Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in curand voi monta si senzorii de parcare fata si urmeaza sa simulez ceva aproape de functionalitatea originala.

avand in vedere ca in ultima vreme am cam inceput sa ma joc cu arduino, cred ca solutia cu arduino este mult mai buna decat amaratul de 555...
din pacate nu pot citi informatii de pe CAN (sau ma rog, nu e chiar asa de simplu si nici costul unui modul CAN pentru arduino nu-mi convine), am sa aleg urmatoarea functionalitate:
1. masina in racheta, activez senzorii de parcare implicit
- apas butonul, inversez starea de activare a senzorilor de parcare (daca sunt activati ii dezactivez, daca sunt dezactivati ii activez).
- scot din racheta, se dezactiveaza senzorii
2. masina in orice alta treapta decat racheta:
- apas butonul, inversez starea de activare a senzorilor de parcare (daca sunt activati ii dezactivez, daca sunt dezactivati ii activez.
- dezactivarea senzorilor (dupa activarea din buton) de parcare se va face automat dupa un timp, deoarece informatia de viteza a masinii nu am cum sa o obtin prea simplu. cred ca o sa las 1 minut, e mai mult decat suficient pentru o manevra simpla. in tot acest timp, LED-ul din butonul senzorilor de parcare va clipoci (semn ca sunt activati manual).
- bag in racheta, se activeaza senzorii, se dezactiveaza timer-ul si totul functioneaza ca la punctul 1.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dupa 4 zile de munca (de dimineata pana la miezul noptii), am reusit si eu sa-mi fac functionali senzorii de parcare aftermarket, inclusiv functionalitatea de mai sus "pe buton".
Am mers pana la urma pe solutia cu arduino.
Am folosit niste optocuploare sharp pc817 (pentru a izola electric arduino de orice posibilitate de a ajunge 12v la el). Dupa unul dintre optocuploare am pus un releu comandat de acesta (pentru alimentarea senzorilor de parcare) iar butonul comanda si el un optocuplor, comandan un pin din arduino.
Zilele care urmeaza voi pune si ceva cod si niste scheme poate se mai apuca cineva...
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ai gasit senzori aftermarket pe culoare? sau se pot vopsi?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Masina e alba, da, am gasit albi si nu se vede diferenta.
Din cate am auzit, se pot vopsi.
Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut..Am o problema cu senzorii de parcare la un Opel Signum facelift..Am pus opcom si am vazut ca am eroare la toti..Posibil sa fie calculatorul lor stricat?
  • ASzilveszter

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am si eu o problema la un Opel Vectra C... cand activez senzorii de parcare se aude doar un “piu” iar apoi nu mai functioneaza ! Desii, intr-o zi dintr-odata au inceput sa functioneze, ca apoi din nou sa faca doar acel suntet cand se activeaza automat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR