merci Lucio85 esti pe faza ca de obicei, cred ca nu avut eu destula rabdare sa caut la momentuol respectiv.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Din ce m-am mai interesat si eu, vibratia aceasta ar fi o problema generala la mai multe modele de Opel si inclusiv la cele pe benzina asa ca se pare ca nu trebuie sa ne facem prea multe probleme.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma dupa o perioada mai lunga in care se mai agravase vibratia am schimbat regulatorul presiune injectie la Radacini (in noimebrie 2016), evident pretul destul de mare. Pe pagina de facebook a service-ului EDS este tratata aceasta problema intr-o postare mai veche. Intre timp am ajuns si prin service-ul EDS, unde este totul in regula.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR