Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • v3l0

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

Am citit cam toata sectiunea ICE si totusi am o nedumerire:

Pe zafira mea din 2006 am un CD70NAVI pe a carui eticheta, dupa cum se vede si in poza, scrie 10.10.2007/O.
Nu am AUX pe ecran si, tot din poza, deduc ca nu am firele conectate, ca nu vad patratelele alea umplute.
Ciudat este ca in meniul de test, la SW (software), imi apare 2004 ca data a softului dar cand incerc sa fac upgrade cu CD-ul de 10.10.2007 imi spune:
- software version: 10.10.2007;
- CD version 10.10.2007
Do you want tu ugrade to an older version?

Si aici m-am pierdut... si au inceput sa curga intrebarile:
- nu imi arata bine versiunea in testmode? (2004);
- exista softuri diferite de 10.10.2007? (cu si fara AUX?)
- sa-i fac totusi update cu CD-ul pe care il am si care ar trebui sa faca sa para AUX? (ulterior sunt pregatit sa-l duc la un prieten care este super-electronist si i-ar pune piesele fara nici o problema)
Skip ads

  • v3l0

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am facut update de firmware, acum gasesc volumul pentru AUX in setarile depe tasta "SOUND", setari care s-au adaugat meniului FM/AM/CD, devenind FM/AM/CD/Sound.
Totusi, in continuare, in meniul de test nu apare nicaieri versiunea ca fiind 2007.
Urmeaza sa-l duc la electronist sa puna piesele si mai am de asteptat pana imi vine OPCOMu' din China ca sa-l si programez.

O sa scriu aici tot pana il fac functional sau il arunc pe geam la 165/h Razz
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
nu pe geam,pe olx !
eu sunt fan aftermarket,am schimbat imediat cum am luat masina. acum de fapt sunt la al doilea radio aftermarket pe ea. de la jvc la alpine,alta viata!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pentru a functiona AUX trebuie modificata si placa de baza. Pentru asta trebuie sa ajunga unitatea la mine si se rezolva.

CristianTM.
Skip ads

  • v3l0

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Masina neafisand temperatura apei si tensiunea bateriei este oarecum esential sa nu-ti pierzi accesul la meniul "ascuns" accesibil din tasta Settings (cel putin dpmdv).

Inteleg ca unele HU chinezesti citesc OBD-ul si cel mai probabil as putea sa vad informatiile astea pe ecranul lor si chiar sa-mi setez alerte in Torque, dar sincer ma vad mai degraba luandu-mi o interfata video pt ca imi place ecranul central si observ cat de sigur este sa-ti arunci privirea e el comparativ cu "sub bord".

Pana sa ma plang de calitatea CD70Navi ar trebui sa antifonez destul de serios portierele, care la volum inalt canta si ele.

De cand am "resoftat" CD70Navi a inceput sa "planga" si pentru centura pasagerului fata, inainte nu avertiza decat pentru sofer.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ai dreptate in ce priveste locatia radioului.
dar am montat telefonul in dreptul afisajului superior iar head unit e conectat prin BT,nu am nevoie sa ma uit sau sa il butonez.
cele chinezesti nu au calitate audio,am probat un blaupunkt model nou cu lcd o porcarie. nu mai e ce a fost!
  • v3l0

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Dupa update-ul de soft si dupa montarea pieselor de catre electronist am ajuns si la ultima etapa - activarea cu OPCOM, activare care a decurs fara probleme, acum fiind fericitul posesor al unui CD70 NAVI cu AUX.
Inafara de treaba electronistului, care este destul de migaloasa, SMD-urile ce trebuie lipite fiind din cele mici de tot, restul poate fi facut de ORICINE.
In Constanta va pot indruma spre electronist (trebuie platit - mi se pare corect sa platesti pentru ce nu stii sau nu esti in stare sa faci), va pot oferi CD-ul cu firmware gratuit si va pot ajuta cu OPCOM-ul.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR