Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • EAndrei882

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Astra H 1.7cdti 2005 80cp (184.000 km) iar de vreo 2 luni(poate si mai mult dar nu mi-am dat eu seama exact) se aude un sunet de frecare a paletelor de carcasa in turbina. Asta a fost explicatia unui mecanic pentru sunetul respectiv. Nu se aude tot timpul dar cand se aude este deranjant si clar este o problema.
Am stat si am citit avantaje si dezavantaje legat de reconditionarea turbinei/ cumpararea unei turbine SH si pana acum raspunsurile nu m-au convins sa aleg una din cele doua variante ci sa merg pe o turbina noua.
Intre timp m-am gandit la o remapare + egr off si tinand cont de caii putere care ii castig prin remapare, si daca tot iau o turbina noua m-am gandit sa ii fac si un upgrade la turbina de 101cp.

Intrebarile mele sunt:
1. Exista stage 2 chiptuning pentru acest motor? Daca da, se merita sau sa raman la Stage 1?
2. Se poate face un upgrade de la turbina de 80cp la una de 101cp, sa fie plug&play fara modificari aditionale?
3. Dupa remapare + egr off, se merita upgrade-ul la turbina sau sa cumpar o turbina noua 80cp.(in cazul in care raspunsul la intrebarea 2 este "da")

Pe langa raspunsurile la intrebari, sunt bine venite si sfaturile!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Turbina noua? Te referi la cele reconditionate. Una noua cred ca vinzi masina...
  • EAndrei882

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2017

  • Mesaj Privat
@horaa, stiu ca o turbina noua poate sa ajunga si la 3500 lei daca nu mai scump, insa masina nu are pic de rugina si a "suferit" diferite schimbari mai mici sau mai mari(de ex cutia de viteze nu este cea originala) in ultima perioada incat nu merita sa o vand doar pentru ca am intampinat aceasta problema la turbina.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Hora a vrut sa spuna ca poti opta pentru o turbina reconditionata, sau sa o reconditionezi pe a ta, daca carcasa nu a fost deteriorata. Costul ar fi sub 1000 lei, iar rezultatul destul de bun.
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
2. Mai adaog ca turbina de 101 CP are geometrie variabila , pe cand cea de 80 cp NU. Sper sa nu ma insel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR